Fotó: Veres Nándor
Már tavasz óta üzemel a Felcsíki Önkormányzati Fejlesztési Társulás és a regionális víz- és csatornaszolgáltató Harvíz Rt. közös projektjeként elkészült derítőállomás, de a választási kampányig vártak az átadásával.
2016. november 17., 18:582016. november 17., 18:58
Az összesen mintegy 27 millió lejből megvalósított beruházás Csíkszentdomokos, Csíkszenttamás, Csíkkarcfalva, Csíkdánfalva és Csíkmadaras 16 ezres lakosságát, illetve közintézményeit, cégeit szolgálja ki. A szennyvíztisztító állomás környezetvédelmi jelentőségének bemutatása, valamint az állomás népszerűsítése céljából csütörtökön 12 és 16 óra között nyílt napot tartottak, 14 órától pedig ünnepélyesen is átadták a Madaras határában, a Sósréten álló létesítményt.
Az átadási ünnepségen elsőként Bőjte Csongor Ernő, Csíkdánfalva polgármestere, a fejlesztési társulás elnöke köszöntötte az összegyűlteket. Az első nagy közös projekttel kapcsolatosan kiemelte, a sok várakozás, kínlódás ellenére végre sikerült beüzemelni a derítőt, amelyet igyekeznek majd olyan feltételekkel működtetni, hogy a helyiek is érezzék annak eredeti rendeltetését, miszerint a rendszert nekik és értük építették ki. Ferencz Alajos, Csíkszentdomokos korábbi polgármestere rámutatott, az elkészült rendszer tulajdonképpen egy 1994-es elképzelés megvalósulása, amely anyagi és technikai okok miatt húzódott el mostanig. Meglátása szerint ez azt bizonyítja, hogy a jó cél mellé felsorakozók kitartással meg tudják valósítani elképzeléseiket. Ezt követően a létesítményt és az annak érdekében összefogó polgármestereket méltatta Kelemen Hunor, az RMDSZ ügyvezető elnöke, Korodi Attila parlamenti képviselő és Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke is.
Végül Bogáti Csaba, a Harvíz Rt. igazgatója szólt az összegyűltekhez, kiemelve, hogy nemcsak Hargita megyében, hanem országos szinten is élenjáró az, ahogy összefogtak a térség települései, és közös derítőt építettek, nem pedig több kicsit. Megjegyezte, ennek költsége is kevesebb, mintha öt derítőállomás működne Felcsíkon. Megköszönte a helyiek türelmét, és emlékeztetett, hogy a beruházások révén nemcsak a fővezetékeket fektették le, hanem a bekötéseket is megoldották a telekhatárig, így csak az onnan való bevezetés kerül pénzbe a helyieknek – amivel egyébként 2-3 ezer lej pluszköltségtől mentesültek. A beszédeket követően az összegyűlt érdeklődőket körbevezették a derítőállomáson, beszámoltak annak működéséről.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
szóljon hozzá!