Fotó: Iochom Zsolt
Kilencedik alkalommal tartották meg az Isten szolgája Márton Áron püspök nyomdokain zarándoklatot április 25–27. között, életének főbb állomáshelyeit keresve fel.
2016. április 28., 22:502016. április 28., 22:50
2016. április 29., 00:242016. április 29., 00:24
A zarándoklat nyitó szentmiséjét hétfőn reggel tartották a csíksomlyói kegytemplomban, ahol Bőjte Mihály ferences házfőnök köszöntötte az egyházmegye huszonhét településéről érkező zarándokokat.
A háromnapos zarándokút Erdély püspöke életének főbb állomásait érintette: a csíksomlyói kegytemplomtól indulva meglátogatták szülőfaluját, Csíkszentdomokost, innen útjuk a börtönévek leghírhedtebb helyszínére, Máramarosszigetre, majd a püspökszentelés helyszínére, Kolozsvárra és a püspöki székhelyre, Gyulafehérvárra vezetett.
Az látszik, hogy igény van a zarándoklatokra, egyre többen és több helyről jelentkeznek. Isten szolgája Márton Áron püspök élete és tanítása világító jelként áll mindannyiunk előtt, de csak akkor tudjuk követni, ha ismerjük is – fogalmazott Ferencz Kornélia, az Erdélyi Mária Rádió munkatársa, a zarándokút szervezője. A mostani út lelki vezetője – Kovács Gergely posztulátor távollétében – a csíkszentgyörgyi születésű Kasza László brassói káplán, Márton Áron püspök szentté avatási ügyének viceposztulátora volt. A zarándokokkal tartott többek között Csíki Dénes kanonok, nyárádköszvényesi plébános, Áron püspök egykori titkára is, aki személyes élményeit, a „kegyelmes úrral” kapcsolatos történeteit osztotta meg.
A közel ötvenfős zarándokbusz első állomása Csíkdánfalva volt, ahol Bara Ferenc főesperes, Márton Áron utolsó titkára tanúságtételét, személyes élményeit osztotta meg a hívekkel. Ma már csak ketten élnek azok közül, akik jelen voltak a püspök halálakor, s tanúskodhatnak a történtekről. 1980. szeptember 29-én püspöki rezidenciáján háromnegyed kilenckor, miközben másodikat harangoztak a Szent Mihály-napi búcsúra, meghalt Áron püspök. A székesegyház búcsúünnepén „elvesztettünk egy földi atyát, de atyát kaptunk az égben” – fogalmazott Bara Ferenc.
A zarándoklat következő állomása Márton Áron szülőfaluja, Csíkszentdomokos volt, ahol megtekintették a korábbi egyházi iskola épületében kialakított Márton Áron Múzeumot. A domokosi templomban Csiby László lelkész megmutatta a szülőfalunak adott püspöki ajándékokat: az ezüst kelyhet és a paténát. A zarándokok találkoztak Márton Gerővel, a püspök unokaöccsével, az egykori szülői ház helyén álló épület előtt, ahol tábla őrzi a jeles szülött emlékét. Az ebédet ezúttal is a Segítő Nővérek Árpád-házi Szent Margitról elnevezett házában fogyasztották el a zarándokok. A ház ugyan Áron püspök halála után, de az ő óhajának köszönhetően épült fel, ezt egy emléktábla is tanúsítja: „Márton Áron Erdély püspökének 1941. évi terve valósult meg 1992–1995 években, amikor felépült közös összefogással Árpád-házi Szent Margit-rendház Csíkszentdomokoson”.
Az út folytatásaként Szászrégenben álltak meg, ahol Balla Árpád plébános fogadta a zarándokcsoportot. Itt található az első, Márton Áront ábrázoló egész alakos kültéri szobor, ugyanakkor a templomban vitrálé is őrzi a szent életű püspök emlékét.
A zarándoklat második napján, Máramarosszigeten a börtönmúzeumban felkeresték a 45-ös cellát, ahol a püspök több éven át raboskodott, majd szentmisét mutattak be a plébániatemplomban és fejet hajtottak az áldozatok emléke előtt a szegények temetőjében.
A zarándoklat utolsó napján a kolozsvári Szent Mihály-templomban, Márton Áron püspökké szentelésének helyszínén Kovács Sándor főesperes köszöntötte a zarándokokat, majd elkísérte őket a piarista templomba, ahol egykor a nagy püspök a szószékről tanította a fiatalokat.
Gyulafehérváron a püspöki palotát, Márton Áron egykori dolgozószobáját és kápolnáját, továbbá a székesegyházat és a kriptát tekintették meg Hegedűs Enikő művészettörténész vezetésével, végül közösen imádkoztak az „emberkatedrális” mielőbbi boldoggá és szentté avatásáért.
Közel 8,5 millió lejt szavazott meg Hargita Megye Tanácsa pénteki rendkívüli ülésén a Csík-térségi településeknek. A hatszázalékos adóvisszaosztásból származó pénzt az infrastrukturális és európai uniós projektek fejlesztésére szánják.
Ha április 11-e, akkor Tizenegy: a magyar költészet napján ismét megrendezték a Csíki Játékszín hagyományos irodalmi eseményét. Idén Szabó Lőrinc munkássága előtt tisztelegtek, az ünnepség különleges apropója a költő születésének 125. évfordulója.
Csíkszeredában a 308 tömbházból 158 már teljesen, öt pedig részben hőszigetelt. A munkálatokat folytatják: csütörtökön a városvezetés és a kivitelező cég aláírta a szerződést a Decemberi Forradalom utca 34/A házszám alatti tömbház hőszigetelésére.
B. Kovács András legújabb kötetét mutatják be Csíkszeredában csütörtök délután, a könyvbemutató előtt dokumentumfilm-vetítés is lesz.
Noha az Anghel Saligny-program biztosította támogatás felhasználásával kapcsolatos egyeztetések még mindig tartanak, a csíkszeredai városvezetés nem vár tovább a Nagy István festő sétány felújításával, nemsokára kiírják a közbeszerzési eljárást.
Hamarosan sztrókközponttá fejlődik a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház sztórkegysége, ahol az eddig alkalmazott intravénás trombolízis mellett trombektómiát, azaz a vérrög katéteres eltávolítását is el fogják tudni végezni.
Csíkszereda egyetlen okos közvécéje újra használható a téli szünet után. A helyi önkormányzat újabb közvécék kihelyezését, kialakítását tervezi a jövőben a városban, ugyanis a lakók jelzései szerint nagy igény van erre a szolgáltatásra.
Tizenöt évig sértetlenül lobogott a tusnádi közbirtokosság épületénél elhelyezett székely és magyar zászló – egészen péntek reggelig, ekkor vették észre a községbeliek, hogy a lobogókat letörték. A Steaua Bukarest szurkolói lehetnek a tettesek.
Csíkszeredai lakókat ijesztgettek, székely zászlót gyaláztak, a területi autonómia igényével kapcsolatban élcelődtek, két órán keresztül pedig magyarellenes rigmusokat skandáltak a bukaresti Steaua focicsapat szurkolói csütörtökön délután.
Elektronikus hulladékgyűjtést szerveznek Tusnádfürdőn április 10-én, csütörtökön – tájékoztatja a lakosságot a tusnádfürdői polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
szóljon hozzá!