Együtt a csíkszentmihályi és csíkajnádi egyházi énekkar a tavalyi kórustalálkozón. Szívből énekelnek
Fotó: Csíkszentmihályi Egyházi Kórus
Külön-külön működik a csíkszentmihályi és a csíkajnádi egyházi énekkar, csak a kórustalálkozókon énekelnek együtt. Előbbiben jelenleg tizenketten, utóbbiban tizenöten énekelnek. A karvezető szerint ennyi énekessel is épp úgy tud dolgozni, mintha negyvenen lennének.
2017. április 04., 12:512017. április 04., 12:51
2017. április 04., 12:522017. április 04., 12:52
Tizenhét évig volt kántor Szépvízen Kercsó Zoltán mielőtt 2009-től Csíkszentmihály egyházközségben kezdett szolgálatot teljesíteni. Akkor alakította újra a helyi egyházi kórusokat – a csíkszentmihályit és a csíkajnádit.
– osztotta meg az előzményeket a kántor. Hozzátette, nyolc éve könnyebb volt megalakítani az énekkarokat, mint fenntartani ennyi éven át, hiszen az elején nagyon nagy volt a lelkesedés, a jelentkezés.
Jelenleg Ajnádon tizenöt, Szentmihályon tizenkét kórustaggal működik az énekkar, de ahogy a karvezető fogalmazott, velük is épp úgy tud dolgozni, mintha negyvenen lennének. Közülük a legidősebbek 55-60 évesek, a többiek pedig fiatal házasok, diákok.
Mivel a tagok többsége munkába jár, gazdálkodik, így a próbákat a kántor az ő idejükhöz igazítja, így szólampróbákat a tagoknak megfelelő napokon tartja – de a heti két óra nem marad el. Sőt néha az énekesek kérik, hogy gyűljenek össze még gyakorolni. A karvezető elmondása szerint, nemcsak összeszokott a csapat az évek alatt, hanem pontosságot is tanult. Ugyanis
Mivel csak a Felcsíki Egyházi Kórusok Találkozóján énekel együtt a két kar, a helyi egyházi ünnepeken mindig külön vesznek részt, így a megnevezésük Csíkszentmihály-Csíkajnád Egyházi Kórusa. Gondolkodtak már a közös néven, de egyelőre nem jutottak egyezségre – az a céljuk, hogy mindkét település magáénak érezhesse a nevet. A közös kórustalálkozók mellett – ami mindig nagy élményt jelent a csapatnak – külön-külön énekelnek minden nagy egyházi ünnepen, elsőáldozáson, bérmálkozáson, március 15-én.
Mivel nagyon jó kapcsolat van a karvezető és a tagok között, mindig megmondhatják, ami a szívükön van, ezért jelmondatuknak ennek továbbgondolását választották:
. Repertoárjukat aszerint alakítják, hogy milyen alkalomból énekelnek. Vallják, hogy aki énekelni akar, az mindig talál dalt hozzá. Legtöbbször két-háromszólamú énekekkel teszik szebbé a helyi ünnepeket, a kórustalálkozón viszont a két kórussal együtt, négy szólamban énekelnek – osztotta meg a kántor.
Arra is kitért, hogy törekednek fenntartani a tizenötös létszámot. Ez nem könnyű feladat, de akik már több éve énekelnek együtt, azok nagyon jól összekovácsolódtak. Habár a kántor gondolkodott a gyermekek bevonásán is, nagyon nehéz a velük való munka, hiszen az iskolai énekoktatást hanyagolják. Ez pedig érződik a gyermekeken, de már a mai felnőtteken is. Az oktatás hiánya miatt pedig sokan azért nem akarnak énekelni, mert úgy vélik, nem is tudnak.
– tisztázta Kercsó Zoltán.
Munkájukat elsősorban a helyi plébános támogatja, a kántor vele egyeztet a programok, a szükséges eszközök kapcsán, ha pedig úgy látja a közbirtokosság segítségét kéri.
A kottatartó mappákat a plébánia segítsége révén szerezték be, azok megbecsülése, karbantartása a tagok feladata.
A karvezető nagyon nagy hangsúlyt fektet az imádságra, emiatt a próbák előtt és után is közösen imádkoznak. Késő este búcsúzáskor az Ó, Édes Istenem kezdetű imát mondják rendszerint, amelynek kapcsán gyakorta felhívja a tagok figyelmét, hogy ne mondjanak „sörangyalt” a Szűzanyám, s Őrangyal helyett. De az énekekben pluszban használt hangokra is figyelmezteti őket, így a tévesztő tagokon néha kuncognak is a társaik – elevenítette fel a kedvünkért az egyik legszórakoztatóbb és visszatérő történetüket a szakember.
A csíkajnádi kórus tagjai
Szoprán: Bartis Mária, Dobos Magdolna, Koncz Kinga, Koncz Tünde. Alt: Antal Szabina, Bilibók Melinda, Bilibók Orsolya, Fénya Szekeres Éva, Gál Katalin, Szőgyör Gizella. Bariton: Fénya Szekeres Szabolcs, Szőgyör Árpád, Szőgyör Csaba, Szőgyör Domokos, Szőgyör Loránd.
A csíkszentmihályi énekkar tagjai
Szoprán: Bartis Éva, Bartis Réka, Horgas Beáta, Kósa Gabriella. Alt: Csíki Krisztina, Németi Katalin. Tenor: Csiszár Csaba, Csíki András, Csíki György, Ladó György, Mihály József, Szakálli András.
Megtalálták a román határrendészek és hegyimentők azt az ukrán fiatalembert, aki hétfőn érkezett Romániába a Máramarosi-havasokon keresztül – közölte kedden délután a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Holtan találták meg a 63 éves marosvécsi férfit, akit november 6-án, szerdán hagyta el otthonát és napokig nem jelentkezett családjánál, végül a rendőrség is kereste.
Jelentős támogatást kapott Maroshévíz a kormánytól, amelynek segítségével a nehéz pénzügyi helyzetbe került város meg tudja oldani a sürgősebb problémáit. Lesz fűtés az iskolákban, és a téli útkarbantartásra is jut pénz.
Megannyi találgatás előzte meg, hogy kik lesznek Marosvásárhely alpolgármesterei az új mandátumban. Az RMDSZ-nek csak tíz tanácsosa lett a huszonhárom tagú testületben, így szüksége volt egy erős szövetségesre. Egyezség született.
Számít olvasói visszajelzése a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtárnak, ennek érdekében kérik őket, kérdőív kitöltésével segítsék munkájukat.
Marosvásárhelytől Marosugráig, Balavásártől Nagyernyéig rajzolták meg a kerékpárutakat, összekötve a településeket, a turisztikai látványosságokat. Kiderült: Marosvásárhelyen és környékén négyszáz kilométernyi kerékpárutat kellene, lehetne kiépíteni.
Három székelyföldi matematika tanárt is díjaznak a tizenötödik Matematika és Informatika Alkamazások konferencia részeként, amelyet november 15-17. között Sapientia EMTE csíkszeredai karán.
Idén ősztől marosvásárhelyi zeneszerzőkkel és munkásságukkal ismerkedhetnek meg a zenekedvelők az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány szervezésében Marosvásárhelyen. Az első alkalom kedden 18 órakor veszi kezdetét.
Körvonalazódik a rendhagyó formájú körforgalom Balavásáron. A kivitelezési munkálatok miatt forgalmi dugóra kell számítani.
szóljon hozzá!