A jelenlegi kilencedik osztályos diákok számára nyílik meg az újjászerveződő szakmai oktatás lehetősége, ők iratkozhatnak át az ősztől induló kétéves képzésre. Azt, hogy hol és hány osztály indul, Hargita megyében még nem tudni, a hónap végéig zajlanak a felmérések, egyeztetések ez ügyben. Csíkszeredában várhatóan 3–5 szakmunkásképző osztály indulhat.
2012. február 15., 17:192012. február 15., 17:19
2012. február 15., 17:342012. február 15., 17:34
Az előző években nem hagytak jóvá beiskolázási számokat az ipari oktatás részére, emiatt mindenki a középiskolákba kényszerült, viszont ettől az évtől ismét beindul a két éves szakmai oktatás az országban a kilencedik osztályt végzettek számára. Görbe Péter, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség szakoktatással foglalkozó illetékese azt tanácsolja, hogy a kétéves szakmunkásképző oktatás elvégzését főként azon diákok fontolják meg, akik a középiskolában eltöltött egy év után úgy érzik, egyre távolabb kerül tőlük az érettségi létételének a lehetősége a jelenlegi, mind szigorúbb körülmények között. Ha ezt elvégzik és szakma lesz a kezükben, az érettségi letételének lehetősége még mindig nyitva áll előttük: vagy folytathatják tanulmányaikat középiskolában nappalin, vagy pedig esti tagozaton is érettségizhetnek – ajánlotta a tanfelügyelő.
Kifejtette, a kétéves szakmai képzésbe nem a nyolcadik osztályt végzettek, hanem azon diákok iratkozhatnak be idén, akik ebben az évben befejezik a kilencedik osztályt. Szintén nyitott a szakmunkásképzésben való részvétel azon diákok számára, akik az előző években végezték el a kilencedik osztályt, és még nem töltötték be a 18. életévüket, illetve akik az előző években ipari iskolát végeztek, és még nincsenek 18 évesek.
Zajlanak az egyeztetések
A szakmai oktatás mikéntjét részletező rendelet február elején jelent meg, így, bár a rendeletben szereplő menetrend szerint már az összesítéseknél kellene tartani, még csak most zajlanak az egyeztetések arról, hogy milyen osztályok és hol indulhatnának. Görbe Péter elmondta, kedden Csíkszeredában tartottak megbeszélést a középiskolák igazgatóival a lehetőségekről. A tanfelügyelő szerint azok a középiskolák, ahol korában volt szakmunkásképzés, szeretnék újraindítani ezt a képzési formát. A diákok részéről is lenne rá igény, kérdés azonban, hogy lesz-e elegendő jelentkező teljes létszámú osztályok létrehozására. Felmérik a diákok és szülők igényeit, még az osztályok véglegesítése előtt érdeklődnek arról, hogy körülbelül hányan választanák ezt az oktatási formát – ismertette Görbe Péter. Az eddigi információk szerint Csíkszeredában 3–5 szakmunkásképző osztály indulhatna, köztük várhatóan lesz autószerelői és építőipari. Az, hogy melyik iskolában indulnak szakmunkásképző osztályok és milyen jellegűek, március elejére konkretizálódhat, addig a különböző cégekkel is zajlanak a megbeszélések.
Azon diákok, akik átmennek ősztől a szakmai oktatásba, már működő középiskolai osztályokból válnak ki. Amint Görbe Péter elmondta, a szakmai oktatásra vonatkozó rendelet szerint megmaradnak azok az osztályok, amelyekből átiratkozik a diákok egy része, azt azonban nem szabályozták, hogy miként oldhatják meg az iskolák a változások által okozott személyzeti kérdéseket. Erre még utólagos szabályzás szükséges – jegyezte meg.
Nagy szerepet kapnak a cégek
Az újrainduló szakmai oktatásban nagy szerepet szánnak a cégeknek, a leendő munkáltatóknak. Amint Görbe Péter kifejtette, a szakmunkásképzést indító iskoláknak szerződésük kell legyen cégekkel, amelyek partnerként vesznek részt az oktatásban. A diákok ezen cégeknél végzik a gyakorlatot, túljelentkezés esetén a vállalat az iskolával közösen vizsgát szervez a meghirdetett helyekre, és az oktatás végén a szakvizsgán is képviselteti magát. Görbe Péter úgy vélte, lesznek cégek a megyében, amelyek partnerek kívánnak lenni a szakmai oktatásban. Korábban is voltak az iskoláknak egyezményei vállalatokkal a szakközépiskolák gyakorlati tevékenységének a lebonyolítására, és ezen kapcsolatok többsége feléleszthető, kiegészíthető – véli a tanfelügyelő. Úgy gondolja, előfordulhat, hogy nem egy cégnél lehet majd egy osztálynyi diákot elhelyezni, hanem többnél, de ez még jó is lesz abból a szempontból, hogy több idő jut a diákokkal való foglalkozásra, érdemben részt vehetnek majd a munkában, és tanulhatnak.
A gyakorlaton van a hangsúly
A szakmai oktatásra vonatkozó rendelet szerint az első évben a diákok negyven százaléknyi elméleti és hatvan százaléknyi gyakorlati oktatásban részesülnek, a második évben pedig huszonöt százaléknyi lesz csak az elméleti oktatás aránya és hetvenöt százalékra nő a gyakorlati tevékenységé. A rendeletben szerepel kerettanterv is a szakmai oktatás számára, amint azonban Görbe Péter közölte, lehetőség van csak elméleti, illetve csak gyakorlati oktatási hetek létrehozására. Ez a cégek szempontjából fontos, korábban voltak ugyanis panaszok, hogy a heti egy alkalommal végzett gyakorlati tevékenységet elfelejtik a diákok a következő hétre, most viszont lehet úgy csoportosítani az órákat, hogy a gyakorlati órák is egy tömbben maradjanak – magyarázta el Görbe Péter.
Iratkozás májustól
A rendelet késése miatt nem derült ki február közepére, hogy milyen osztályok indulhatnak a szakmai oktatás keretében, hanem március elejére várható ennek konkretizálódása. Az oktatási tárca által kiadott naptár szerint ezt követően közzéteszik és népszerűsítik a középiskolákban a szakmai oktatás keretében induló osztályokat. Májusig különböző rendezvényeken, így oktatási börzéken mutatják be a szakmai oktatás keretében induló továbbtanulási lehetőségeket a diákoknak. Mesterségek hete névvel márciusban rendezvénysorozatot is szerveznek az iskolákban, ahol tanácsadással is szolgálnak a diákoknak arról, hogy milyen előnyökkel jár ez az oktatási forma. Az első iratkozás a szakmai oktatásra május 7–31. között zajlik, ezt később két további beiratkozási szakasz követi az üresen maradó helyekre.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!