Fotó: Gecse Noémi
Már egy hét sincs az iskolakezdésig, ebben az időszakban pedig szinte kötelező programnak számít a tanszervásárlás. Iskolánként változik, hogy a szülők saját belátásuk szerint vagy a tanító kéréseit követve vásárolnak, egy dolog azonban mindkét esetben biztos: sokba kerül, ha minőségi felszerelést szeretnének.
2016. szeptember 07., 11:092016. szeptember 07., 11:09
2016. szeptember 07., 11:322016. szeptember 07., 11:32
Csíkszereda utcáin azt tapasztaltuk, hogy az iskolakezdés előtti héten nagyon sokan lázasan vásárolnak az új tanévre, szinte percenként találkozhattunk vadonatúj iskolatáskát cipelő gyerekkel. A tanszerárusító boltok zsúfolásig tele vannak, a szülők nem hagyják az utolsó percre a vásárlást. A legismertebb csíkszeredai tanszerüzlet vezetője, Czáka Anna szerint folyamatosan jönnek a vásárlók, s ez így lesz a tanév megkezdése után is. A boltban kedvezményeket is kínálnak azoknak az osztályoknak, akik közösen vásárolnak. „Nálunk az iskolakezdéshez szükséges cikkek ára már 3–4 éve nem változott. Hamarosan lesz egy olyan gépünk is, amellyel könyvborítókat tudunk készíteni méret szerint, hiszen jelenleg sok könyvre nem lehet borítót kapni. A felszerelés elég sokba kerül, ha a szülő olyan táskát akar, amelyik nem okoz hátgerincproblémákat, annak az ára 200 lej fölött van. Ha ehhez még hozzáadjuk a többi felszerelést, amire szükségük van, a végső összeg 350 lej körül mozog. Bár bő a választék, sokat válogatnak a gyerekek, a minap volt egy olyan kislány, akinek egyik táska sem tetszett″ – tette hozzá a főnöknő.
Egy másik tanszereket árusító csíkszeredai bolt tulajdonosa, Szentes Zsolt szerint valamivel kevesebből is meg lehet oldani a vásárlást. Elmondása szerint hozzájuk is folyamatosan érkeznek a vásárlók, továbbá ők is adnak kedvezményeket az összeg függvényében. „A táska alapfelszereléssel együtt körülbelül 100 lejbe kerül. Vannak különleges kérések, általában azt keresik a gyerekek, amit a televízióban látnak. Idén a lányok körében a Jégvarázs rajzfilmfigurái voltak a legnépszerűbbek, a fiúknál pedig a Minionok és a Star Wars szereplői voltak a legkeresettebbek″ – emelte ki Szentes.
Iskolánként, sőt pedagógusonként váltakozik a tanszerek beszerzésének módja, mindenki saját maga döntheti el, hogy milyen megoldáshoz folyamodik. A csíkszeredai Nagy Imre Általános Iskolában tanító Ábrahám Szerén beszélgetésünkkor elmondta, ő meg szokta várni a tanévkezdést, majd az első vagy második napon tart egy szülői értekezletet, ahol megbeszélik, mire is van pontosan szükség. „Nekem most elsős diákjaim lesznek, a közös megbeszélésen tantárgyakra lebontva szoktunk egyeztetni a szülőkkel. A gyakorlati órákhoz szükséges felszereléseket külön szekrényekben tartjuk, ezekre az órákra egységesen vásárolunk. Ide tartozik például a rajzfelszerelés, a gyurma, az olló vagy a színes papír. Tavaly ezek beszerzésére 50 lejeket gyűjtöttünk. Véleményem szerint az összes szükséges tanszer megvásárlása minimum 300 lejbe kerül. Nagy segítséget jelent a Szülőföldön magyarul program keretében kapott pénz, olyan szülő is volt, aki azt mondta, meg kell várnia az említett támogatást, csak azután tudja kifizetni a munkafüzeteket. Az elsősök új tankönyveket kapnak külön első és második félévben, hogy ne legyen olyan nehéz a táska. Teljesen új a program is, aminek nagyon örülök, hiszen így mi is együtt kell tanuljunk a gyerekekkel. Időben többet kell majd iskolában lenniük, pontosabban minden nap 13 óráig″ – tájékoztatott a tanítónő.
A csíkcsicsói Kájoni János Általános Iskolában is megvárják a tanévkezdést, majd utána egyeztetnek a szülőkkel. Bodó Gabriella tanítónő szerint a negyedikesek nehezebb helyzetben vannak, hiszen nem kapnak új tankönyveket. „Önerőből, az internet segítségével próbálunk anyagokat keresni, ezeket a saját költségünkre nyomtatjuk ki. A régi tankönyveket használjuk, de azok nem megfelelőek, hiszen nem az új program szerint vannak összeállítva″ – emelte ki a tanítónő.
Kovács István a csíkszeredai József Attila Általános Iskolában tanít, tavaly előkészítő osztálya volt. Elmondása szerint minden pedagógus másképp oldja meg a tájékoztatást, ő még a tanévkezdés előtt összehívta a szülőket. „Felvállaltam a tanszerek beszerzését, és mindenkinek egyformát vásároltam mindenből. Akkor körülbelül 150 lejt pótoltak a szülők, ebből vásároltuk meg a felszerelésen kívül a szőnyeget és egy nyomtatót is. A előkészítő osztály végén megbeszéltük a szülőkkel, mit kell majd venniük, mire kell költsenek a következő tanévben. Ha az ember azt akarja, hogy a gyerekének becsületes felszerelése legyen, az körülbelül 200 lejbe kerül″ – tette hozzá Kovács.
A szülők elmondása szerint nagyon sokat segít a Szülőföldön magyarul program keretében kapott támogatás, a megkérdezettek közül mindenki megkapta már a pénzt, és a tanszerek beszerzésére fordította. A csíkszeredai András Zsuzsa előre szokott vásárolni azokból a tanszerekből, amelyekre biztosan szükség lesz – például ceruza, radír – a többit majd az iskolakezdés utáni szülői értekezletet követően szerzi be, hiszen akkor derül ki pontosan, mit kér a tanító. Hozzátette, körülbelül 400–450 lejbe kerül összesen a tanfelszerelés. A szentegyházi Konrád Magdolna három gyerek édesanyja, a legkisebb most kezdi az 5. osztályt. „A gyerekeknek körülbelül 150 lejbe kerül a felszerelés, ez persze a táskán kívül. Saját belátásom szerint vásárolok, az iskolában nem szokták megmondani, mit kell beszereznünk″ – emelte ki az édesanya. „Amire biztosan szükségük lesz, azt előre megvásároljuk, a többit csak a tanévkezdés után. Összesen minimum 150 lejbe kerül″ – mondta a téma kapcsán a csíkszentgyörgyi András Mária.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!