Fotó: Kristó Róbert
Márton Árpád képzőművésszel csíkszeredai alkotóműhelyében találkoztunk. A Csíki Játékszín épületében található kis műterem festményekkel, képkeretekkel, festőállványokkal, kisebb-nagyobb szobrokkal van telezsúfolva, mégis a rendezettség érzését kelti. Láthatóan szorgos munka folyt és folyik a falak között, ahol értékes alkotások születtek és vannak születőben.
2012. július 25., 16:292012. július 25., 16:29
2012. július 25., 19:062012. július 25., 19:06
„Ha ismét választani kellene, újra Csíkszeredát választanám” – mondta Márton Árpád, aki 1940. október 6-án Gyergyóalfaluban született. Megjegyezte: „az aradi vértanúk kivégzésének szomorú dátuma lélekben végigkíséri az életemet”.
A művészeti iskola keresztapja
Márton Árpád tizennégy éves koráig szülőfalujában nevelkedett. 1954-ben került a marosvásárhelyi művészeti középiskolába. 1958-ban érettségizett, majd sikeresen felvételizett a kolozsvári Ion Andreescu Képzőművészeti Főiskolára. 1964-ben államvizsgázott. Ezt követően Gaál András rajztanár biztatására kérte kinevezését Csíkszeredába, ahol, mint fogalmazott: „pezsgő képzőművészeti élet zajlott”. Így került a mai Márton Áron Gimnáziumba, ahol a műszaki rajz oktatása mellett rajz- és festészeti köröket szervezett. Az ott zajló munkát mindenki nagyon komolyan vette. A Márton Árpád által használt tanítási módszerek beváltak, és a diákok sikeresen tudtak felvételizni a főiskolára. Az 1990-ben létrejövő csíkszeredai művészeti iskola tanára lett, ahol festészetet és művészettörténetet tanított. Az iskola számára a Nagy István nevet ő javasolta, mivel a neves festőművész csíkmindszenti születésűként szorosan kötődik e vidékhez.
Édesapja biztatására indult el a képzőművészeti pályán
„A csíkszeredai művészeti élet hátterében zsögödi Nagy Imre festőművész állt, aki ösztönözte János Pál múzeumigazgatót, így a helyi közönség számos kiállításon ismerkedhetett meg a kortárs művészekkel, alkotásaikkal. Volt olyan esztendő, amikor nyolc-tíz tárlatot is összehoztak. Abban az időben a múzeum a Gál Sándor utcában volt, 1968 után került át a Mikó-várba. A megyésítés a művészeti élet számára is nagy változást hozott, mert addig az itteni művészek is a marosvásárhelyi szövetséghez tartoztak, de \'68 után sikerült létrehozni a Hargita megyei szövetséget, így elindult a képzőművészeti élet felfrissülése a régióban” – emlékezett vissza Márton Árpád a világháború utáni évtizedekre.
A képzőművészeti pályára az asztalos mesterséget tanult édesapja ösztönzésére lépett, aki naiv festészetet művelt. „Ő volt az, aki rávezetett, hogy képzőművész legyek. Hála Istennek a szüleim olyan felfogásúak voltak, hogy nem sajnálták egyetlen fiúgyermeküket ettől a pályától, ugyanis falun a fiúgyermek pályaválasztása nem volt olyan egyszerű” – mesélte.
„Sok mindent átéltünk. A diktatúra idején a rendszer szerette volna, ha az ember beáll a sorba és magáévá teszi a szocreál gondolkodásmódot. Igyekeztünk ezt a nyomást elkerülni, próbáltuk megkeresni a kiskapukat, amiket többé-kevésbé meg is találtunk, így a rugalmas helyi művésztársaságnak köszönhetően szabadabban mozoghattunk. A változások előtti esztendők izgalmasabbak voltak. Az alkotásokon keresztül, rejtetten mindenki igyekezett üzenni valamit a közönségnek. 1990 után a palackból kiszabadult a szellem, nyíltabb lett a művészt. Azokban az években meg kellett találni az új utakat, amin el lehetett indulni” – vélekedett a múlt rendszerről és a rendszerváltást követő évekről a Szervátiusz-díjjal kitüntetett festőművész. 2010-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjét is átvehette a csíkszeredai városháza dísztermében.
Emberi dolgok megörökítője
Elmondása szerint művészete a kezdetektől egy jól meghatározott vonalon mozgott, bemutatva az egyszerű emberek életét. Alkotásaira rányomja bélyegét a falusi származás, a kenyér és a lét kérdése fogalmazódik meg bennük, a mindennapi emberek szeretete és az igazságérzet. Ez a felfogás különösebben nem tetszett a múlt rendszer kiszolgálóinak – summázta Márton, aki többedmagával (Zöld Lajos újságíró, Gaál András rajztanár) 1974-ben létrehozta a gyergyószárhegyi Barátság alkotótábort, amit közel három évtizeden keresztül vezettek. Jelenleg a Gyergyószárhegyi Művelődési Központ Kassai Péter vezetésével működik, és többféle tábort szerveznek. Az egykori alapító tagok (akik sajnos egyre jobban fogyatkoznak) rendszeresen visszajárnak.
Márton Árpád alkotásai Csíkszeredában több helyen is fellelhetők. A Csíki Játékszín épületében található a tizenkét méteres Cantata profana című mozaik, amit közösen készített Pálffy Árpáddal és Gaál Andrással. Sajnos az alkotás el van takarva, így a nagyközönség számára nem látható. Ugyancsak a színházban található az 1970-ben készített Művelődés című mozaik, amit Márton a bukaresti Aurel Nedellel közösen alkotott. A Millennium templom alagsorában 2005-ben egy három részből álló falfestményt készített. Középen látható Rupert Mayer atya, aki a nemzeti szocializmus alatt a katolikus ellenállás résztvevője volt, és 1979-ben boldoggá avatták. (Rupert Mayer 1914-ben, az első világháború kitörésekor önként jelentkezett tábori lelkésznek. 1915 nyarán Galíciában, majd a francia fronton és utána Erdélyben szolgált. Segítőkészségével és bátorságával kivívta a rábízott katonák megbecsülését és szeretetét. 1916-ban a Keleti Kárpátokban, Kostelek közelében gránáttalálat érte. A sérülés következtében amputálni kellett a bal lábát. A kétszeri műtétre a csíkszeredai, majd a kolozsvári hadikórházban került sor. Többször emlegette beszélgetéseiben az \"Erdélyben megboldogult lábát\"). A két oldalsó festmény egyikén Szent István, Szent Imre és Gizella hármasa, a másikon pedig Márton Áron püspök alakja található. A gyergyószentmiklósi Szakszervezetek Művelődési Házának homlokzatán található a Gaál Anrással közösen készített A fa balladája című \'76-ban készített mozaik.
Márton Árpád jelenleg is több alkotáson dolgozik, melyeknek egyik fontos üzenete az anyaság és az emberi dolgok. Májusban Budapesten, a Semmelweis Egyetemen volt sikeres kiállítása, a legközelebbiről még nem lehet tudni, viszont „addig is dolgozni kell” – hangsúlyozta Márton Árpád.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!