Fotó: Veres Nándor
Több helyszínen is zajlanak munkálatok Csíkkarcfalva községben: bontják a régi jenőfalvi óvodát, az ottani kultúrotthonban pedig javításokat terveznek. A polgármesteri hivatalban meszelnek.
2015. január 19., 20:282015. január 19., 20:28
Külső és belső javítást végeznek a csíkkarcfalvi polgármesteri hivatalnál. A tavaly elkezdett felújítás keretében nyílászárókat javítanak fel, valamint az épületet festik újra.
Javában zajlik a régi jenőfalvi óvoda épületénél a munka: múlt héten a tetőszerkezet került le, hétfőn már a falakat bontották. A háromtornáncos épületet, amely az 1800-as évek végén épült, Felcsík legrégebbi középületeként tartják számon. Óvodaként működött, de már több mint harminc éve nincs benne tevékenység. A mostani lebontást és újjáépítést a helyi önkormányzatnak a Csík Leader Egyesülethez leadott pályázata révén valósítják meg.
„Teljesen lebontják, az alapot megerősítik és az egészet visszaépítik eredeti formájába. A felújítás 20 ezer euróba kerül, lehet, hogy valamennyi önrészt még kell adjunk hozzá. A szétszedés után lehet megállapítani, hogy fel lehet-e még valamilyen anyagot használni a régiekből, akkor látjuk majd, mennyivel kell még kipótoljuk. A munkálatok menetét most csak az időjárás tudja befolyásolni” – mutatott rá Gábor Tibor, a község polgármestere. Az újjáépülés után új rendeltetést is kapna, falumúzeumot alakítanak ki ott. Az épület mellett található két nagy, közel kilencvenéves kőrisfát is kivágják, mert veszélyeztetik a környékbeli épületeket.
Az Országos Beruházási Ügynökségnél nyert pályázat révén újítják fel a jenőfalvi kultúrotthont. A beruházás mintegy egymillió-háromszázezer lejbe kerül, a felújítás hat hónapot vesz igénybe. „Az ügynökség végzi a közbeszerzést, elszámolást, majd a szerződés aláírásától hat hónapra kulcsra készen átadja. Teljes felújítás lesz, kicserélik a tetőt, a nyílászárókat, központi fűtést szerelnek be, mozgássérülteknek feljárót építenek, ugyanakkor visszaállítják az eredeti formájába az épületet. Valamikor a kommunizmusban kivágták, nagy ablakokat tettek, üzlet volt ott, ahol most a Caritas és a közbirtokosság működik” – magyarázta a polgármester.
A négyszázötven négyzetméteres épület, amint az a kéményén látható, 1907-ben épült, utoljára 2002-ben végeztek ott javításokat.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!