Fotó: Kristó Róbert
A kilencedik osztályos diákok többsége számára nyolc-tíz órányi idő telik el az iskolába indulás és az onnan való hazatérés között, de sok az olyan ingázó iskolás is, aki több mint tizenkét órát tölt el az iskolába való utazással, az ott tartózkodással és hazaúttal.
2014. október 16., 17:562014. október 16., 17:56
2014. október 16., 18:142014. október 16., 18:14
Kíváncsiak voltak arra, hogy érzik magukat új iskolájukban a kilencedikesek, ezért készíttek több témára kiterjedő kérdőíves felmérést tanévkezdés után tíz nappal, minden megyebeli középiskola kilencedikes osztályaiból bevonva két-két diákot – mondta el csütörtökön Hodgyai László, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség munkatársa, aki a felmérés eredményeit ismertette.
A válaszadók szerint a kilencedik osztályosok többsége, mintegy 83 százaléka elégedett a szakkal, amelyre bejutott. 14 százalék nyilatkozta azt, hogy részben van megelégedve és több mint 2 százalékot tesznek ki azok, akik elégedetlenek. A megkérdezettek 12 százaléka válaszolta azt, hogy osztályt váltana kilencedik után, de a tanfelügyelőség tapasztalatai szerint az első középiskolai év elteltével nagyon kevesen vannak, akik valóban más osztályba kérik magukat.
Nem mindenki akar érettségizni
Megkérdezték a kilencedikeseket arról is, hogy kívánnak-e majd érettségizni. Közel 88 százalékuk válaszolta azt, hogy szeretne vizsgázni. Közel 10 százalék már most is úgy gondolja, hogy nem fog érettségire állni, köztük kétszer annyi a fiú, mint a lány.
Az osztálytársaikat kedvelik, a tanárokat kevésbé
A felmérés eredményei szerint a diákok 87 és fél százaléka már kedveli osztálytársait, több mint 11 százalékuk nyilatkozta azt, hogy csak részben. A tanárok tekintetében inkább megoszlanak a vélemények, a megkérdezett diákok 55 százaléka válaszolta azt, hogy kedveli az őt tanító pedagógusokat, több mint 42 százalék viszont azt, hogy csak valamelyest.
A megkérdezettek 41 százaléka azt nyilatkozta, hogy igényelni fogja a középiskolás ösztöndíjat vagy a szakmai ösztöndíjat. A felmérés egy másik eredménye szerint ugyanakkor a kilencedikesek 92 százalékának van otthon számítógépe, 87 százalék pedig internethozzáféréssel is rendelkezik.
Nyolc-tíz óra távol otthontól
A kérdésre, hogy mennyi telik el az iskolába való elindulásuk és a hazaérkezésük között, a diákok 60 százaléka azt válaszolta, hogy nyolc-tíz óra közötti idő. Csak 14 százalékot tesz ki azok aránya, akik hat-nyolc óra közötti időt töltenek el az iskolával és az oda-, illetve hazamenéssel. Számottevő, közel 22 százaléknyi kilencedikes tíz és tizenkét óra közötti időt tölt az iskolában, beleértve az oda és a visszautat, 3 százalék pedig 12 óránál is többet. Hodgyai rámutatott, 15 éves gyermekekről van szó, miközben felnőttek számára is számottevő terhelést jelent egy nyolc-tízórás műszak. Az, hogy mennyit vannak távol otthonról a gyermekek, minden bizonnyal a tanulmányi helyzetükre is rányomja a bélyeget – vélte a tanfelügyelő.
Sokan nem is reggeliznek
Bartolf Hedvig főtanfelügyelő arra hívta fel a figyelmet, hogy ebben az időszakban a diákok többsége egy meleg ebédet is el kellene fogyasszon. Ezzel szemben nagyon sokan még csak nem is reggeliznek, a megkérdezett fiúk 48 százaléka, a lányoknak pedig 55 százaléka mondta azt, hogy nem eszik iskolába indulás előtt. Ez az indulás pedig gyakran nagyon korán van, a felmérés eredményei szerint a kilencedikesek többsége, 31 százaléka hat és fél hét között indul az iskolába. Olyanok is vannak – a megkérdezettek kevesebb mint egy százaléka –, akik öt óra előtt elindulnak, és sok – majdnem tíz százaléknyi – diák indul iskolába öt és fél hat között.
Fél hat és hat között a megkérdezettek 12 százaléka lép ki az ajtón. Fél hét és hét között 23 százalék, hét után pedig 22 százalék indul iskolába. A koránkelés és a reggeli, illetve az ebéd hiánya minden bizonnyal negatívan befolyásolja a diákok tanulási képességét is, ezért mindenképpen jó lenne egy olcsó, de egészséges ebéd bevezetése az iskolákban – mondta Bartolf Hedvig.
Megkérdezték a diákoktól azt is, hogy a szülők mennyit költöttek iskolakezdéskor és a többség, több mint negyven százalék kétszáz és négyszáz lej közötti összeget fordított a gyermekek iskolába indítására. Majdnem harminc százalék válaszolta azt, hogy kétszáz lejig terjedő összegbe került a tanévkezdés szüleiknek, de olyan is volt, aki szerint több mint ezer lejt fordítottak a szülők erre a célra.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
Negyedik alkalommal szervezik meg a Fuss Neki! Gyergyó adománygyűjtő akciót, amelynek fő eseményét, vagyis a vállalt távok teljesítését szeptember 27-én tartják. A civil szervezetek keddtől egészen augusztus 4-ig jelentkezhetnek projektjeikkel.
Látványos párhuzam vonható 1885 és 2025 között a gyergyói sajtkészítés tekintetében. Akkor indult el az alpesi típusú tejtermék meghonosítása Pricskén, és ahogy 140 éve, most is eljutott a gyergyói sajt a nemzetközi elismerésig.
Zajlanak a gyergyószentmiklósi aszfaltutak karbantartási munkálatai: idén összesen négyezer négyzetméternyi felületet újítanak fel, több helyszínen párhuzamosan dolgoznak a munkagépek.
Önként távozott otthonából a vaslábi nő július 6-án, vasárnap, és azóta sem tért haza, megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Tizennyolcadik alkalommal rendezik meg a Székelyföldi Lovas Ünnepet Gyergyószentmiklóson. A nagykorúvá váló rendezvény idén is látványos show-műsorokat, versenyeket és családi kikapcsolódási lehetőségeket kínál a lovassport szerelmeseinek.
Huszonnegyedik alkalommal rendezik meg a gyergyóremetei falunapokat, ahol idén is színes program-kavalkád várja a résztvevőket minden korosztályból. Az eseménysor péntektől vasárnapig várja a helyieket és vendégeket.
Nem jelent meg újabb sertéspestis-eset a gyergyóremetei góc közelében, de nem várt eredményt hozott az állategészségügyi hatóság által a környék gazdaságaiban elvégzett ellenőrzés. Számos gazdánál fülszám nélküli sertéseket találtak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
szóljon hozzá!