Fotó: Kristó Róbert
Csupán néhány hét választ el attól, hogy a csíksomlyói kegytemplom egy ideje némaságba burkolódzott orgonája ismét megszólalhasson. A patinás hangszer két évvel ezelőtt elkezdett teljes felújítása az utolsó fázisába érkezett.
2014. szeptember 22., 18:112014. szeptember 22., 18:11
„Tulajdonképpen már csak a regiszterek elektromosítása van hátra, az ehhez szükséges alkatrészek megérkeztek, illetve a játszóasztalt is elvitték már felújításra” – tájékoztatott a munkálatok jelenlegi állásáról Bíró János. A kegytemplom kántora elmondta, az előzetes tervek szerint folyó hónap végére készültek volna el a szakemberek, ám nem valószínű, hogy sikerül tartani ezt a határidőt. Mint kiderült, a következő időszakban még beépítenek a hangszerbe egy Setzer-kombinációt is, amely az orgonista dolgát könnyíti meg a regisztráláskor, főleg koncertek alatt.
A hívek adományából vált lehetővé a javítás
Arról már korábban beszámoltunk, az elmúlt években egyre több probléma volt az orgona nem elektromosított, úgynevezett pneumatikus részeivel. A hangszer teljes felújításra szorult, hiszen mind gyakoribbak voltak a meghibásodások. A javítást 2012-ben kezdték el, ennek során helyettesítették a hibás sípokat, portalanították a szerkezetet, illetve megtörtént a hangszer intonálása és hangolása. Mint azt Urbán Erik ferences testvértől, a kegytemplom igazgatójától megtudtuk, az orgona javítási munkálatai hozzávetőleg 135 ezer lejbe kerülnek. A pénz nagy része a hívek adományaiból gyűlt össze. „Ebben az évben mindenképpen szeretnénk befejezni az orgona felújítását. Ezúton is köszönetet szeretnék mondani a híveknek, hogy lehetővé tették ezt” – hangsúlyozta a ferences testvér.
Több mint nyolc évtizedes orgona
A ferencesek 2011 szeptemberében ünnepelték a csíksomlyói kegytemplom jelenlegi orgonája elkészülésének 80. évfordulóját. A hangszer 1930–1931 között épült, és feltehetőleg az ötödik a sorban a történelem folyamán, amely betölti a kegyhelyet gyönyörű hangjával. Tervezője Geyer József budapesti orgonatervező, a kivitelezők pedig Wegenstein Lipót és fiai voltak, akik saját gyárukban építették fel a 40 regisztert, 3 manuált és 2842 sípot számláló hangszert. Eredetileg 36 szólóváltozata volt, amelyből 4 nyelvsíp. Egy 1990-ben végzett általános javítás és átalakítás óta – amely Walter Kindlnek, a temesvári alsóvárosi dóm karnagyának és Hermann Binder nagyszebeni orgonaépítő mérnöknek a nevéhez fűződik – az orgona 40 szólóváltozattal és 2824 síppal rendelkezik. Bár az akkori felújítás alkalmával elektromosították a teljes billentyűvezérlést és a regiszteres vezérlés egy részét is, a teljes elektromosítás anyagiak hiánya miatt elmaradt.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítására és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.
A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
szóljon hozzá!