Fotó: Kristó Róbert
Újjáéledhet a csíkszentsimoni régi keményítőgyár: a jövőben ugyanis közel három millió eurós beruházást valósítanak meg az alcsíki község ipari zónájában. A csíkszeredai beruházó első körben a keményítőgyártást folytatná, közel száz helybélinek kínálva munkát.
2013. december 03., 08:442013. december 03., 08:44
2013. december 03., 10:352013. december 03., 10:35
„A csíkszentsimoni keményítőgyárat 1940–1944 között építették azzal a céllal, hogy hasznosítsák a környék burgonyatermését” – idézte fel Csató Gábor, Csíkszentsimon alpolgármestere, emlékeztetve, azért esett a választás éppen a községre, mivel az Alcsík középpontjában fekszik, és ráadásul itt halad át a vasútvonal is. „A keményítő mellett később szeszgyártással is elkezdtek foglalkozni, burgonyát, kukoricát használva fel. A gyár 1999–2000-ig működött, aztán csődbe ment” – fejtette ki Csató. Hozzátette: az eset gazdaságilag visszarántotta a községet, mivel 400 munkahely szűnt meg, és legalább ugyanennyi gazdálkodónak a megélhetését befolyásolta a gyárból származó maláta hiánya. 2000 után aztán az üzemet megvásárolta egy Buzău megyei vállalkozás, amely a gyár területén lévő ócskavasat értékesítette, de fejlesztés továbbra sem történt az övezetben.
Az elmúlt tíz évben egyre elhanyagoltabbá, romosabbá váltak a 18 hektáron elterülő épületek, egyik ingatlan tetején – amelynek ablakai között is csak elvétve találni épet – még fák is sarjadtak. Nem csoda tehát, hogy a helyiek pozitívan fogadták a beruházás hírét – miközben az udvaron zajló munkálatokat figyeltük, egy csíkszentsimoni asszony megjegyezte, munkahelyek létesítését várja a gyár elindulásától. „Arra számítunk, hogy fellendül a gazdaság a településen, új munkahelyek létesülnek, plusz adóbevételhez jut a község. Az volt a kérésünk a beruházó fele, hogy helyi munkaerőt foglalkoztassanak” – közölte a település alpolgármestere.
Borbély Róberttől, a beruházó cég, a csíkszeredai Lixid Project Kft. adminisztrátorától megtudtuk, több beruházást is megvalósítanak a régi gyár helyén, az elkövetkezőkben új épületeket is építenek, a régieket pedig próbálják megmenteni. Első fázisban, a következő egy év során körülbelül három millió eurót fognak ráfordítani az élelmiszeriparral kapcsolatos termelés beindítására, és úgy tervezik, egy éven belül közel száz embernek tudnak majd munkát biztosítani az első termelési egységben.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!