Csíkszereda megvásárolná a város központjában levő Szakszervezetek Művelődési Házát, amelynek több új funkciót is szánnának. A vételár összege még nem ismert, de vásárlási ajánlat már ebben a hónapban az önkormányzati képviselő-testület elé kerülhet elfogadás céljából.
2014. október 03., 09:542014. október 03., 09:54
A folyamatban levő csődeljárás miatt a felszámoló cégtől vásárolná meg a Szakszervezetek Művelődési Házát a csíkszeredai önkormányzat. A tárgyalások már megkezdődtek, értékbecslés is készült.
Nem elhúzódó tárgyalásokra, hanem gyors megegyezésre törekszik az a kéttagú bizottság, amelyet a csíkszeredai önkormányzati képviselő-testület legutóbbi ülésén jelöltek ki a Szakszervezetek Művelődési Háza esetleges megvásárlása céljából. Fülöp Árpád Zoltán önkormányzati képviselő, a bizottság egyik tagja kérdésünkre azt mondta, már ebben a hónapban a döntéshozó testület elé szeretnék terjeszteni a vásárlási ajánlatot az erre szánt összeggel.
Értékbecslések összehasonlítása
A városközponti művelődési ház a Szakszervezetek Országos Szövetsége helyi fiókjának tulajdonát képezte, de a felgyűlt adósságok következtében tavaly indult csődeljárás miatt nem ezzel a szövetséggel, hanem a Hargita Megyei Törvényszék által kijelölt felszámoló céggel kell tárgyalásokat folytatnia az említett bizottságnak. Fülöp Árpád Zoltán elmondta, már volt egy első megbeszélés, és a következő alkalommal látni szeretnék azt az értékbecslést is, amelyet a felszámoló cég készíttetett az ingatlanról. A polgármesteri hivatal által készíttetett hasonló szakértői felmérés szerint az épület jelenlegi értéke 4 millió 64 ezer 53 lej.
Jelentős adósságok
A Szakszervezetek Művelődési Házának működtetése az elmúlt néhány évben vált egyre nehezebbé, elköltözött a megyei könyvtár, illetve több, irodafelületet bérlő intézmény, vállalkozás, a bevételek csökkentek. A művelődési ház jelentős adósságokat halmozott fel a szolgáltatók felé, az elmúlt két télen nem volt fűtés sem az épületben, és az áramszolgáltatás szintén veszélybe került. Tavaly májusban csődeljárást kezdeményeztek a hitelezők, amelyek között ott van a közpénzügyi igazgatóság, az áramszolgáltató Electrica Rt., egy őrző-védő cég, a Goscom Rt. és Csíkszereda Polgármesteri Hivatala is. Mint Fülöptől megtudtuk, az adósságállomány teljes összege eléri a 600 ezer lejt, ebből 120 ezer lej a Goscom Rt. követelése.
A városé az elsőbbség
A városnak elővásárlási joga van. Ha létrejön a megegyezés, akkor nem árverezés lesz, hanem a város által kifizetett pénzből kártalanítják a hitelezőket – vázolta a bizottság tagja. Így a városháza is visszakapná a ki nem fizetett adók, a Goscom Rt. pedig a végzett távhőszolgáltatás értékét. Fülöp szerint a város nem egy összegben, hanem három részletben törlesztené a vételárat, összesen három év alatt, először egy nagyobb összeget, majd két kisebbet. A Szakszervezetek Művelődési Háza alapterülete 2249 négyzetméter, a teljes felület 4289 négyzetméter – derül ki a polgármesteri hivatal által készíttetett szakirodai jelentésből, amely megállapítja, hogy külső és belső felújításra lenne szükség az épületben, a külső lépcsők és a travertinből készült burkolat megrongálódott, akárcsak a vakolat. Kerestük Szederjesi Ferencet, az intézmény igazgatóját is, aki ezúttal nem kívánt véleményt nyilvánítani az esetleges tulajdonoscsere ügyében.
Működőképesség, új funkciók
„Úgy látjuk, hogy azt az épületet télen-nyáron működőképessé kellene tenni” – mondta kérdésünkre Ráduly Róbert Kálmán. Csíkszereda polgármestere szerint az épület a mostoha körülmények dacára is egy fontos szórakozóhelye volt a városnak, az utóbbi időben is gólyabálokat, színházi előadásokat tartottak ott. Ezért is fontos lenne az épület működőképességének, a fűtésnek a biztosítása – állítja. „Ott van mellette közvetlenül a Nagy István Művészeti Szakközépiskola, amely felület- és teremgondokkal küszködik. Ügyesen ötvözve a befogadó színházat, az irodaházat és a művészeti iskolát kiszolgáló három szerepkört, úgy gondoljuk ma, hogy azt a házat jól lehetne működtetni” – hangsúlyozta a polgármester.
További lehetőségek
Ráduly szerint a megyei önkormányzat is kivehetné a részét az épület közhasznúvá tételéből, mert úgy könnyebb lenne a feladat. Így visszaköltöztethetnék a megyei könyvtárat, amely hosszú ideig ott működött, és oda kellene telepíteni a Hargita Megyei Kulturális Központot is. Kérdésünkre, hogy a Csíki Játékszín szempontjából mit jelentene az épület, azt mondta, amiben biztos többet nyújthat a Szakszervezetek Művelődési Háza, mint a Játékszín mostani épülete, az a színpad és színpadtechnika. Nem mellékes a Szakszervezetek Művelődési Háza külső állapota sem, amely a városvezető szerint a felújított városközponttól és a Szabadság tértől jelentősen eltér. „Ezen is kell változtatni, de ez csak másodlagos, az első a működőképesség biztosítása” – mondta Ráduly.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
szóljon hozzá!