Fotó: Veres Nándor
Immár lassan három hónapja visszhangzik a média az országban tomboló, kérődző állatokat támadó kéknyelv-betegségről. A hét elejétől Csíkszéken is felütötte a fejét a járvány, a gazdák egyre jobban aggódnak a kialakult helyzet miatt. Tulajdonképpen miről is szól ez a betegség, lehet-e védekezni ellene? Fodor Levente hatósági állatorvost kérdeztük a tudnivalókról.
2014. október 17., 09:552014. október 17., 09:55
A szakember elmondta, olyan fertőző betegségről van szó, amely kimondottan behurcolással kerülhet be az állatállományba. Ez alatt azt kell érteni, hogy fertőzött állatról egy másik állatra egy közvetítő át kell vigye a vírust. Nagy szerepük van jelen esetben a vérszívó rovaroknak, bizonyítottan a törpeszúnyognak (culicoides spp), amelyik 3 milliméter nagyságú, elméletileg a szúnyoghálón is keresztül megy. Csak 13-35 Celsius-fok közötti hőmérsékleten aktív, és az állatok vérét kimondottan éjjel szívja. A vírus ezen kívül átkerülhet egyik állatról a másikra fertőzött apaállat spermájával, vagy nem steril injekciós tűkkel is.
„Mivel a betegség először az országnak a déli részén jelentkezett, előtte pedig Bulgáriában tombolt, feltételezzük, hogy a rovarok által jelent meg hazánkban. Mivel nagyon kisméretű rovarokról van szó, úgy írja le a szakirodalom, hogy nagyon könnyen sodorja őket a szél, az áramlatok révén akár 300 kilométerre is rövid időn belül eljutnak” – magyarázta az állatorvos.
A vadon élő kérődzők is megfertőződhetnek
Fodor Leventétől megtudtuk, a betegség főleg a juhokat sújtja, a szarvasmarháknál enyhébb tünetek jelentkeznek, míg a kecskék szinte tünetmentesen vészelik át azt. Csak kérődző állatokat érint, ezekbe beletartoznak a vadon élők is, azok is áteshetnek a betegségen. A tünetek során a fertőzést követő hetedik-nyolcadik nap után magas láz jelentkezik. A szarvasmarha esetében teljesen elapad a tej, erős nyálzás, orrfolyás tapasztalható, megduzzad a szájban és az orrban a nyálkahártya, kötőhártya-gyulladás keletkezik. A duzzanat átterjed az ajkakra, az áll alatti tájékra, esetenként a fülekre és a nyakoldalra.
Mivel a vírus a vérben és a vérerek falában szaporodik, sejthámbetegség tünetek is jelentkeznek. Megtámadja a lábvégeket is, a pártaszél kipirul, vérzések jelennek meg rajta, majd elfekélyesedik, ezért az állat sántítani is kezd, nehezen lépked. A nyelvnél passzív vérpangás keletkezik, amely kék színt ad, a nyelv megduzzad és kilóg az állat szájából, ebből kapta a betegség a kéknyelv kifejezést.
Mire kell figyelni
„Mostanig azt mondtuk, hogy megvannak az állatfajok, amelyek fogékonyak erre a vírusra. Tudtuk, hogy a térségben jelen vannak azok a rovarok, amelyek terjesztik a betegséget, ám még nem volt jelen a vírus. Most már ez utóbbi is megjelent, ezzel egyidejűleg természetesen a betegség is” – magyarázta az állatorvos. Mint azt kifejtette, két lehetőség van a betegség felszámolására: egyik, hogy meg kell próbálni ezeket a szúnyogféléket távol tartani az állatoktól. Erre a célra vannak olyan antiparazitáris szerek, amelyeket rácseppentve az állat hátára, távol tartják ezeket a rovarokat.
„A másik megelőzési lehetőség, amit még nem alkalmazunk az országban, Nyugaton viszont így tudták megfékezni a járványnak a terjedését, az oltás” – mutatott rá a szakember. Hozzátette, ezzel kapcsolatban el kell mondani, ennek a vírusnak jelen pillanatban huszonöt úgynevezett szerotípusa, alfaja létezik, és mivel ilyen sok van, az egyik ellen való védelem nem ad immunitást a másikra. Így tulajdonképpen azzal a szerotípussal kellene oltani az állatokat, amelyik megjelent az illető térségben.
„Ezt még nálunk nem dolgozták ki a szakemberek. Így két megoldás maradt a megelőzésre: az istállók fertőtlenítése, permetezése és az állatoknak az említett szerekkel való kezelése.” A szakember szerint a legelőkön levő állatokat mindenképpen le kell kezelni antiparazitáris szerekkel. További veszélyforrást jelentenek a hazajáró tehéncsordák. Esetükben mindkét említett védekezési formát ajánlatos alkalmazni, hiszen a fertőzésveszély a mai napig fennáll. A megelőző intézkedésekhez tartozik a kérődző állatok mozgásának a korlátozása is. Az illetékes hangsúlyozta, az említett, védekezésre alkalmas szerek vénykötelesek, így igazából mindenki a körzeti állatorvosánál kellene érdeklődjön ezek beszerzéséről, illetve a további teendőkről.
Mikor fordulunk állatorvoshoz?
Fodor kiemelte, a fent említett tünetek bármelyikének észlelésekor azonnal állatorvoshoz kell fordulni. Megjegyzendő azonban, hogy nem csak ennek a betegségnek vannak ilyen szimptómái. „Bármilyen olyan viselkedés esetében, amely eltér a normálistól, azonnal az állatorvoshoz kell fordulni. Nagyon sok, úgynevezett álgyanú volt az elmúlt időszakban, amikor végül is a klinikai jelek nem a kéknyelv-betegséget igazolták. Ezt a betegséget amúgy is kizárólag vérvizsgálat alapján lehet igazolni.”
Egyelőre jól gyógyulnak a fertőzött állatok
„Azt észleltük, hogy a térségünkben jelentkező vírus szerotípus esetében jól gyógyulnak az állatok. A karcfalvi esetnél kezelés nélkül meggyógyult a szarvasmarha, Pottyandon pedig nagyon jól reagált a kezelésre.” Mint kiderült, azok a szarvasmarhák, amelyek tünetmentesen végigviszik a betegséget, akár évekig is vírushordozók maradnak, a juhok talán nyolc hét után vírusmentessé válnak. Többször elhangzott és fontos információ, hogy az emberre nézve semmilyen veszélyt nem jelent a kéknyelv-betegség, az állatok húsa és teje egyaránt fogyasztható.
Az országos helyzet
Amint arról beszámoltunk, a kórt immár Erdély több megyéjében is azonosították, emiatt a napokban az egész ország területére érvényes, a kérődző állatok szállítását tiltó intézkedést léptettek életbe. A gazdák jelentős anyagi veszteségekre számíthatnak, mivel az élőállatexport a szarvasmarhákra vonatkozóan teljesen leállt. A járvány kitörését az ország déli és keleti részén regisztrálták augusztus elején, de azóta Erdélyre és a Bánságra is kiterjedt. Eddig Temes, Hunyad, Szeben, Brassó és Maros megyében jeleztek gyanús eseteket. Az eddigi felmérések alapján országos szinten 160 településen mutatták ki a fertőzést, az elmúlt két hónapban mintegy 1000 állat betegedett meg, és legalább 200 elpusztult.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.
szóljon hozzá!