Terápia kutyákkal: önbizalmat erősít, beilleszkedést segít

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

A Szent Anna Elhelyező Központ harminc diákjának részvételével zajlik az a kutyaterápiás program, amelyet a Mol Gyermekgyógyító Programja keretében bonyolít le sikeres pályázat nyomán az Elfi Egyesület. A 14 és 18 éves értelmi sérült vagy tanulási zavarral küszködő fiatalokkal három csoportban foglalkozik két szakember két kutya, Tamás (amstaff) és Sid (afrikai oroszlánkutya) segítségével.

D. Balázs Ildikó

2015. április 22., 17:062015. április 22., 17:06

„Sid nyugodt, Tamás mozgékonyabb. Mindkettőjükhöz másként viszonyulnak a gyerekek, mindegyiket más-más programba lehet bevonni. Nemrégiben például megmostuk az egyik kutya fogát, hogy a gyermekek megértsék, ez mennyire fontos, és egy kutya is kibírja a fogmosást” – mondta Zöldi Emese kutyaterápiával is foglalkozó pszichológus.

Az Elfi Egyesület immár másodjára bonyolítja le a kutyaterápiás programját, amely első alkalommal négyhetes volt, ezúttal viszont majdnem két és fél hónapos. „A kutyaterápia az állat-asszisztált terápiák közé tartozik, van egy konkrét, meghatározott célú programunk, és ennek keretében segédeszközként használjuk az állatot. Három csoporttal dolgozunk, mindhárom csoportban viselkedésproblémára fókuszáltunk. Van itt agresszivitás, ki- meg befelé fordulás, egyik csoportunkban például olyan gyerekek vannak, akik a delikvencia felé hajlanak. Ez utóbbi esetben eddigi sikerélményünk, hogy minden foglalkozáson részt vettek” – mesélte Zöldi Emese, aki Moldován Csilla kutyaterápiás szakemberrel vezeti a foglalkozásokat. Sidet és Tamást a két szakember olyan programokba vonja be, amelyek révén például a gyerekeknek sikerélményük van, de akár a kudarcélménnyel is szembesülhetnek. „Tud vagy nem tud parancsolni a gyermek a kutyának – ez a kérdés. Mikor sikerül, miért sikerül, amikor nem, miért nem. Ott vannak például a befelé forduló gyerekek, őket érzelmileg kell kibontani az állat segítségével úgy, hogy beszéljenek az érzelmekről. Van olyan csoport, amellyel a testsémára összpontosítunk. Nekem van könyököm, vajon hol a kutya könyöke? Vagy ott van a modellkövetés, hiszen ha a kutya egy helyben fekszik fél óráig, akkor rávilágítunk arra, hogy ha a kutya tud, te miért ne tudnál. Hiperaktív gyermekek esetében rájöttünk, hogy ha a gyermekek a beszélgetős tevékenység alatt a kutya körül ülnek, akkor lecsendesednek, hosszabb a nyugalmi állapot\" – magyarázta a szakember.

A program indulásakor a szakemberek felmérték a gyermekeket viselkedés- és intelligenciaszint szempontjából, ez alapján csoportosították, majd a program lejártakor a nevelők által végzett felmérés után derül ki, hogy mennyire volt sikeres. „Reméljük, lesz eredmény, de hogy hosszú távon megmarad-e az eredmény, az nem biztos. Egyelőre nagyon évezik a foglalkozásokat, érdeklődők” – jegyezte meg Zöldi Emese. Elmesélte, egy mágneses táblán mosolygós és szomorú kutyaarcokkal díjazzák például a jó és a rossz viselkedést. „Nagy élmény számukra, amikor a heti tevékenységüket összegzem, ezeket velünk a nevelők osztják meg. Már eljutottunk odáig, hogy amikor kezembe veszem a papírt, van, aki szól, hogy én rosszul viselkedtem és nekem szomorú kutya jár. Nagy az igyekezet, mert elmegyünk kirándulni azokkal, akik jól viselkedtek” – fűzte hozzá.

Elfi Egyesület a sérült fiatalokért
A csíkszeredai Elfi Egyesület 2002-ben jött létre azzal a céllal, hogy a Szent Anna Elhelyező Központ diákjainak lefedje a szabadidős programját – elevenítette fel portálunknak Antal Dászkel Ildikó, az Elfi Egyesület elnöke, a központ vezetője. Évente öt-hat pályázatot bonyolítanak le lelkes önkénteseik segítségével. Bár az egyesület elsődleges célcsoportja a Szent Anna Elhelyező Központ diákközössége, néhány éve sikerült megcélozniuk a város sérült fiataljait is, amikor a Heineken a közösségért program keretében az ifjúsági parkban játszóteret hoztak létre számukra. „Kicsi egyesület vagyunk, önkéntesként szervezzük a programokat, sok kitartással és szeretettel. Sokszor még a családtagok is besegítenek egy-egy projektbe, mindannyiunknak szívügye, hogy a sérült gyermekeknek programot szervezhessünk. Ösztönöz bennünket, hogy a gyerekek is szívesen bekapcsolódnak a programokba. Nem biztos, hogy azt, amit mindennap teszek mint központvezető, megköszönik, de a szabadidős tevékenységeket, a programokat nagyon szeretik, részt vesznek ezeken, s részükről ez a köszönet” – mondta Antal Dászkel Ildikó.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei