Tíz év alatt tizennégyezer hektárral csökkent a szántóterület Hargita megyében

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Tíz év alatt tizennégyezer hektárral csökkent a szántóterület Hargita megyében. Ennek egyik oka, hogy egyre több parcellát hagynak meg kaszálónak, és mind többen foglalkoznak takarmánynövények termesztésével. Látványos a csökkenés a pityókaföldek esetében: a huszonöt évvel ezelőtti 15 ezer hektár helyett már csak 9 ezren termesztenek krumplit.

Szabó Kamilla-Mária

2015. január 30., 10:532015. január 30., 10:53

Jelentősen változott a különböző mezőgazdasági kultúrákkal beültetett Hargita megyei területek mérete az elmúlt esztendőkben – tudtuk meg Török Jenőtől.

A Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője elmondta, az utóbbi tíz évben 14 ezer hektárral csökkent a szántőterület a megyében, így az addigi közel 93 ezer hektár helyett 79 ezer hektárnyit művelnek meg ilyen formában. Ennek a változásnak egyrészt az az oka, hogy egyes területeket nem érdemes felszántani: gyengén teremnek vagy nehezen gépesíthetők. A másik oka, hogy egyre többen foglalkoznak állattenyésztéssel, viszont a havasi kaszálókat már nem kaszálják meg a gazdák, inkább a magasabb területeken fekvő szántókat alakítják kaszálókká – mutatott rá.

Az 1990-es években Hargita megyében még 15 ezer hektár területet ültettek be pityókával, az Európai Unióba való belépést követően viszont évről évre csökkent ezeknek a parcelláknak a mérete, mivel nehezebben lehetett értékesíteni a burgonyát. 2012-re már csak 10 hektáron foglalkoztak burgonyatermesztéssel, s mivel 2013 tavaszán rosszul lehetett értékesíteni a termést, az évben már csak 9200 hektárnyit ültettek be vele – részletezte a szakember. 2014-ben több mint 9900 hektáron termesztettek krumplit, de mivel a rekordtermést alacsony áron volt értékesíthető, Török úgy véli, hogy idén sem éri el a 10 ezer hektárt a burgonyaparcellák mérete.

Elsősorban Udvarhely és Keresztúr környékén termelnek szemes kukoricát, az ezzel bevetett területek mérete is jelentősen csökkent: míg 2001-ben 5100 hektáron termett, 2014-re ez felére csökkent, mindössze 2500 hektárnyi területet vetettek be. Ehhez a csökkenéshez elsősorban a vadkárok járultak hozzá, hiszen egyre többször dézsmálják meg vaddisznók a termést. Ezzel szemben Gyergyószéken és Csíkszéken is nőtt a silókukoricával bevetett területek mérete – foglalta össze az intézményvezető.

„A vetett takarmányterületek mérete is nőtt. Örömünkre egyre többen foglalkoznak lucernával, lóherével, azokkal a pillangós virágú takarmánynövényekkel, amelyek nemcsak az állattenyésztésben nagyon jók, hanem a talaj minőségét is javítják” – avatott be Török. Hozzátette, ezzel szemben nem változott jelentősen a cukorrépával, illetve búzával bevetett területek mérete. Udvarhelyszéken csökkent az őszi árpával való foglalkozási kedv, Csíkszéken viszont egyes gazdák próbálkoztak – a hidegeket rosszul viselő – őszi árpa vetésével. Mint megtudtuk, az enyhébb telek miatt volt, hogy bejött a gazdák próbálkozása, s így ők nagyobb termést gyűjthettek be, mint akik tavaszbúzát vetettek.

A Hargita megyei állatállomány minősége és számossága \'90 után nagyon visszaesett, majd 2007 után, az uniós támogatások révén fokozatosan javult mindkettő. A juhállomány lassan eléri a mélypont előtti állapotot, és a szarvasmarhák száma is gyarapodott, sőt tejtermelésük a jó takarmányozás és fajfeljavítás révén megduplázódott. Nem véletlen tehát, hogy egyre nő a takarmányterületek mérete, hiszen a gazdák inkább állataik számára, mint eladásra termesztik a növényeket – fejtette ki a mezőgazdasági szakember.

