Fotó: Veres Nándor
Tíz év alatt tizennégyezer hektárral csökkent a szántóterület Hargita megyében. Ennek egyik oka, hogy egyre több parcellát hagynak meg kaszálónak, és mind többen foglalkoznak takarmánynövények termesztésével. Látványos a csökkenés a pityókaföldek esetében: a huszonöt évvel ezelőtti 15 ezer hektár helyett már csak 9 ezren termesztenek krumplit.
2015. január 30., 10:532015. január 30., 10:53
Jelentősen változott a különböző mezőgazdasági kultúrákkal beültetett Hargita megyei területek mérete az elmúlt esztendőkben – tudtuk meg Török Jenőtől.
A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője elmondta, az utóbbi tíz évben 14 ezer hektárral csökkent a szántőterület a megyében, így az addigi közel 93 ezer hektár helyett 79 ezer hektárnyit művelnek meg ilyen formában. Ennek a változásnak egyrészt az az oka, hogy egyes területeket nem érdemes felszántani: gyengén teremnek vagy nehezen gépesíthetők. A másik oka, hogy egyre többen foglalkoznak állattenyésztéssel, viszont a havasi kaszálókat már nem kaszálják meg a gazdák, inkább a magasabb területeken fekvő szántókat alakítják kaszálókká – mutatott rá.
Az 1990-es években Hargita megyében még 15 ezer hektár területet ültettek be pityókával, az Európai Unióba való belépést követően viszont évről évre csökkent ezeknek a parcelláknak a mérete, mivel nehezebben lehetett értékesíteni a burgonyát. 2012-re már csak 10 hektáron foglalkoztak burgonyatermesztéssel, s mivel 2013 tavaszán rosszul lehetett értékesíteni a termést, az évben már csak 9200 hektárnyit ültettek be vele – részletezte a szakember. 2014-ben több mint 9900 hektáron termesztettek krumplit, de mivel a rekordtermést alacsony áron volt értékesíthető, Török úgy véli, hogy idén sem éri el a 10 ezer hektárt a burgonyaparcellák mérete.
Elsősorban Udvarhely és Keresztúr környékén termelnek szemes kukoricát, az ezzel bevetett területek mérete is jelentősen csökkent: míg 2001-ben 5100 hektáron termett, 2014-re ez felére csökkent, mindössze 2500 hektárnyi területet vetettek be. Ehhez a csökkenéshez elsősorban a vadkárok járultak hozzá, hiszen egyre többször dézsmálják meg vaddisznók a termést. Ezzel szemben Gyergyószéken és Csíkszéken is nőtt a silókukoricával bevetett területek mérete – foglalta össze az intézményvezető.
„A vetett takarmányterületek mérete is nőtt. Örömünkre egyre többen foglalkoznak lucernával, lóherével, azokkal a pillangós virágú takarmánynövényekkel, amelyek nemcsak az állattenyésztésben nagyon jók, hanem a talaj minőségét is javítják” – avatott be Török. Hozzátette, ezzel szemben nem változott jelentősen a cukorrépával, illetve búzával bevetett területek mérete. Udvarhelyszéken csökkent az őszi árpával való foglalkozási kedv, Csíkszéken viszont egyes gazdák próbálkoztak – a hidegeket rosszul viselő – őszi árpa vetésével. Mint megtudtuk, az enyhébb telek miatt volt, hogy bejött a gazdák próbálkozása, s így ők nagyobb termést gyűjthettek be, mint akik tavaszbúzát vetettek.
A Hargita megyei állatállomány minősége és számossága \'90 után nagyon visszaesett, majd 2007 után, az uniós támogatások révén fokozatosan javult mindkettő. A juhállomány lassan eléri a mélypont előtti állapotot, és a szarvasmarhák száma is gyarapodott, sőt tejtermelésük a jó takarmányozás és fajfeljavítás révén megduplázódott. Nem véletlen tehát, hogy egyre nő a takarmányterületek mérete, hiszen a gazdák inkább állataik számára, mint eladásra termesztik a növényeket – fejtette ki a mezőgazdasági szakember.
„Legrosszabb helyzetben a pityóka van az összes ágazat közül, hiszen kaszálóra kétannyi támogatást adnak, mint a szántóterületre – habár ez utóbbi fenntartására nagyon keveset kell költeni. Sőt, amíg a pityókára és a búzára is 200 euró a támogatás hektáronként, addig a búzával bevetett terültek megművelése egyötödébe kerül, mint a pityókával beültetetté. Ehhez hozzájárul az orosz embargó is, ami közvetve alacsonyan tartja az árakat” – fejtette ki az intézményvezető. Megjegyezte, jelenleg is csupán 40 banit adnak a burgonya kilójáért. Megszűnt továbbá a pityóka valamikori „valutaszerepe” is, jelenleg alig lehet pityókával cserélni, a csíkszéki falvakban a 2000-es évek elején viszont bármit lehetett burgonyáért vásárolni az utcákat bejáró furgonok rakteréből.
Gyergyószentmiklóstól egészen a Gyilkos-tóig kerékpárúton lehet majd közlekedni, ennek megvalósítása már zajlik. A 27 kilométeres, Fenyő útja nevet viselő útvonal az egykori ipari kisvasút nyomvonalát fogja követni.
Tizenhat határozattervezet szerepelt a gyergyószentmiklósi képviselő-testület csütörtöki ülésének napirendjén, ezeket sorban megszavazta mindenki. A végén viszont az EMSZ és az RMDSZ képviselői hosszan vitáztak Kántor Boglárka felszólalása után.
Az ivóvízhálózat-építési munkálatok nagy része már elkészült, a csatornarendszer korszerűsítése viszont még csak hatvan százalékban valósult meg. Hamarosan a Virág negyedben csatornáznak, míg az útfelújítások a rendszer tesztelése után kezdődhetnek.
Nem végezte el a házi feladatot Gyergyószentmiklós, így most azzal szembesülnek, hogy valószínűleg ebben az évben nem indul el annak a kilenc utcának a korszerűsítése, amelyre az Anghel Saligny programból még 2022-ben kapott támogatást a város.
A gyergyószentmiklósi Szent Anna gyermekotthont támogatta egy óriási vállalás teljesítésével Sebestyén Tímea. Egerből indult, és 670 kilométer futás után érkezett be Gyergyószentmiklósra vasárnap délután.
Hivatalosan július 31-én, csütörtökön kezdődik az Egyfeszt, de már július 28-tól, hétfőtől várja az érdeklődőket Gyergyószentmiklósra a fesztivál. Az eseményt megelőző napokban is bőven lesz mit felfedezni, a hétvége pedig rengeteg programot hoz.
Négy, erőszakos cselekmények elkövetésével gyanúsított fiatalembert vett őrizetbe vasárnap a maroshévízi rendőrség, miután szombaton utcai tömegverekedés tört ki a településen.
Különleges év az idei Borszék számára: 300 éve, 1725-ben tettek említést először írásban az itteni gyógyvizekről. A jubileumot a Bogrács Fesztivál színes programkavalkádja teszi emlékezetesebbé.
Gyergyószentmiklós főtéri parkjában munkagépek ásnak, a Szent Miklós-szobor körüli terület rendezése kezdődött el. Ez egy első lépés, és egy nagyobb átfogó terv része, melynek célja, hogy a város minden zöldfelületét megszépítsék.
Célegyenesbe ért a Gyergyószárhegyhez tartozó Güdücre vezető községi út felújítása. Az aszfaltozással már el is készültek, a kivitelező várhatóan két héten belül átadhatja a korszerűsített útszakaszt.
szóljon hozzá!