A minőségi együttlét érdekében szervezett versenyt családok számára a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola két munkatársa. A benevező ötvenből haminchárom család töltött három hétvégét képernyő nélkül, a tévé helyett egymás társaságát élvezve. Volt, ahol először játszottak a szülőkkel együtt társasjátékot a gyerekek.
2012. június 21., 17:332012. június 21., 17:33
2012. június 21., 18:212012. június 21., 18:21
A projekt egy felméréssel indult, amelyből kiderült, hogy egy szombaton akár nyolc órát is eltölt egy gyerek a képernyő előtt – mesélte Gábor Zsuzsanna, a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola iskolai tanácsadó tanára, aki Bíró Emese könyvtárossal közösen találta ki és valósította meg Érezd magad jól másképp! címmel a „képernyőmentességi versenyt” is tartalmazó projektet. Megfigyelésük szerint a gyerekek által a virtuális térben eltöltött idő a családon, majd a társadalmon belüli elszigetelődéshez vezet, ezért terveztek egy olyan projektet, amely a passzív időtöltés helyett a minőségi családi együttlétet ösztönözte.
Az iskolából ötven diák családja vett részt a programban, amelynek keretében május folyamán először ismerkedtek, plakátokat, szórólapokat készítettek a projekt céljainak népszerűsítésére. Később a szülőknek szerveztek tematikus foglalkozásokat a szervezők, majd lezajlott maga a verseny: a benevező családok három egymást követő hétvégén kellett bevállalják a képernyőmentességet, és a tévé helyett közös, családi tevékenységeket szervezzenek.
Gábor Zsuzsanna elmondta, a beszámolók szerint volt család, aki kerékpártúrát szervezett, mások kirándulni, lovagolni, strandolni mentek, és volt olyan család is, akik bevallották, először vették elő a társasjátékot úgy, hogy mindenki bekapcsolódott a játékba. Ötven család nevezett be a versenybe, közülük huszonhárom tartotta be a képernyőmentességet és készített erről beszámolót is – tájékoztatott Gábor Zsuzsanna. Közölte, tíz másik család is képernyőmentesen töltötte a három hétvégét, de nem készítettek erről beszámolókat. A többiek feladták, volt család, ahol az apuka „esett bűnbe” a közben elkezdődött labdarúgó Európa-bajnokság miatt, máshol pedig a Csillag születik tehetségkutató verseny döntőjének közvetítése jelentett túl nagy csábítást. A versenyben maradók a foglalkozásokról készített beszámolókkal, rajzokkal, leírásokkal versenyeztek, csütörtökön pedig tizenkét nyertest díjaztak a szervezők.
Amint Gábor Zsuzsanna elmondta, nem csak a részt vevő családok, hanem mindenki támogatóan viszonyult a kezdeményezésükhöz, cégek is már első felkérésre segítettek, így a nyertes családokat éttermi vacsorákkal, pizzázással, fagyizással, családi fotózással díjazhatták. Az iskolai tanácsadó kihangsúlyozta, kezdeményezésük nem a tévé vagy a számítógép ellen irányul, hanem a családban eltöltött minőségi idő érdekében szerettek volna tenni. Jövőre tervezik a verseny folytatását, és amint Gábor Zsuzsanna közölte, már meg is hívták őket, hogy egy szülői közösség előtt tartsanak beszámolót a versenyről.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
szóljon hozzá!