Fotó: Kristó Róbert
Csupán néhány hét választ el attól, hogy a csíksomlyói kegytemplom egy ideje némaságba burkolódzott orgonája ismét megszólalhasson. A patinás hangszer két évvel ezelőtt elkezdett teljes felújítása az utolsó fázisába érkezett.
2014. szeptember 22., 18:112014. szeptember 22., 18:11
„Tulajdonképpen már csak a regiszterek elektromosítása van hátra, az ehhez szükséges alkatrészek megérkeztek, illetve a játszóasztalt is elvitték már felújításra” – tájékoztatott a munkálatok jelenlegi állásáról Bíró János. A kegytemplom kántora elmondta, az előzetes tervek szerint folyó hónap végére készültek volna el a szakemberek, ám nem valószínű, hogy sikerül tartani ezt a határidőt. Mint kiderült, a következő időszakban még beépítenek a hangszerbe egy Setzer-kombinációt is, amely az orgonista dolgát könnyíti meg a regisztráláskor, főleg koncertek alatt.
A hívek adományából vált lehetővé a javítás
Arról már korábban beszámoltunk, az elmúlt években egyre több probléma volt az orgona nem elektromosított, úgynevezett pneumatikus részeivel. A hangszer teljes felújításra szorult, hiszen mind gyakoribbak voltak a meghibásodások. A javítást 2012-ben kezdték el, ennek során helyettesítették a hibás sípokat, portalanították a szerkezetet, illetve megtörtént a hangszer intonálása és hangolása. Mint azt Urbán Erik ferences testvértől, a kegytemplom igazgatójától megtudtuk, az orgona javítási munkálatai hozzávetőleg 135 ezer lejbe kerülnek. A pénz nagy része a hívek adományaiból gyűlt össze. „Ebben az évben mindenképpen szeretnénk befejezni az orgona felújítását. Ezúton is köszönetet szeretnék mondani a híveknek, hogy lehetővé tették ezt” – hangsúlyozta a ferences testvér.
Több mint nyolc évtizedes orgona
A ferencesek 2011 szeptemberében ünnepelték a csíksomlyói kegytemplom jelenlegi orgonája elkészülésének 80. évfordulóját. A hangszer 1930–1931 között épült, és feltehetőleg az ötödik a sorban a történelem folyamán, amely betölti a kegyhelyet gyönyörű hangjával. Tervezője Geyer József budapesti orgonatervező, a kivitelezők pedig Wegenstein Lipót és fiai voltak, akik saját gyárukban építették fel a 40 regisztert, 3 manuált és 2842 sípot számláló hangszert. Eredetileg 36 szólóváltozata volt, amelyből 4 nyelvsíp. Egy 1990-ben végzett általános javítás és átalakítás óta – amely Walter Kindlnek, a temesvári alsóvárosi dóm karnagyának és Hermann Binder nagyszebeni orgonaépítő mérnöknek a nevéhez fűződik – az orgona 40 szólóváltozattal és 2824 síppal rendelkezik. Bár az akkori felújítás alkalmával elektromosították a teljes billentyűvezérlést és a regiszteres vezérlés egy részét is, a teljes elektromosítás anyagiak hiánya miatt elmaradt.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!