Fotó: Veres Nándor
Akár perrel is folytatódhat Csíkszeredában a Hargita utcában befejezés előtt álló tömbház-hőszigetelés. Az egyik lakó nem volt hajlandó beépített, szigetelt teraszát ismét kibontani, ahogy a terv előírta, mert elmondása szerint sokat költött rá, és az eső, valamint a hó ellen is véd. A polgármesteri hivatal szeretné akár jogi úton is érvényesíteni érdekeit, de a lakástulajdonos is kártérítésért perelne – írja pénteki címlapsztorijában a Csíki Hírlap.
2015. július 03., 11:262015. július 03., 11:26
A Hargita utca 2., 4., 6. és 8. szám alatt tavaly elkezdett tömbház-hőszigetelés befejezéshez közeledik, de a külső szemlélődő számára is feltűnik, hogy az utcára néző homlokzaton egy terasz arculata elüt a többitől – amíg abban a sorban nyitott erkélyek vannak, addig ez be van építve, és a munkálat láthatóan nem a közelmúltban történt. Mivel ott már nincs állványzat, a külső munkálat véget ért. A helyzetről a polgármesteri hivatalnál érdeklődött a Csíki Hírlap.
A lakó nem akar beleegyezni a terasz bezárásának lebontásába, pedig kellene igazodnia a kivitelezési terv előírásaihoz – tudtuk meg Bulbuk Mártontól. A polgármesteri hivatal szakfelügyelője, aki az európai uniós támogatással készülő munkálat projektfelelőse is, kitért az előzményekre, amelyek szerint az ott lakók vállalták, hogy azon a részen a már beépített erkélyeket nyitottá teszik. „Ez a lakó utólag írt egy levelet, hogy a saját költségére, a terven kívül, utólag megpróbálja olyan formára elkészíteni, ahogy a többi balkon is be van építve” – közölte Bulbuk, hozzátéve, ehhez viszont új építkezési engedélyre van szükség. Ugyanakkor úgy vélte, ez nem korrekt a többi lakóval szemben, akik elfogadták a feltételt, ezért a hivatal nem tud beleegyezni abba, hogy az erkély így maradjon. Emiatt jogi úton is folytatódhat az ügy.
A teraszbeépítésért nem bírságolhat a hivatal, mivel az építkezésekre vonatkozó 1991. évi 50-es törvény szerint, ha ezt a kihágást két évig nem jelezte az ellenőrző szerv, már nem róható ki pénzbüntetés – erre nemcsak Bulbuk Márton, hanem az érintett lakó, Deér Béla is kitért beszélgetésünk során. „Lehet követelni, hogy bontsák le, mert ha valaki nem tartja be a szabványokat, az nem avul el. De egy kicsit hosszadalmas” – tette hozzá Bulbuk. Antal Attila alpolgármester szerint igyekeztek párbeszéd útján előrelépni, de a lakó szóban hiába vállalta, nem tudta hozni a módosított tervjavaslatot a tervezőtől. „Kérhetjük a bíróságon, hogy állítsa vissza eredeti állapotába a teraszt. A szomorú az, hogy van olyan bírósági végzés, amely ilyen esetben a lakástulajdonosi társulásnak vagy polgármesteri hivatalnak ad igazat, és van olyan is, amely a panaszosnak. Egyébként valószínűleg be kell vonnunk az építkezési felügyelőséget is, mert az az igazi hatóság” – magyarázta Antal.
Az ott lakó Deér Béla kérdésünkre elmondta, a beépítés 2002-ben történt, miután beázott a tető, és befolyt a víz a legfelső emeleti lakásba. „Az én és a feleségem pénzére a tetőt leszigeteltem, és ezzel együtt beépítettem a két erkélyt. Hatalmas pénzbe került, az erkélyen a deszkák el voltak rothadva, beesett az eső, a hó, a jég, a madarak odapiszkoltak, mert legfelül voltunk” – mesélte. A terasz gyakorlatilag is a lakás része lett, a fűtést is kivezették oda. A lakó nehezményezi, hogy a terv elkészültekor nem kérték ki a véleményüket, és azt sem érti, miért csak a teraszok egy részét építették be a hőszigetelés során.
A történet teljes egészében a Csíki Hírlap július 3-án, pénteken megjelent lapszámában olvasható.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
szóljon hozzá!