A rosszul működő közvilágítás, az utak, játszóterek leromlott állapota, az adók magas mértéke, a kóbor kutyák száma – többek között ezek azok a leggyakoribb témák, amelyek kapcsán a városlakók felkeresik panaszaikkal, észrevételeikkel a csíkszeredai városházát. Bár több csatorna is rendelkezésre áll, a legtöbben levélben, postai úton juttatják el kérésüket, kevesebben használják például a levelezés elektronikus formáját.
2017. március 08., 10:222017. március 08., 10:22
Több módja is van annak, hogy a csíkszeredaiak eljuttassák észrevételeiket, panaszukat a helyi polgármesteri hivatalhoz. A leggyakrabban használt csatorna a postai úton, levélben történő megkeresés. „Aki hivatalos választ vár az átiratára, az postai úton vagy személyesen juttatja el hozzánk írásban kérését. Mi azt iktatjuk, az iktató pedig továbbítja az illetékes osztálynak. Hivatalosnak számít az e-mail is, amit például a varoshaza@szereda.ro címre küldenek, azokat is iktatjuk, de ezzel a lehetőséggel kevesebben élnek” – magyarázta Füleki Zoltán, Csíkszereda alpolgármestere.
A törvény előírásai szerint 30 napon belül válaszolniuk kell ezekre a megkeresésekre. Azokra a kérésekre, amelyekben a közérdekű információhoz történő szabad hozzáférésről szóló 544-es számú törvényre hivatkoznak, azokra 10 napon belül kötelesek válaszolni hosszabbítási lehetőséggel, ezeket külön iktatják.
A csíkszeredai városháza déli bejáratánál ugyanakkor nemrég helyeztek ki egy urnát, melléje kétnyelvű űrlapokkal, amelyeket kitöltve megfogalmazhatják a lakók panaszaikat, észrevételeiket. Lehetőségük van arra is, hogy pontozzák, mennyire elégedettek annak az irodának az ügyfélszolgálatával, amelyben ügyeiket intézték. A megyeszékhely polgárai emellett a világhálón keresztül is jelezhetik észrevételeiket, a város honlapján található Városházi bejelentőn keresztül. Ez a felület 2015 májusától működik, erre az online platformra azóta közel 40 bejelentést küldtek. Hátránya ennek a módnak, hogy a bejelentő nem kap azonnali visszajelzést a bejelentésére. Mint megtudtuk, az innen érkező észrevételeket is figyelembe veszik, és az illetékes osztályokhoz továbbítják. Többnyire a közvilágítás rossz működése miatt vagy a játszóterek, utak rossz állapota miatt érkeztek panaszok, de akadt olyan is, aki kifogásolta, hogy a Kossuth Lajos utcai régi mentőállomás épülete és az Iris tömbház közötti rész esős időben latyakos, és az átjárás a gyalogosok számára nehézkes, és kérte, hogy tegyék azt a szakaszt járhatóbbá.
Füleki szerint sokfélék a panaszok, széles a skála, hogy milyen ügyekkel keresik fel a városházát az emberek. „Vannak olyan megkeresések is, amelyek nem oldhatók meg azonnal, például hiába kérik, hogy a városháza létesítsen öregotthont, ez nem vitelezhető ki egyik napról a másikra, de keressük erre is lehetőségeket” – osztotta meg az alpolgármester. Hozzátette, rengeteg olyan ügyben is felkeresik, amelyek nem tartoznak a polgármesteri hivatal hatáskörébe, de ennek ellenére igyekeznek segíteni. Volt rá példa, hogy valaki jogi tanácsadást kért hagyatéki eljárás ügyében, más azért írt a városházának, hogy jelezze, egy üzletben romlott volt a csirkehús. Ugyanakkor időnként ellentmondásos kéréseket is kezelnie kell a városházának, előfordult, hogy egy illető azt kérte, vágják ki a fát a tömbháza előtt, egy másik személy pedig éppen az ellenkezőjéért neheztelt.
A csíkszeredai városháza 2016-ban több mint 22 ezer átiratot iktatott és rendezett, az ügyfélszolgálati irodájában évente több ezer ember megfordul, de sok ügyfele van – évi 20 ezeren felül – a lakossági nyilvántartó osztálynak. Emellett a szociális osztály is sokakat kiszolgál, tanácsadásban részesíti őket, dossziékat állít össze számukra, környezettanulmányokat készít. Tavaly óta 238 szóbeli panaszt kaptak általában a nem teljesített kötelezettségeik miatt felfüggesztett támogatások ügyében. A kulturális és sportprogramokkal foglalkozó osztálytól pedig leggyakrabban a pályázati kiírás időszakában érdeklődnek, főként érintett civil szervezetek képviselői. Reklamációt a sportpálya használatával kapcsoltban kaptak, illetve a város honlapjáról hiányzó közérdekű információkkal kapcsolatban, ez utóbbi rendezése folyamatban van. A vagyonnyilvántartó irodához tavaly óta több mint 800 levelet iktattak, főként a lakás-, haszonbérletekre és közterületi foglalásokra vonatkozóan. A lakástulajdonosi társulásokkal kapcsolattartó irodában főként a tömbház-hőszigetelésekkel kapcsolatos útbaigazításokra volt szükség.
A lakók ugyanakkor elégedetlenségüket fejezték ki a közös költségek elosztása miatt, a lakószövetségek adminisztrációs költségének nagysága miatt, vagy előfordult, hogy az illegálisan foglalt parkolóhelyek miatt tettek panaszt. A városgazdálkodási irodának többen telefonon jelezték észrevételüket, leggyakoribb panasz a közvilágítással, a kóbor kutyákkal volt kapcsolatos, de a szemetes kosarakra, a közterületek takarítására, a közlekedésre, a járdák, utak állapotára vonatkozóan is kaptak észrevételeket. A városellenőrözési osztályhoz a törvénytelen építkezések, telekviszályok miatt érkeztek bejelentések, panasz volt a szomszédok által tartott állatokra, csendzavarásra, tömbházakban végzett belső átalakításokra. Az adó- és illetékosztályhoz tavaly 25-en fordultak írásban, de szóban naponta 3-4 esetben is kérnek tanácsot, információt a helyi adókra és illetékekre vonatkozóan, illetve akadtak, akik az online adófizetési lehetőség felől érdeklődtek. Panaszt leginkább az adók mértéke, az új adókulcs megállapítása, továbbá az adóövezeti besorolás miatt jegyeztek.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
szóljon hozzá!