Fotó: Iochom Zsolt
Április 2–27. között zajlanak a József Attila Napok a költő nevét viselő csíkszeredai tanintézményben, ahol kedden délben az I–IV. osztályosok számára szavalóversenyt tartottak.
2012. április 03., 14:582012. április 03., 14:58
2012. április 03., 15:382012. április 03., 15:38
A Cseh Tünde és Fazakas Tünde tanítónők által szervezett szavalóversenyen minden osztályt egy diák képviselt, így összesen tizenhat versenyző állt ki az iskola dísztermének színpadára, hogy elszavaljon egy Weöres Sándor-verset.
„Senki nem tudná, és nem is akarná kétségbe vonni azt a tényt, hogy a gyermekirodalom egyik legnagyszerűbb versírója Weöres Sándor. Versei annyira fülbemászók, hogy szinte egyszeri hallás után már mondogatja őket az ember. Főszereplői bájosak, aranyosak, verseinek dallam és ritmusa van, ezért is kedvelik oly sokan őket” – hangzott el a verseny kezdetén.
A kilenctagú zsűrit Ráduly Beáta, a Csíki Játékszín színművésze, Máté Zsuzsanna és Márton Ildikó tanítónők, valamint az iskola VII–VIII. osztályos tanulói alkották.
Minden szavaló oklevelet kapott, a három dobogóst könyvnyereményben részesítették. Az I–II. osztályosok közül a legjobbnak Mirk-Lázár Janka szavalatát találták, második lett Sántha Ágota, míg a harmadik díjat Rácz Luca érdemelte ki. A III–IV. osztályosoknál az első díjat Szabó Balázs vehette át, második helyen végzett Szatmáry Tamara, harmadik lett Bajkó-Péter Modeszt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!