Fotó: Veres Nándor
Csíkszereda peremvidékén több helyszínen lobbant lángra a napokban a száraz aljnövényzet, több hektáros terület égett Zsögödben, és tűz volt Szécsenyben, illetve a város nyugati kijáratának közelében is. A környezetőrség ellenőrzéseket és bírságokat helyezett kilátásba, de alig néhány alkalmazottjuk van Hargita megyében.
2015. március 26., 10:532015. március 26., 10:53
2015. március 26., 14:242015. március 26., 14:24
A felmelegedő időjárást sokan a megműveletlen területek felgyújtására találták alkalmasnak szerdán Csíkban, a tüzek megfékezéséhez a tűzoltóság is kivonult. Nemcsak figyelmeztetnek, bírságolnak is a környezetőrség alkalmazottai tarlóégetések esetén – ígérte Szép Róbert, az Országos Környezetőrség helyettes vezetője.
Az elmúlt hétvégén is volt dolguk a tűzoltóknak Csíkszereda zsögödi városrészén, a gyújtogatások már akkor megkezdődtek. A szerdai tűzről értesülve először a Hargita Megyei Környezetőrséget hívtuk, ott közölték, a helyszínre küldik munkatársaikat. Aztán a 112-es sürgősségi hívószámon jeleztük, hogy a tűzoltók közbelépésére is szükség van. A Brassói úttól nem túl messze, a zsögödiek által kicsi Oltként ismert vízelvezető csatorna és az Olt folyó közötti nádas, sásos területen legalább hat tűzfészket láttunk, sűrű füst gomolygott. A lángok több hektárt perzseltek fel, a tűz előrejutását a megélénkülő szél is segítette.
Nemsokára megérkeztek a tűzoltók, akik kézi szerszámokkal, illetve vízzel igyekeztek megakadályozni a lángok terjedését. Ezen a területen évek óta ismétlődik a tavaszi gyújtogatás, ilyenkor az elkövetők azonosítása gyakorlatilag lehetetlen – erősítette meg a környezetőrség két munkatársa, akik azért tudtak viszonylag hamar a helyszínre érkezni, mert éppen Csíkszeredában voltak. A környezetőrségnek ugyanis Hargita megyében alig hat alkalmazottal kell biztosítania az ellenőrzéseket, illetve ellátnia további feladatait.
A környezetőrség már nemcsak figyelmeztet, hanem bírságol is – hívta fel a figyelmet Szép Róbert. Az Országos Környezetőrség helyettes főbiztosa kérdésünkre elmondta, országos szintű ellenőrzési akciókra adtak utasítást tarlóégetések visszaszorítása érdekében. A helyettes főbiztos úgy értékelte, Hargita megyében nem olyan rossz a helyzet, mint két-három évvel ezelőtt. „Úgy látom, volt hatása a tavalyi kampányunknak. Túl vagyunk azon, hogy csak figyelmeztetéseket adunk, kezdünk bírságolni.”
Mint megtudtuk, a környezetőrség készenléti csoportja rendszeresen körbejárja a megyét, este és hétvégén is ellenőrzéseket végeznek. „Amikor nincs a helyszínen a területet felgyújtó személy, az önkormányzatok mezőgazdasági referensének segítségével beazonosítjuk a területet, behívjuk az polgármesteri hivatalhoz a tulajdonost, és szóba állunk az emberekkel” – magyarázta Szép. A tűzeseteket a Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökségnek (APIA) is jelentik, így a területalapú támogatás is megvonható vagy csökkenthető. Az illetékes elmondta, a törvény szerint még akkor is büntethető a tulajdonos, ha nem érik tarlóégetésen, mert köteles saját területének gondozására, felügyeletére. Ha bizonyítható, hogy nem ő gyújtogatott, a bírság elmarad.
Szép Róbert hangsúlyozta, az első rangú felelősség a helyi önkormányzatoké, amelyeknek van környezetvédelmi hatáskörük, és ezt kellene alkalmazni a törvény alapján. „Csak ott kellene az őrségnek közbelépnie, ahol nekik nincs kompetenciájuk” – tette hozzá. Úgy értékelte, az önkormányzatokkal való együttműködés változó, van, ahol komolyan veszik ezt a munkát, de vannak olyanok is, amelyeket fel kellett szólítani, és bírságra is volt példa. A tarlóégetés csak akkor engedélyezett, ha bizonyítottan növény-egészségügyi problémák vannak az adott területen. Természetes személyeket 3 és 6 ezer lej, jogi személyeket 25 és 50 ezer lej közötti összegekre bírságolhatnak a szabálysértésért a hatóságok.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!