Az eredeti elképzelésekkel ellentétben nem júniusban, hanem az elmúlt hétvégén kezdtek neki a csíkszeredai Müller László utca és Testvériség sugárút kereszteződésénél fekvő zöldövezet felújításához. A szombati munkálatokon több mint félszáz lakos vett részt.
2012. augusztus 27., 13:342012. augusztus 27., 13:34
2012. augusztus 27., 15:162012. augusztus 27., 15:16
A csíkszeredai Zöld SzékelyFöld Egyesület még tavasszal indított új programot, amelynek célja a Müller László és a Testvériség sugárút kereszteződésénél fekvő zöldövezet felújítása. A program megvalósításához a Polgár-Társ Alapítvány és a MOL Románia közel 9000 lejjel, a Zöldszékely Alap – a közösségi kártyák használata által befolyt pénzösszeg egy részével – több mint 5000 lejjel, a Garden Projekt Kft. pedig mintegy 2000 lejjel járult hozzá.
„Szombaton a nyolc önkéntes társam mellett a vártnál is nagyobb számú lakos segített be a munkálatokba. Kialakítottunk öt virágágyást, körbekerteltük a területet, amely egy részét le is festettük. Biciklilezárókat is felszereltünk, ezen a héten pedig hat padot és egy asztalt fogunk kihelyezni, amelyeket egy sétánnyal kötünk össze” – sorolta Csonta László, a Zöld SzékelyFöld Egyesület vezetője, aki az eredeti tervek időközi módosításával magyarázta a felújítások késését.
Az érintett két tömbház körüli terület a Reménység Lakószövetséghez tartozik. A civil kezdeményezéssel rendbe hozott zöldövezet élhetőbbé tételébe Csíkszereda Polgármesteri Hivatala is besegített: a városvezetés néhány héttel ezelőtt újította fel az érintett tömbházak előtti járdafelület.
„A Reménység Lakószövetség mellett a Torony 26 nevű, a Testvériség sugárút és a Pacsirta sétány találkozásánál álló tízemeletes tömbház lakószövetsége, illetve a Nagy Imre Általános Iskola is jelentkezett a felhívásunkra. Mindkét helyszínre szállíttattunk egy-egy teherautónyi termőföldet, amelyeket virágágyások kialakítására fogunk felhasználni. A földet a tömbház lakói már el is terítették. Az ottani területrendezési munkálatokat szeptember közepéig fejezzük be, azután következik az általános iskola udvarán lévő öt zöld felület kialakítása” – magyarázza a jövőbeli terveket a civil szervezet vezetője.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!