Fotó: Kristó Róbert
A csíkcsicsói és a büdösfürdői erdőtüzek terjedését ugyan sikerült megállítani, de a helyszínt a tűzoltók hétfőn is folyamatos felügyelet alatt tartották, megelőzendő a tűz újbóli feléledését. Büdösfürdőn az önkéntes és a hivatalos lánglovagok közösen, vízzel igyekeztek eloltani a parázsló gócpontokat.
2012. július 23., 15:562012. július 23., 15:56
2012. július 23., 18:392012. július 23., 18:39
„Odakint Pataklokán, ahol az erdőtűz pusztított, csak szemerkélt az eső vasárnap este, ennek ellenére a tüzet sikerült eloltani, de a területet az önkéntesek folyamatosan felügyelik, nehogy újraéledjen a tűz, mert itt-ott még parázslik az avar” – tájékoztatott hétfőn Becze Attila, Csíkcsicsó polgármestere. A tűz közel tíz hektárnyi területen pusztított. Mivel beerdősödött legelőkről van szó, tíz-tizenöt éves fák, valamint az aljnövényzet pusztult el. A tüzet vélhetően hanyagság (őrizetlenül hagyott tűzhely vagy izzó cigarettacsikk) okozta, szándékosságra utaló nyomokat nem találtak – mondta az elöljáró.
Büdösfürdőn közel két hektáron pusztítottak a lángok, melyeknek terjedését sikerült megfékezni, de a területet vízzel locsolják, igyekezve kioltani az izzó gócpontokat is. „A csutakokban itt-ott még izzik a parázs, ezért azokat vízzel igyekszünk kioltani. Tartálykocsival és traktorokkal szállítjuk helyszínre a vizet. A csíkszeredai tűzoltók is a helyszínen vannak, és segítik a munkát” – mesélte érdeklődésünkre Bocskor András csíkszentimrei tűzoltóparancsnok. Hozzáfűzte: a gócpontok felszámolását nehezíti, hogy a gyökereken keresztül is terjed a tűz, és sajnos a vasárnap esti eső kikerülte a kigyulladt erdőrészt. A tűzoltóparancsnok úgy véli, hogy az áfonyaszedők okozhatták a tüzet, mert találtak erre utaló nyomokat. Ebből kifolyólag arra figyelmezteti az erdőkben gyűjtögetőket, kirándulókat, hogy ne rakjanak tüzet, valamint ne dobják el a cigarettacsikkeket. Annyira száraz az avar, hogy egy szikra is elegendő – summázta Bocskor.
Ovidiu Dudu, a Hargita Megyei Olt Sürgősségi Esetek Felügyelőségének alezredese megkeresésünkre hétfőn kifejtette: a csicsói erdőtűzben hét hektár tíz-tizenöt éves fiatal erdőrész égett el. A helyszínen csak a helyi önkéntesek tartózkodnak, az izzó farönköket vízzel locsolják. Büdösfürdőn két és fél hektár tíz-tizenkét éves telepített erdő vált a lángok martalékává. A helyszínen a helyi önkéntes tűzoltóknak, a csíkszeredai hivatásos lánglovagok is besegítenek, vízzel locsolva az izzó gócpontokat. Az eddigi vizsgálatok alapján, az erdeigyümölcs-gyűjtögetők tehetők felelőssé a tűzesetekért – véli az alezredes, ugyanakkor a turisták figyelmét is felhívja, hogy ne rakjanak a szabadba tüzet, mert a növényzet rendkívül száraz, és könnyen lángra kap.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!