„Legrosszabb helyzetben a pityóka van az összes ágazat közül, hiszen kaszálóra kétannyi támogatást adnak, mint a szántóterületre – habár ez utóbbi fenntartására nagyon keveset kell költeni. Sőt, amíg a pityókára és a búzára is 200 euró a támogatás hektáronként, addig a búzával bevetett terültek megművelése egyötödébe kerül, mint a pityókával beültetetté. Ehhez hozzájárul az orosz embargó is, ami közvetve alacsonyan tartja az árakat” – fejtette ki az intézményvezető. Megjegyezte, jelenleg is csupán 40 banit adnak a burgonya kilójáért. Megszűnt továbbá a pityóka valamikori „valutaszerepe” is, jelenleg alig lehet pityókával cserélni, a csíkszéki falvakban a 2000-es évek elején viszont bármit lehetett burgonyáért vásárolni az utcákat bejáró furgonok rakteréből.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 30., szerda

Eloltották a bozóttüzet Marosfőn – frissítve

Nagyjából egyhektáros területen ég a száraz aljnövényzet a Vaslábhoz tartozó Marosfőn, és fennáll a veszélye, hogy a tűz továbbterjed a szomszédos erdőre is – tájékoztat a Hargita megyei tűzoltóság.

Eloltották a bozóttüzet Marosfőn – frissítve
2025. április 30., szerda

Majálisra várják a gyergyószentmiklósiakat

Majálist szerveznek Gyergyószentmiklóson a Megyei Ifinapok programsorozat részeként május 2-án. A rendezvényen különböző tevékenységek, játékok és finom ennivalók várják az érdeklődőket.

Majálisra várják a gyergyószentmiklósiakat
2025. április 29., kedd

Vezetőcsere és felszámolás előtt a Monturist – Gyergyószentmiklós visszaszerezné a Gyilkos-tó körüli területeket

Rendkívüli ülést tartott Gyergyószentmiklós képviselő-testülete kedden. Az egyik legfontosabb napirendi pont a Monturist cég közgyűlésének összehívása volt, azzal a céllal, hogy visszavonják az ügyvezető megbízatását, és új cégvezetőt nevezzenek ki.

Vezetőcsere és felszámolás előtt a Monturist – Gyergyószentmiklós visszaszerezné a Gyilkos-tó körüli területeket
2025. április 28., hétfő

Újra dolgoznak a gyergyószentmiklósi vízhálózat bővítésén

A Gyilkostó út külső szakasza mellett elkezdték a vezetékek lefektetését, folytatódik a gyergyószentmiklósi ivóvízhálózat több éve zajló modernizálása. Egyelőre egy mellékutcában dolgoznak a gépek, de napokon belül a forgalmas főút is sorra kerül.

Újra dolgoznak a gyergyószentmiklósi vízhálózat bővítésén
2025. április 27., vasárnap

Takarmánydarálóban lelte halálát egy orotvai férfi

Egy működősben levő mezőgazdasági gépbe szorult és életét vesztette egy férfi vasárnap délután Orotván.

Takarmánydarálóban lelte halálát egy orotvai férfi
2025. április 27., vasárnap

640 kilométeres jótékonysági futás Egerből Gyergyószentmiklósra

Jótékonysági futásra indul júliusban Sebestyén Tímea. A Magyarországon élő, de székely gyökereire büszke futónő Egerből egészen Gyergyószentmiklósig fut majd, és a Szent Anna Gyermekotthon támogatásához gyűjt adományokat.

640 kilométeres jótékonysági futás Egerből Gyergyószentmiklósra
2025. április 25., péntek

Elkezdik az autópálya-építés miatt sürgetővé vált parcellázási folyamatot Gyergyóalfaluban

Elérhető közelségbe került a Gyergyószéket átszelő autópálya építése, ez pedig nehéz és összetett feladat elé állítja a gyergyóalfalvi önkormányzatot. El kell készíteni a sztráda nyomvonalán a parcellázási tervet, tisztázni kell a tulajdonviszonyokat.

Elkezdik az autópálya-építés miatt sürgetővé vált parcellázási folyamatot Gyergyóalfaluban
2025. április 25., péntek

Hálaadó szentmise és nyílt nap a fogyatékkal élőkkel

A jubileumi év jegyében a fogyatékkal élőkre irányítja a figyelmet a Gyulafehérvári Caritas. Április 29-én, kedden minden érdeklődőt várnak a 11 órakor kezdődő hálaadó szentmisére a gyergyószentmiklósi Szent Miklós-templomban.

Hálaadó szentmise és nyílt nap a fogyatékkal élőkkel
2025. április 23., szerda

Lezárják a hétvégén a szárhegyi vasúti átjárót

Teljes útlezárásra kell számítani április 26-án (szombaton) és 27-én (vasárnap) Gyergyószárhegyen, a falu gyergyóalfalvi kijáratnál található vasúti átjárónál.

Lezárják a hétvégén a szárhegyi vasúti átjárót
2025. április 23., szerda

Fáklyafényes koszorúzás az örmény népirtás áldozataira emlékezve

Az örmény népirtás áldozataira emlékeznek Gyergyószentmiklóson április 25-én, pénteken 19 órától az Örmény Közösségi Házban megrendezendő kulturális eseményen.

Fáklyafényes koszorúzás az örmény népirtás áldozataira emlékezve