Fotó: Kristó Róbert
Lassan Csíkban is a tavaszi veteményzés végére kell járni, a hagymát, a retket és a salátát már szedni is kellene. Ezekben a napokban szokták ültetni az uborkát, a kukoricát, majd jöhetnek a tökfélék, később pedig a paradicsom és paprika. Szakembert kérdeztünk az ilyenkor szokásos tavaszi kerti munkálatokról, sőt a konyhakerti növények egymásra gyakorolt pozitív hatásairól is megtudtunk egyet s mást.
2014. május 07., 18:192014. május 07., 18:19
A tavaszi veteményezés végére kell járni lassan, sőt a hagymát, retket, salátát már szedni is kellene – véli Burista Csilla. A csíkszeredai kertészmérnök kifejtette, Gizellakor – május 7-én – szokták ültetni az uborkát, a kukoricát, azt követően pedig a tökféléket, mivel ezek inkább igénylik a meleget. „Most az ideje a káposzta-, karalábé-, a karfiol- és a brokkolipalánták kiültetésének. Csak a hónap közepétől – a fagyosszentek után – érdemes kiültetni a padlizsán-, a paradicsom- és a paprikapalántákat, mivel ezeknek árthatnak az éjszakai hidegek” – mutatott rá.
Növények pozitív hatása egymásra
A szakember megjegyezte, a konyhakerti növények pozitív hatással lehetnek egymásra: egyrészt a növényekben lezajló biokémiai folyamatok előnyösen hathatnak a másikra, távol tarthatják a másik növény kártevőit, ugyanakkor támasztékul is szolgálhatnak egymásnak. Ajánlott egymás mellé ültetni a retket és a salátát, a zellert és a paszulyt. Az egymás mellett lévő hagyma és a sárgarépa illatanyaga távol tartja a másik kártevőit (a muroklegyet és a hagymalegyet), ahogyan a paszuly közé ültetett csombor illatanyaga miatt távol maradnak a babot sokszor támadó levéltetvek. Ugyanakkor hasznos párosítás lehet a bab és kukorica is, mivel az utóbbi támasztékul szolgál az előbbinek – sorolta Burista Csilla.
Ajánlott a vetésforgó
Érdemes a veteményes kialakításakor figyelembe venni, hogy egymást követő években ugyanabba a családba tartozó zöldségek ne kerüljenek azonos helyre, mivel közösek a betegségek és a kártevők is. „Emellett jó tudni, hogy például a pillangósvirágú növények megkötik a levegőben lévő nitrogént – ezzel dúsítják a talajt –, így ha a bab vagy borsó helyére következő évben nitrogénre igényesebb növényt (paradicsomot, paprikát) ültetünk, azok jobban fejlődnek majd” – avatott be a kertészmérnök.
Gizellakor ültette az uborkát
Gere Erzsébet fitódi kertjébe engedett betekintést, ahol már az ágyásokban zöldellt a petrezselyem, a lestyán, a fokhagyma, a dughagyma, és bújni kezdett a murok is. Mint az asszonytól megtudtuk, kedden szedte le a spenótot, mivel annak a magja még tavaly hullott vissza a földbe, így korán kikelt, és a múlt heti esőben szépen növekedett. „Abba az ágyásba karalábémagot vetettem, oda paszternákot (fehérrépa), most pedig az uborka ültetésével foglalkozom” – mutatott az egymás melletti ágyásokra az asszony. Hozzátette, a népi hagyomány értelmében mindig Gizella (május 7.) vagy Zsófia (május 15.) napján ülteti az uborkát, a jó idő miatt választotta idén az első dátumot.
Dolgoztak a „mintaveteményesen”
Az asszony a kertjük mögötti földterületre irányított tovább, a faluban „Burjánok oldalaként” ismert területen elmondása szerint minden évben „mintaveteményest” készítenek tulajdonosaik. Érkezésünkkor a már meglévő rendezett ágyások mellett újak kialakításán dolgozott Burján László és neje, Ilona. A nyugdíjas házaspár már elültette a mákot, a kukoricát, a dughagymát, a fokhagymát, a petrezselymet. Mindemellett az asszony már leszedte az első termést a spenótból, és fogyasztható a retek, a saláta és az újhagyma is. Az éppen akkor készülő ágyásokban pedig a hagymapalántok, a murok, a paradicsom, a paprika és az uborka kap majd helyet – részletezték.
Vetésforgót alkalmaznak
Beszámoltak arról is, hogy saját termesztésű palántákat használnak. Mivel úgy tapasztalták, hogy a csíki hidegek miatt nem elegendő fólia alatt növelni a palántákat, mert így is lefagyhatnak, inkább dobozokban a pincében, a lakásban tartják a kiültetésig. Figyelnek arra is, hogy évente cseréljék a pityókával és a veteménnyel beültetett földterületet – vetésforgót alkalmaznak.
Saját termesztésű palánták a piacon
A csíkszeredai piacon nyüzsgő vásárlóknak főként háromszéki – uzoni, sepsiszentgyörgyi – termelők kínálták palántáikat tegnap. Érkeztek eladók Kibédről és Marosvásárhelyről is. Az uzoni Földes József saját termesztésű palántáinak (káposzta, karalábé, cékla, zeller, karfiol, brokkoli, kelbimbó) kötegét, 12 szálat – a legtöbb eladóhoz hasonlóan – öt lejért árulta. Emellett vásárolhattak nála kiültetni való paprikát, paradicsomot, majoránnát, tárkonyt és lestyánt is. A kibédi Suba József, aki második alkalommal érkezett a csíkszeredai piacra, de rendszeres látogatója a környékbeli piacoknak is, az árusok többségéhez hasonlóan 10 lejért kínálta a hagymapalánta kilóját. A kibédi gazdától megtudtuk, saját termesztésű palántokat kínál, amelyet saját termesztésű magból növelnek.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!