Bákó megye egyetlen magyar nyelvű állami tanintézetében, a gyimesbükki Dani Gergely Általános Iskolában is járt a hétvégén a Mikulás. A moldvai térséghez csatolt, többségében magyarok lakta település iskolájában egy, Ki mit tud a Mikulásról típusú vetélkedő tette szebbé a Mikulás-várást, az ajándékosztás előtti órákat.
2014. december 07., 21:322014. december 07., 21:32
2014. december 07., 21:442014. december 07., 21:44
Tizenegy diákcsapat vett részt a helyi iskola és a római katolikus plébánia szervezésében lezajlott, Szent Miklós püspök életéről, legendájáról, tiszteletéről, a Mikulásról kialakult szokások, illetve az irodalmi és zeneművekben megtalálható Mikulás-témákat feldolgozó vetélkedőn.
Nagy-Galaczi Hajnal iskolaigazgató és Hanuleac Tamás katolikus lelkész az 5–8. osztályos diákcsapatok számára írta ki a vetélkedőt, amelynek döntőjén – a selejtezőket követően – 11 ötfős csapat vehetett részt. Hétfordulós volt a döntő, a közel háromórás vetélkedő során pedig Szent Miklós életéről szóló igaz-hamis állításokat, titkosírást és keresztrejtvényt kellett megfejteni, továbbá naplót írni arról, hogy a Mikulás hogyan osztja be december 5-én a nap 24 óráját.
A power-point elnevezésű próbán vetített-képes előadásban kellett a csapatoknak két-két percben népszerűsíteniük egy-egy Mikulás-témát. Ezen a próbán gazdag volt a diákok fantáziája, az összegyűlt szülők és diáktársak megtudhatták többek között, hogy melyik országban hogyan hívják a Mikulást és milyen szokás fűződik ünnepéhez, hogy az 1930-as években az egyik nagy amerikai cég kisajátította a püspök nevét, illetve hogy Miklós püspök nagyon jó úszó volt, és ő a pálinkafőzők védőszentje.
A Salamon József gyimesbükki plébános által vezetett zsűriben a helyi tanárok mellett a Csíki Hírlap és a Székelyhon.ro portál is képviselve volt. A legtöbb pontot sorrendben Az öt krampusz (326), A Mikulás nyomában (306) és A Szent Miklós püspöke (303) nevű csapatok összesítették, de jól teljesítettek a Mikulás manói (280), A Mikulás puttonya (275) és A Szent Miklós pálcája (269) elnevezésű csapatok is. A legjobbak értékes ajándékcsomagokban részesültek, minden résztvevő emléklappal tért haza.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.
Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.
Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.
szóljon hozzá!