A leggyakrabban kisgyerekkorban beadandó védőoltások tekintetében országos szinten jelentősen romlottak az átoltottsági mutatók tavaly, a lakosság optimális védettségéhez szükséges mérték és a valós adatok között majdnem tíz százalék a különbség. Hargita megyében sokkal jobbak a mutatók, de az átoltottsági arány most először itt is az ajánlott mérték alá csökkent.
2015. július 27., 19:272015. július 27., 19:27
2015. július 27., 19:282015. július 27., 19:28
Csak az elmúlt évben tizenöt százalékkal nőtt a hiányosan beoltott másfél év alatti gyerekek aránya Romániában, a teljes átoltottság aránya pedig 86 százalék alá csökkent a tervezett 95 százalékos mértékhez képest. Az Országos Oltásprogram részét képező védőoltások helyzetéről a Közpolitikákért Intézet készített elemzést, ebből az is kiderül, hogy 2014-ben folyamatosan csökkent az átoltottság a védőoltások esetében, kivéve azokat, amelyeket már a kórház elhagyása előtt megkapnak az újszülöttek. A tizennyolc hónapos korig beadandó védőoltásokról készült feljegyzések, valamint a születések számának összehasonlítása azt mutatja, hogy az átoltottság mértéke 86 százalék alá csökkent.
A kutatás kitér arra is, hogy az oltás elmulasztásának legfőbb oka, hogy a kisbabás szülők nem jelennek meg immunizáláson, második helyen pedig a védőoltás elutasítása áll. Az utóbbi csoportba tartozók száma nő, leginkább városon.
Hargita megyében sokkal jobb az arány az országos átlagnál, majdnem megfelelőnek mondható az átoltottság mértéke, de a februárig feljegyzett adatok alapján frissen elkészült összesítés szerint évek óta először az Egészségügyi Világszervezet (WHO) által ajánlott, a lakosság optimális védettségéhez szükséges 95 százalékos mérték alá csökkent a 18 hónapos kisgyerekek körében az átoltottsági arány. Ez az érték Hargita megyében 94 százalékos, abban, hogy jóval magasabb az országos átlagnál, jócskán benne van a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság és a járványtanászok munkája – mondta Tar Gyöngyi, az intézmény vezetője. Itt leginkább a roma lakosság beoltása körülményes, ők félnek a tűszúrástól, még a felnőttek is viszolyognak az orvosi beavatkozásoktól.
A különböző védőoltások átoltottsági arányával kapcsolatban a megyei közegészségügyi igazgatóság vezetője azt közölte, hogy a tüdőtuberkulózis elleni BCG, valamint a hepatitisz B elleni védőoltásokat kapták meg legnagyobb arányban az újszülöttek Hargita megyében, ezeket az oltásokat ugyanis már az újszülött-osztályokon megkapják. Mindkét védőoltás esetében 98,61 százalékos a városi és 100 százalékos a vidéki csecsemők átoltottsági aránya. A kisgyerekeknek beadandó többi védőoltás tekintetében mind 93 százalékos az arány Hargita megyében, mindegyik esetében néhány tizeddel magasabb a városinál a vidéken mért érték, a rózsahimlő, mumpsz és kanyaró elleni kombinált oltóanyag esetében a 94 százalékot is meghaladja.
Székelyudvarhelyen az elmúlt években több utcát is felújítottak, és ugyan megjelentek az akadálymentesítés jelei – például a süllyesztett járdaszegélyek –, a gyakorlatban még mindig sok helyen nehézkes a közlekedés babakocsival vagy kerekesszékkel.
Juhokat, nyulakat és számos csirkét megölt tavaly november óta egy fiatal medve Székelyvarságon, az utóbbi napokban ráadásul nappal is többször felbukkant az egyed a település főbb utcáin. Kedden kilőtték a garázdálkodó példányt.
Kitartanak a turisztikai vállalkozások, nem nőtt jelentősen az elbocsátások száma Parajdon ebben a hónapban. Székelyudvarhelyen azonban újabb tömeges elbocsátásra kényszerül egy bútoripari vállalat.
Közel húsz éve földbe helyezett szennyvízhálózati vezetékeket kell megjavítani Oroszhegyben, Tibódban és Székelyszentkirályon, továbbá ki kell terjeszteni a hálózatot a portákig. A község vezetősége aláírta a projekt finanszírozási szerződését.
Jubiláló házaspárok jelentkezését várja a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal.
Kék, fehér, vörös, barna és számos más színű trópusi lepkében gyönyörködhetnek azok, akik ellátogatnak a parajdi Lepkeházba – a turisták száma azonban lényegesen megcsappant a bányakatasztrófát követő időszakban.
Egy évvel az indulása után beváltotta a hozzá fűzött reményeket a székelyudvarhelyi városvezetés által fejlesztett applikáció: az eszközt a lakók egyre gyakrabban használják ügyintézésre, bejelentésekre, befizetésekre, vagy épp időpontfoglalásra.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.
szóljon hozzá!