A vásáron nagy volt az érdeklődés a gyerek- és ifjúsági irodalom iránt is
Fotó: Gecse Noémi
Fogytak a könyvek, az olvasók neves szerzőkkel találkozhattak, esti koncerten lazíthattak, a gyerekek pedig különböző foglalkozásokon kerülhettek közelebb a könyv csodálatos birodalmához. Csütörtökön nyitotta meg kapuit és vasárnap ért véget a pörgős, tartalmas, közel ötven programot kínáló kínáló 3. Csíkszeredai Könyvvásár.
2018. május 14., 10:532018. május 14., 10:53
2018. május 15., 10:142018. május 15., 10:14
Aki a négy nap alatt ellátogatott a csíkszeredai Erőss Zsolt Arénába, bizonyára kedvet kapott beülni valamelyik könyvbemutatóra, meghallgatni egy pódiumbeszélgetést, szóba állni egy éppen ott sétáló szerzővel, és igen, könyvet is vásárolni.
– véli Ferencz Kornélia a Corvina Könyvesháztól. Hozzátette, egyedül azt kifogásolta az események során, hogy miért hívtak be iskolás csoportokat olyan előadásokra is, amely talán nem nekik valók voltak. Demeter Éva, a Csimota Kiadó részéről úgy véli, a standjuknál volt érdeklődő, vásároltak is, csak nem eleget. Inkább azokat a könyveket keresték, amelyiknek volt bemutatója. A Hungalibri kiadó standjánál, annak ellenére, hogy nem hoztak programot a vásárra, sok könyvet eladtak. Úgy gondolják, megérte eljönniük a rendezvényre, azt is felvetették, hogy
A marosvásárhelyi Lector Kiadó már az első vásáron is képviseltette magát, idén is mindenképp részt akartak venni, egyrészt mert az előző években is voltak, másrészt, mert szeretik a csíkiakat, harmadrészt pedig azért, mert erős a kapcsolatuk a csíkszeredai kiadókkal – tudtuk meg Gálfalvi Ágnestől, a kiadó vezetőjétől.
A Pro Print Kiadó igazgatója, Burus Endre úgy látta, érdeklődő volt, viszont vásárló kevésbé. „Azzal van a gond, hogy nézelődni jönnek, nem vásárolni. A vásárlók meg kell szokták a vásárt, talán a reklám lehetne nagyobb. A helyszín mindenképp jobb, mint az első vásár helyszíne (Szakszervezetek Művelődési Háza), jól be lehetett járni.”
Fotó: Gecse Noémi
A Mozaik Kiadó standjánál – talán a digitális táblájuknak köszönhetően is – mindig megtalálható volt négy-öt gyerek. A szegedi kiadó oktatási kiadványai iránt ezúttal is nagy volt az érdeklődés.
– magyarázta Nacsa Gyula.
A Gutenberg Kiadó és a Pallas-Akadémia Kiadó vezetője, Tőzsér László elmondta, könyveik nagy részét a marosvásárhelyi könyvvásárra szokták megjelentetni, és ezeknek a könyveknek a bemutatóját úgy időzítették, hogy a csíkszeredai könyvvásáron folytatják. Egy könyvüket direkt a csíki rendezvényre jelentették meg,
A könyvbemutatókon, gyerekfoglalkozásokon kívül illusztrációs kiállítással is készültek, hogy szélesebb körben bemutassák azokat a képzőművészeti alkotásokat, amelyek bekerülnek a könyveikbe.
