Fotó: Kristó Róbert
Hargita megyében mintegy kétezer projekt nyert uniós támogatást a 2008–2013 közötti időszakban. Az életminőség javult ugyan, de a gazdasági fejlesztésben lemaradt a megye. Most újabb felkészülésre van szükség.
2013. február 14., 14:532013. február 14., 14:53
2013. február 14., 18:312013. február 14., 18:31
Hargita megyében többnyire az infrastruktúrát építő és az életminőség javítását célzó, szociális, egészségügyi beruházások valósultak meg a 2008–2013 közötti időszakban különböző uniós pályázati támogatásoknak köszönhetően, de a Központi Fejlesztési Régióhoz tartozó nagyobb, gazdaságilag erősebb megyék vitték el a gazdasági fejlesztésre szánt pénzalapokat.
„Egyenlő esélyekkel indultunk, de ha ez a rendszer így marad, nem tudunk versenyezni, az erősebb megyék minket leszegényítve gazdagodnak” – jellemezte a helyzetet és a támogatások rendszerét Borboly Csaba. Hargita Megye Tanácsának elnöke az eltelt ötéves időszak uniós finanszírozású pályázatainak helyzetét ismertető csütörtöki sajtótájékoztatóján úgy vélte, azért is volt versenyképtelen a megye a gazdasági fejlesztéseket illetően, mert ezeknél 50 százalékos önrészt kellett felmutatni a 2 százalékos helyett, ezt pedig Brassó vagy Szeben megye vállalkozói rétege jóval egyszerűbben tudta biztosítani. „Náluk hosszas előkészület, meggyőző munka, partnerség szükséges ehhez” – magyarázta, hozzátéve, a madéfalvi ipari park is azért nem jött létre, mert a szükséges 10 hektár terület nem állt rendelkezésre.
Az elnök szerint 2007-ben az ország nem volt felkészülve az uniós pályázati kiírásokra, sok olyan projekt készült, amelynek nem volt jól meghatározott célja, nem volt megfelelően előkészítve, a tervezők, pályázatírók másoltak. Ezért nem is sikerült mindent befejezni. A neheze most jön – figyelmeztetett Borboly –, mert a következő öt évben minden megvalósult projekt a meghatározott célnak megfelelően kell működjön, ennek elmulasztása az ellenőrzések után a támogatások visszafizetését vonja maga után.
Százmilliókra pályáztak
A már említett időszakban a Regionális Operatív Program a Központi Fejlesztési Régió számára, amelyhez Hargita megye is tartozik, 483,62 millió eurót különített el. Tavaly decemberi adatok szerint a régiót alkotó megyékből 1106 pályázatot adtak le, 369 finanszírozási szerződést írtak alá, 145 millió eurót hívtak le. Hargita megyéből 76 millió 658 ezer euró értékben adtak, illetve szerződtek le pályázatokat a Regionális Operatív Program biztosította támogatásokért. Ezenkívül több ágazati és operatív program keretében jelentős összegekért pályázott a megye, az Országos Vidékfejlesztési Programnál például több mint 163 millió euró értékben, a Környezetvédelmi Ágazati Operatív Programnál pedig több mint 92 millióra. Emellett a területi együttműködési, illetve az ifjúsági tevékenységeket, ismeretek átadását támogató programok keretében is nyújtottak be pályázatokat. A Hargita megyéből benyújtott uniós pályázatok összértéke 362 millió eurónak felel meg.
Újabb felkészülés
Hargita megyében közel kétezer projekt nyert uniós támogatást minden területen – Borboly szerint ezzel a számmal az elsők között kell lennie a megyének, de ranglista nem készült, országosan összesített adatok nincsenek. Minden Hargita megyei lakosra 1190 euró értékű, uniós forrásokból elnyert támogatás jut a megyei önkormányzat által elkészített összesítés szerint. Az elnök rámutatott, 2014-ben kezdődnek az új pályázati kiírások, de a felkészüléssel nem állunk jól Hargita megyében, kevés igény, ötlet észrevétel érkezett a helyi önkormányzatoktól, közbirtokosságoktól. Borboly szerint az idén az előkészületekre kell helyezni a hangsúlyt, és jövőben jól megírt, és előkészített pályázatokkal kell indulni a támogatásokért.
Fejlesztési stratégia készül
Az Európai Unió 2014 és 2020 közötti költségvetési időszakában közel 40 milliárd euró uniós forrás áll majd az ország rendelkezésére, amelyet többek között fejlesztésekre lehet megpályázni. A Központi Fejlesztési Régió el is kezdte az erre a periódusra vonatkozó fejlesztési stratégiájának a kidolgozását. A stratégia a tervek szerint hat prioritástengelyt fog tartalmazni, ennek tervezetét bocsátotta az érdeklődők rendelkezésére a Központi Regionális Fejlesztési Ügynökség. A dokumentum Hargita Megye Tanácsának honlapján is elérhető.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!