Fotó: Veres Nándor
Végéhez közeledik a pityóka begyűjtésének időszaka, a burgonyaföldek nagy részéről már felszedték a termést. Habár a talajviszonyok nem kedveznek az őszi munkálatoknak, már elkezdődött az őszi gabona vetése is.
2014. szeptember 29., 19:072014. szeptember 29., 19:07
2014. szeptember 29., 19:082014. szeptember 29., 19:08
A nyár eleji csapadékos időszak után az utóbbi két hónapban alig esett, emiatt nagyon száraz a termőföld, amely megnehezíti a földek megművelését: gyakrabban hibásodnak meg az eszközök, a géppel szedett pityóka közé rögök is kerülnek. Ennek ellenére a Hargita megyei gazdálkodók jól haladtak a burgonya betakarításával, hiszen a megyében krumplival beültetett területek 93-94 százalékáról már betakarították a termést – számolt be Török Jenő, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője.
Rekordtermés pityókából
Az igazgató kifejtette: idén rekordtermésről számolhatnak be, ugyanis az elmúlt húsz évben nem volt ehhez hasonló bő termés: a hektáronkénti megyei átlagtermés eléri a 23 tonnát. Ugyanakkor megjegyezte, az eltérés nagyon nagy, hiszen a sok eső ugyan kedvezett a burgonyának, de a betegségeinek is, így akik időben permeteztek, megfelelő szerekkel, azok bizonyos parcellákon hektáronként több mint 40 tonna krumplit is begyűjthettek, míg akik nem permeteztek, azok csupán 9-10 tonnányit.
Jó termésük volt a gabonáknak is
Jó termést hoztak a gabonafélék – búza, árpa, zab – is, amelyek begyűjtése már korábban befejeződött. A búzával bevetett területekről hektáronként 3,2 tonna átlagtermést, a tavaszi árpával bevetettekről 2,3 tonnát, míg a zabbal bevetettekről 1,9 tonnányit szállíthattak be a gazdák – részletezte a szakember. Kedvezett az idei nyár a silókukoricának is, amelynek még javában folyik a betakarítása. A bőséges termés és a kevés silózó gép miatt azonban lassabban halad a begyűjtése. Vannak területek, ahol az éjszakai fagyok már megsértették a silókukorica leveleit, így nem árt minél korábban befejezni a begyűjtését – hívta fel a figyelmet az intézményvezető.
Esőre lenne szükség
Elkezdődött az őszi gabona vetése is, a beültetésre kerülő becsült 10 ezer hektárból 900 hektáron már földbe került a búza, a tritikálé és a rozs – tudtuk meg Töröktől. Hangsúlyozta, a száraz föld miatt nehéz a magágyak előkészítése, a hónap közepén a kétnapos esőzés csak a talaj felső részeinek puhítására volt elegendő. A megfelelő talajviszonyok eléréséhez, és az elvetett gabonák fejlődéséhez további esőzésekre lenne szükség.
Árthat az éjszakai fagy
Az elmúlt éjszakákon több alkalommal is nulla fok alá süllyedt a hőmérséklet, ezért rákérdeztünk, hogy a mínusz fokok tehetnek-e kárt a be nem gyűjtött termésben. Az illetékes elmondta, az éjszakai fagyok csak a silókukorica leveleinek, emellett a zöldségeskertekben a be nem takarított, vagy le nem takart paradicsomnak, paprikának árthatnak.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
szóljon hozzá!