„Számunkra nagyon fontos, hogy hazai pályán tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy minket megismerjenek, minél többen lássák azt, hogy hogyan gondolkodunk, miket tervezünk, miket csinálunk. Ennek a vásárnak nagyon örvendek, sokkal magasabb színvonalon volt szervezve idén, ez köszönhető Csíkszereda Polgármesteri Hivatala kulturális irodájának, amely rendkívül sokat tett azért, hogy a vásárnak a színvonala ilyen szintre emelkedjen. Az is nagyon jó érzéssel tölt el, hogy
Apróságok vannak, amelyeket másképp kell csinálni, de biztos, hogy jövőre még jobb ötletekkel színesítik a vásárt. Elkészült a vásár programfüzete, amelyen jól látszik a rendezvény komolysága, és ösztönzi azokat a kiadókat, akik még bizonytalanok, hogy érdemes-e ide eljönni, hogy igenis vegyenek részt és hozzák el a színes programjaikat. Egy könyvvásárra akkor érdemes eljönni, ha részt tudsz venni kiadóként a vásár programjaiban. Azért is jönnek el az emberek, mert találkoznak a szerzőkkel, szerkesztőkkel, szakemberekkel” – hangsúlyozta Tőzsér László.
Fotó: Gecse Noémi
A Bookart Kiadó szerkesztője, Domokos Zsófia is elégedett a vásár színvonalával. „Egy élhető, levegős, tágas térben voltunk. A Bookart könyvei iránt érdeklődők is jól érezték magukat, oda tudtak férni a könyvekhez, nyugodtan nézegethették. Nagyon fontosnak és jó ötletnek tartottuk azt a minden kiállítóra érvényes szabályt, hogy egy bizonyos érték fölött vásárlóknak ingyen koncertjegyet adtak. Mindenképp a kiemelt meghívottjaink könyvei, illetve a bemutatott könyvek iránt magas volt az érdeklődés.”
A 25 éves Nap Kiadó első alkalommal érkezett Erdélybe.
– magyarázta Sebestyén Ilona, a kiadó vezetője. Elmondta, sok vásáron vettek részt az évek során, és mindig viszik a szerzőiket, mert fontosnak tartják a közönségtalálkozókat. „Azt is tudom, hogy hány év kell ahhoz, hogy egy vásár igazán bejáratott legyen. Ez egy nagyon profi színvonalúan megrendezett, kellemes légkörű, csodálatos látókkal. Már az első nap jobb volt, mint általában máshol az első nap, a könyvbemutatóink napján pedig kifejezetten jól vásárolták a könyveinket. A szervezők nagyon törődtek mindenkivel.”
Fotó: Gecse Noémi
Szükség van-e könyvvásárra?
Az előadói, közreműködői, szerzői, kiállítói visszajelzések pozitívak – mutatott rá Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere. Mint mondta, a szervező polgármesteri hivatal a könyvvásár előtt azt fogalmazta meg kihívásnak, hogy a kulturált, nyitott és színes kínálattal az érdeklődő közönséget tudja megszólítani. Úgy látja, ez nagymértékben teljesült.
„A megnyitótól kezdve minden nap jelentős és mondhatni folyamatos volt a mozgás. A könyvvásár lényege az, hogy azon túl, hogy azok gyülekeznek össze, akik hisznek a könyvben, a szerzők munkássága a kiadóktól az olvasók kezébe kerüljön. Ebben a tekintetben is azt lehet mondani, hogy rendkívül jelentős volt az olvasó közönség által megvásárolt könyvek száma. Voltak olyan kiadók, akik nem voltak annyira bizakodóak mint mi, és vásár közben kellett feltöltsék a készletüket. Nagyon fontos az, hogy ha szerzőkkel, ha kiadókkal beszéltünk, mindenki úgy érezte, hogy nagy érdeklődésre bíró, jól szervezett, örömet sugárzó rendezvénynek volt a részese, ugyanezt jelezték a látogatók is.” Hozzátette, csupán alapvető finomhangolásokra lesz szükség a következő könyvvásáron. „Ameddig vannak a térségünkben szerzők, nyomdák és kiadók, amíg ennyire lelkes az olvasó közönség, a választ nem mi adjuk meg, hogy szükség van-e egy ilyen vásárra, mi csak tudomásul vesszük” – összegzett a polgármester.
Három udvarhelyszéki településen is lakott területre merészkedtek a medvék hétvégén.
Tűz ütött ki egy bútorgyártó cég fűrészpor-tárolójában, hétfő reggel Csíkszeredában – értesít a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
szóljon hozzá!