Fotó: Kristó Róbert
Több mint két éve, hogy felmerült a zsögödfürdői borvízforrás mellett található romos épület lebontása. A tulajdonosok még nem jutottak közös álláspontra, az ügy azóta nem sokat haladt előre, az egykori szálloda állapota csak romlik. Csíkszereda polgármestere nem zárta ki, hogy ha sokáig késik a megegyezés, a leromlott épület akár magától is összedőlhet.
2012. március 08., 17:332012. március 08., 17:33
2012. március 08., 18:182012. március 08., 18:18
Már több mint két évvel ezelőtt valószínűvé vált, hogy le kell bontani a zsögödfürdői borvízforrás mellől a hosszú évek óta használatlanul álló, egykor szállodának épült leromlott épületet, amely részben a város, részben magánszemélyek tulajdona.
Azóta a környék rendezetté vált, a Borvizek Útja keretében megújult a borvízforrás és környezete, de a látványt érezhetően rontja a múlt század elején épült, mostanra düledező épület. Az államosításkor az ingatlan ötnyolcad része volt magántulajdonban, a többi a város tulajdonát képezte. A korábbi városvezetés az 1990-es években egy ásványvíz-palackozót építő cégnek adta el, majd 2009-ben ismét a város tulajdonába került, az épület és terület adó- és haszonbérhátrálékának ellenértékeként. A tulajdonosok örökösei visszaigényelték részüket az épületből és a hozzá tartozó területből, időközben megtörtént a tulajdonba helyezés is, amely az elmúlt két évben történt legjelentősebb változás az épület helyzetét tekintve.
Az ingatlant megtámadó gomba okozta károk miatt javasolták már két éve az egykori szálloda lebontását – 2010 elején kétszer is tűz ütött ki az elhagyott falak között, amelyet tűzoltók oltottak el. Mindkét alkalommal az emelet padlója gyulladt ki. A tüzek oka valószínűleg eldobott cigaretta volt a tűzoltók vizsgálatai szerint.
Ráduly Róbert Kálmán polgármester szerint az épületet és területet érintő osztatlan vagyonközösség helyzete egyelőre változatlan, a helyzet elég bonyolult. A továbblépés feltétele, hogy a tulajdonosok egyetértsenek a további közös lépésekről, vagy a vagyonközösség megosztása a tulajdonosok között. „Ezekről a lehetőségekről folynak informális beszélgetések a tulajdonosok között” – mondta Ráduly. Hozzátette, a tulajdonosok véleménye egyelőre különbözik, van aki kilépne a vagyonközösségből, más viszont nem. A polgármester nem zárta ki, hogy ha sokáig késik a megegyezés, a leromlott épület akár magától is összedőlhet.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!