Fotó: Kristó Róbert
Üvegcsék, bennük olajok, ecetek, a különböző gyógynövények kellemes illata lengte be a termet: mintha boszorkánykonyhába léptünk volna. A csíkszeredai Soros Oktatási Központnak a csíkmadarasi Zsigmond Malom panzióban zajló táborához látogattunk.
2013. június 06., 16:172013. június 06., 16:17
2013. június 06., 17:592013. június 06., 17:59
Az Európai Bizottság Grundtvig programjának – felnőtt tanulói műhelyek alapprogramja – támogatásával szervezett egyhetes műhelymunkát a Soros Oktatási Központ. Cél a résztvevők ismereteinek bővítése a biodiverzitással, a természeti erőforrások és gyógynövények felhasználásával kapcsolatosan.
A Lessons of flowery meadows (Virágos rétek üzenete) elnevezésű képzésnek tizenöt résztvevője van, érkeztek Törökországból, Finnországból, Németországból, Szlovákiából, Lettországból, Ciprusról, Görögországból és Romániából is érdeklődők.
Csiki Emese tréner segítségével a környékünkön fellelhető gyógynövények hatását és változatosságát, valamint ezek felhasználási módjait ismerik meg a résztvevők. Így a hét folyamán a maguk gyűjtötte növényekből készítettek teákat, olajakat, eceteket, tinktúrákat, szappanokat, krémeket.
„Hétfőn délután elmentek szekerezni – ami valószínűleg sokaknak most adatott meg először –, és így gyűjtöttek gyógynövényeket. Ezeket a hét folyamán megszárították, és különbözőképpen felhasználták. Kedden elkezdődött a készítmények hozzávalóinak előállítása, a szappanhoz előkészítették a különböző infúziókat. Kulturális est is volt, ahol kaptak egy kis ízelítőt a csíki népzenéből, néptáncból, amit ki is próbálhattak. Szerdán Maczalik Ernő előadását hallgathatták meg, csütörtökön Domokoson Majercsik Irénke néni a népi hagyományban használatos gyógynövényekről beszélt. Ugyanakkor minden résztvevő bemutatta a gyógynövényeket, amelyek fellelhetők saját országában, pontosabban azon a környéken, ahonnan jött, és hogy ők mire használják fel. Igazából ennek a projektnek az egymástól való tanulás is a lényege” – magyarázta Butyka Andrea programfelelős.
A hét végére már egy jól együttműködő csapat alakult ki. Nicki, aki Görögországból érkezett, portálunknak elmondta, elsősorban a műhelymunka tematikája miatt jelentkezett. „Nagyon érdekes számomra, mivel növényekkel és gyógynövényekkel dolgozom mint dizájner. Ezért nagyon hasznos számomra a növények tulajdonságainak ismerete. Másodsorban pedig azért jelentkeztem, mert szeretek utazni, még soha nem voltam Erdélyben, és valószínű, hogy nem lett volna alkalmam eljönni ide, mert nincsenek itt barátaim. Nagyon jól érzem magam, sokkal jobb, mint ahogy elképzeltem. Nagyon szép a táj, a hely, ahol vagyunk, olyan mint egy varázsmese, az itteni emberek nagyon kedvesek, segítőkészek és vendégszeretők. Erdély a szépségeit tekintve olyan, mint Svájc. Jó csapat lettünk a kollégákkal, jól összeszoktunk, nagyon örvendek, hogy megismerhettem őket” – mesélte lelkesen.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!