Fotó: Albert Orsolya
Az új adótörvénykönyv előírásai szerint idéntől a magánszemélyek is kötelesek épületilletéket fizetni a közintézményektől bérelt helyiségek után. Újdonság az is, hogy azoknak is törleszteniük kell ezt az illetéket, legyen szó jogi- vagy magánszemélyről, akik csak időszakosan, néhány órára, napra, hónapra bérelnek állami felületet. Mindezt a bérleti díj mellett kell kifizetni.
2016. július 07., 10:212016. július 07., 10:21
2016. július 07., 14:202016. július 07., 14:20
Csíkszereda Polgármesteri Hivatala nemrég a városházára kérette azokat az érintetteket, akik valamilyen önkormányzati ingatlant béreltek, hogy tájékoztassák őket az új adótörvénykönyvben bevezetett ingatlanilleték kifizetési kötelezettségükről. „Értesítést kaptam a városházáról, hogy sürgősen jelenjek meg. Amikor megkerestem őket, kiderült, azért hivattak, mert a József Attila Általános Iskola sporttermét béreljük hetente egy órára, erre pedig épületilletéket kell fizetnem” – számolt be az egyik érintett lapunknak. Tekintettel arra, hogy a szerződésük júliusig szól, úgy számolta, hogy az illeték összege eléri a 74 lejt. Ezt azért találta bosszantónak, mert egyrészt nem szerepelt ez a tétel a szerződésben, másrészt, mert utólag szerzett arról tudomást, hogy van visszamenőleg adóssága, amelyet év végéig törlesztenie kell. „Ki fogjuk fizetni, mert nincs mit tenni, hiszen jobb sportolni, mint otthon ülni” – jegyezte meg.
Rodica Ţiriac, Csíkszereda Polgármesteri Hivatala adó- és illetékosztályának vezetője érdeklődésünkre megerősítette, hogy elkérték a bérleti szerződéseket az alintézményeiktől, amelyek alapján a városházára hívták az érintetteket. Az ingatlanilletékkel kapcsolatban elmondta, hogy területilletéket 2008 óta eddig is kellett a jogi- és magánszemélyeknek fizetniük, legalábbis azoknak, akik legkevesebb egy évre kötöttek szerződést közintézménnyel az adott ingatlan bérlésére. Épületilletéket viszont eddig csak a jogi személyek voltak kötelesek fizetni. Idéntől azonban az új adótörvénykönyv előírásai alapján ez megváltozott, ezentúl a magánszemélyeknek is kell épületilletéket fizetni.
Ugyanakkor szintén újdonság, hogy nemcsak a hosszú távon bérelt ingatlanok után, hanem az időszakosan, például órára, napra vagy hónapra bérelt épületek, területek után is illetéket kell fizetni, persze a bérleti díj mellett. „Ez minden közintézménytől való bérlésre érvényes, akár a helyi polgármesteri hivataltól, akár a pénzügyi igazgatóságtól, akár a megyei önkormányzattól bérelnek ingatlant” – sorolta az adóosztály vezetője.
Az illeték mértékét úgy számolják ki, hogy figyelembe veszik az épület összértékét, a bérelt felület nagyságát és idejét, a szerződés időtartamát. „Bonyolult kiszámolni, nehéz követni a szerződéseket, ráadásul néha nagyon kicsi összegek jönnek ki. Több a munka vele, mint amennyi a haszna” – adott hangot véleményének az osztályvezető. Hozzátette, hogy például egy személy három alkalommal bérelt ki egy osztálytermet tanfolyam tartásának céljával, amiért a bérleti díj mellett 3 lejes illetéket kellett fizetnie. A sporttermek esetében nagyobb lehet az illeték mértéke, hiszen nagyobb felületről van szó, ugyanakkor az is probléma, hogy annak kell az illetéket fizetnie, aki megkötötte a szerződést, hiába, hogy esetleg egy csapat használja a sportpályát.
Rodica Ţiriac a szerződések kapcsán megjegyezte, hogy sok esetben a tavaly kötötték meg ezeket, és akkor még nem tudtak az illeték bevezetéséről, azonban a jövőre nézve kérni fogják a hozzájuk tartozó intézményeket, hozzák az ügyfelek tudomására, hogy a bérelt ingatlan után illetéket kötelesek fizetniük. Fontos ugyanakkor azt is tudni, hogy az egy hónapnál hosszabb idejű szerződések esetében a bérlőnek kell a polgármesteri hivatal adóosztályán nyilatkozatot tenni.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!