Fotó: Iochom Zsolt
Csíkszereda Polgármesteri Hivatala január 23-án, hétfőn délután a zsögödi kultúrházban, majd ezt követően a csíksomlyói községházán tájékoztatta a helybélieket az idei év költségvetés-tervezetéről.
2012. január 24., 10:472012. január 24., 10:47
2012. január 25., 10:062012. január 25., 10:06
Élénk volt az érdeklődés a csíksomlyói lakossági fórumon
A csíksomlyói községházán összegyűlt mintegy harminc érdeklődőnek elsőként Ráduly Róbert Kálmán polgármester számolt be a város pénzügyi helyzetéről, az erre az évre tervezett forrásairól és kiadásairól, a városvezetés terveiről.
A dübörgő gazdasági évek idején, 2006–2008 között a város jelentős többletet halmozott fel, 2010 végére ez az összeg 16 millió lejre rúgott. Ennek felét tavaly, a fennmaradt összeget pedig idén fogják beruházásokra fordítani. „Összesen 25 millió lejre tehető az az összeg, amit beruházásokra fordítunk 2012-ben” – ismertette a polgármester. Az idei tervek közül kiemelte a városközpont rehabilitációjának és korszerűsítésének folytatását, valamint a gimnázium felújítását.
„Fontos számunkra az is, hogy a hagyományos szimbólumainkat minél több helyre visszahelyezzük, újra láthatóvá tegyük” – hangsúlyozta az elöljáró, aki példaként említette a felújított gimnázium homlokzatára visszahelyezett magyar címert: „Ott volt 1911 óta, ahol most is van! A gimnázium északi szárnyát Csík Vármegye, központi részét a magyar kormány és a vármegye, míg a déli szárnyát a Katolikus Státus finanszírozta” – szögezte le Ráduly.
Szőke Domokos és Antal Attila alpolgármester, valamint Ráduly Róbert Kálmán polgármester
„Azt tervezzük, hogy a városközpontban is leütjük az alaphangot. Jó érzés elmenni Kolozsvárra, a Szent Mihály-templom mellé és találkozni a Mátyás-szoborral. Még akkor is, ha ilyen-olyan trágár szavakat írnak fel a hátára egy-egy forró tüntetéskor. De tudjuk, hogy rólunk szól az a szoborcsoport, amit Fadrusz János készített, és ettől úgy érezzük – bár egyre kevésbé igaz –, hogy Kolozsvár a miénk. Csíkszeredában is hasonló módon minél több helyen és minél hangsúlyosabban le kell ütni az alaphangot, hogy kik vannak itthon és ki Csíkszereda” – fogalmazott a polgármester. Ebből kifolyólag a felújítással egy időben Márton Áron-szoborcsoportot terveznek a Szabadság térre, ami végre méltó emlékművet állítana a boldog emlékű püspöknek.
A filmszínház épületét multifunkcionális létesítménnyé próbálják átalakítani, ami egy 250 férőhelyes színházat is képes befogadni, megfelelő kulisszákkal, minimális gépészettel. Ugyanakkor szeretnék elindítani a Nagy István Művészeti Líceum hiányzó multifunkcionális termének is az építését – hangzott el a fórumon. A legtőkeigényesebb beruházás az uszoda, amit már idén be akarnak fejezni. Ez 30 százalékos városi finanszírozással épül, ami 7 millió lejt tesz ki.
Kérdésben és kérésben sem volt hiány
A lakossági fórumon a jelenlévők több problémára is felhívták az elöljáró figyelmét. A közvilágításra, az áramkiesésekre, a bicikliutakon lévő oszlopokra és táblákra, valamint a kóbor kutyákra volt a legtöbb panasz.
A fórumsorozat január 24-én, kedden is folytatódik: 17 órától a városháza dísztermében, majd 19 órától a taplocai kultúrházban tájékoztatják az adófizető polgárokat.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!