Fotó: Veres Nándor
Több helyszínen is zajlanak munkálatok Csíkkarcfalva községben: bontják a régi jenőfalvi óvodát, az ottani kultúrotthonban pedig javításokat terveznek. A polgármesteri hivatalban meszelnek.
2015. január 19., 20:282015. január 19., 20:28
Külső és belső javítást végeznek a csíkkarcfalvi polgármesteri hivatalnál. A tavaly elkezdett felújítás keretében nyílászárókat javítanak fel, valamint az épületet festik újra.
Javában zajlik a régi jenőfalvi óvoda épületénél a munka: múlt héten a tetőszerkezet került le, hétfőn már a falakat bontották. A háromtornáncos épületet, amely az 1800-as évek végén épült, Felcsík legrégebbi középületeként tartják számon. Óvodaként működött, de már több mint harminc éve nincs benne tevékenység. A mostani lebontást és újjáépítést a helyi önkormányzatnak a Csík Leader Egyesülethez leadott pályázata révén valósítják meg.
„Teljesen lebontják, az alapot megerősítik és az egészet visszaépítik eredeti formájába. A felújítás 20 ezer euróba kerül, lehet, hogy valamennyi önrészt még kell adjunk hozzá. A szétszedés után lehet megállapítani, hogy fel lehet-e még valamilyen anyagot használni a régiekből, akkor látjuk majd, mennyivel kell még kipótoljuk. A munkálatok menetét most csak az időjárás tudja befolyásolni” – mutatott rá Gábor Tibor, a község polgármestere. Az újjáépülés után új rendeltetést is kapna, falumúzeumot alakítanak ki ott. Az épület mellett található két nagy, közel kilencvenéves kőrisfát is kivágják, mert veszélyeztetik a környékbeli épületeket.
Az Országos Beruházási Ügynökségnél nyert pályázat révén újítják fel a jenőfalvi kultúrotthont. A beruházás mintegy egymillió-háromszázezer lejbe kerül, a felújítás hat hónapot vesz igénybe. „Az ügynökség végzi a közbeszerzést, elszámolást, majd a szerződés aláírásától hat hónapra kulcsra készen átadja. Teljes felújítás lesz, kicserélik a tetőt, a nyílászárókat, központi fűtést szerelnek be, mozgássérülteknek feljárót építenek, ugyanakkor visszaállítják az eredeti formájába az épületet. Valamikor a kommunizmusban kivágták, nagy ablakokat tettek, üzlet volt ott, ahol most a Caritas és a közbirtokosság működik” – magyarázta a polgármester.
A négyszázötven négyzetméteres épület, amint az a kéményén látható, 1907-ben épült, utoljára 2002-ben végeztek ott javításokat.
Nagy mozgósítással zajlik a tűzoltás, a hivatásos és az önkéntes tűzoltók vállvetve dolgoznak a lángok megfékezésén.
A magyar kisebbségek sorsáról, a jövőbeli kihívásokról, választásokról szólt az idei Tusványos nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetése, amelyen a Kárpát-medencei magyar pártok vezetői, valamint a román és magyar kormány képviselői is részt vettek.
A tusványosi beszédén dolgozik Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke. A szombati előadásra regisztrálni kell – csütörtök éjfélig.
A pénteki FK Csíkszereda–Rapid szuperligás labdarúgó-mérkőzés miatt biztonsági okokból csütörtök este tíz órától lezárják a Lidl melletti közterületi parkolót Csíkszeredában – közölte Korodi Attila polgármester.
Tusványos második napján a nemzetpolitikai kérdések is napirendre kerültek. A fiatal közösségek, régi hagyományok című beszélgetésen sem volt ez másképp, ezúttal az ifjúsági szervezetek szerepét vizsgálták a témában. Az eseményt Turi Ádám moderálta.
Tartalmas nyári hét a hagyományok jegyében – 28. alkalommal szervezik meg a gyimesközéploki tánctábort. A helyi gyerekeknek ingyenes a belépés, a hangulata pedig pótolhatatlan.
Idegen nyelvi és alkotótáborban tanulhatnak a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság fiataljai július 21–27. között Csíksomlyón.
Tucatnyi kollégával leszünk jelen a 34. Tusványoson. Ahogy a rendezvény idei mottója (Ránk számíthatsz!) hirdeti, mi is úgy tervezzük, hogy olvasóink számíthassanak ránk. Igyekszünk kihozni a legtöbbet a rendezvényből.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
szóljon hozzá!