Fotó: Barabás Ákos
Csíkszereda teljesíti-e a sürgősségi rendeletben megszabott előírásokat, miszerint évente csökkenteni kell a lerakott szemét mennyiségét? – érdeklődtünk Pál Tamástól, a hulladékgazdálkodásért felelős Eco-Csík Kft. igazgatójától.
2017. február 07., 10:472017. február 07., 10:47
2017. február 07., 11:342017. február 07., 11:34
„Azt az elvárást, hogy 15 százalékát hasznosítsuk újra a hulladéknak, annak eleget tudtunk tenni. Azonban nagyon megnőtt a hulladéktermelés, ez országszerte jellemző tendencia, így nemcsak Csíkszereda, hanem a többi település sem fogja egyelőre teljesíteni a környezetvédelmi minisztérium új célkitűzését, hogy 15 százalékkal kevesebb hulladék kerüljön a lerakókba” – vélte a cég igazgatója.
Csökkenteni kell a szemét mennyiségét
A hulladékgazdálkodásra vonatkozó szabályokat még tavaly módosította a technokrata kormány, ennek nyomán – 2016-ra visszamenőleg – évente 15 százalékkal kell csökkenteni a telepekre szállított szemét mennyiségét, az ennek eleget nem tevő önkormányzatokat pedig szankcionálják. Ezzel vennék rá a településeket a minél nagyobb arányú szelektív szemétgyűjtésre, az EU-s normák szerint ugyanis a háztartási hulladéknak legalább 15 százalékát kellene újrahasznosítani, 2020-ra pedig el kell érni az 50 százalékot. Az önkormányzatoknak ugyan az előző években is bírságot kellett fizetniük, ha a megengedettnél nagyobb mennyiségű szemetet szállítottak el a településről, sokan viszont kifogásolják, hogy a módosítás nyomán a büntetés a korábbi többszörösére emelkedett, számos városban pedig egyszerűen nem tudják teljesíteni az uniós normákat. A megengedettnél több szemét elszállítása után fizetendő illeték bevezetését a zöld szervezetek is kifogásolták, szerintük ennek hatására emelkednek a szemétbegyűjtési díjak, és tovább nő az illegális szemétlerakás.
Mint megtudtuk, nemhogy csökkent volna, hanem legalább 2150 tonnával nőtt tavaly Csíkszeredában a a lerakott háztartási szemét mennyisége a 2015-ös évi mennyiséghez képest.Tavalyelőtt ugyanis 7350 tonna szemetet termelt a város, 2016-ban azonban már jóval többet, azaz 9500 tonnát.
Az Eco-Csík Kft. teljes kiszolgálási övezetéből, Alcsíkról, Csíkszeredából, Lővétéről, és Felcsík egy részéből 11 100 tonna hulladék gyűlt össze és került a lerakóba 2015-ben, rá egy évre már nőtt a mennyiség, 14 630 tonnára. Pál Tamás szerint nagy ívet mutat felfele a hulladéktermelés egész Románia szinten. Az új jogszabály alapján minden pluszban lerakott tonna hulladékért 100 lej bírságot kell majd fizetniük az önkormányzatoknak.
Csíkszereda esetében ez az összeg jóval meghaladhatja a 200 ezer lejt. Nemcsak Csíkszereda lehet kénytelen bírságot fizetni a Környezetvédelmi Alapba, hanem hasonlóan nehéz helyzetben vannak a többi erdélyi városok is. Például Sepsiszentgyörgynek 766 ezer lejt, a nagyváradi önkormányzatnak 2016-ra pedig közel 302 ezer lejt kell befizetnie.
Valamivel az országos átlag felett tavaly 259 tonna üveget, 1400 tonna műanyagot, 3453 tonna papírt, 1252 tonna lebomló hulladékot, 6 tonna használt olajat, 30 ezer tonna akkumulátort, valamint 278 tonna használt abroncsot gyűjtött szelektíven a lakosság, ezzel Hargita megye 6–7 százalékos újrahasznosítási kvótát ért el – tudtuk meg Domokos László Józseftől, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség vezetőjétől.
Az önkormányzatoknak a háztartási hulladék legkevesebb 15 százalékát szelektíven kell begyűjteniük: a normák országos szinten vannak kidolgozva, a hulladék elszállítási díjának megállapítása az önkormányzatok hatásköre. A lényeg a lakosság környezettudatosságra nevelése – magyarázta az ügynökség vezetője.
Miután a Maros Megyei Törvényszék ítéletet hirdetett a Borboly Csaba és tizenkét másik személy ellen indult büntetőperben, megtörtént a fellebbezések benyújtása. Tíz vádlott fellebbezett az első fokon hozott ítélet ellen, köztük Borboly is.
Jelentősen megnövekedtek a csíkszeredai megyeháza felújításának költségei, ezért Hargita Megye Tanácsa hitelből kényszerül kiegészíteni a beruházás költségvetését. A munkálatokat rövidesen elkezdik, az irodák várhatóan egy tömbházba költöznek.
Hátrányos helyzetű személyeknek nyújtanak majd egészségügyi és szociális szolgáltatást a csíkszeredai Goscom egykori épületében. Az ingatlan felújításához szükséges megvalósíthatósági tanulmányt pénteki ülésén fogadta el a képviselő-testület.
Már több hónapja, hogy bevezették az új okoskukákat Csíkszeredában, a hulladék 70 százalékát mégis még mindig a tárolók mellől gyűjti be a hulladékkezelő cég. Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója abban bízik, hogy ez csak átmeneti állapot.
Elment otthonról és azóta se jelentkezett egy csíkszeredai kiskorú lány, családja bejelentése után kedden a rendőrség is a keresésére indult.
Nyitott kapukkal várják a látogatókat a csíkszentimrei Henter-kúriába június 28-án, szombaton. A szervezők különféle programokkal készülnek az érdeklődőknek, de arra is lesz lehetőség, hogy a kúria festői kertjében pihenjenek.
Végrehajtókkal lakoltattak ki öt családot Csíkszereda központjában egy állami tulajdonú, de városi ügykezelésű épületből. Már régebb meg kellett volna lépni, de most az ingatlan is életveszélyes állapotba került.
Egy pótkocsit vontató jármű, illetve egy személyautó ütközött össze hétfőn délután Csíkszereda és Csíkszentmárton között, egy embert kórházba kellett szállítani – közölte a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Telnek a medencék, kinyitott a zsögödi strand. A létesítmény a tavalyi jegyárakkal várja a látogatókat.
Újra megnyílnak a Mikó-vár kapui a Szent Iván-éjhez legközelebbi szombaton: a Csíki Székely Múzeum idén is csatlakozik a Múzeumok Éjszakája országos programsorozathoz. A látogatók sokszínű kínálatra és izgalmas élményekre számíthatnak.
szóljon hozzá!