Országos viszonylatban a negyedik helyet foglalta el tavaly Hargita megye az egységes sürgősségi hívószámra beérkező hamis hívások tekintetében. A Speciális Távközlési Szolgálat adatai szerint a riasztásoknak mindössze huszonkét százaléka volt valós. A rendőrség, csendőrség és a katasztrófavédelem ettől függetlenül az Európai Unió egész területén térítésmentesen tárcsázható 112-es hívószám – melynek kedden tartják „ünnepnapját” – használatának fontosságára szeretné felhívni a figyelmet.
2013. február 11., 17:072013. február 11., 17:07
2013. február 11., 18:512013. február 11., 18:51
A teljes Európára kiterjedő sürgősségi számot 1991-ben hozták létre, majd 2005 áprilisában Románia is csatlakozott a hálózathoz. 2008-tól kezdődően a 112 lett az egyetlen olyan ingyenes hívószám, amely valamennyi vezetékes és marok-, valamint nyilvános telefonról elérhető.
A számtalan figyelemfelhívó és lakosságinformáló akció ellenére egy közelmúltban végzett felmérés szerint egyébként az öreg kontinensen csupán az emberek negyede ismeri a kizárólag vészhelyzetek esetén tárcsázható számot.
Hargita megyében legtöbb esetben unalomból vagy poénból, elsősorban feltölthető mobiltelefon-kártyás számról hívták a diszpécsereket. Sokan káromkodtak vagy zenét hallgattattak a sürgősségi szám szolgálatosával. Tavaly több olyan személy is akadt, aki telefonszám-tudakozóként kívánta használni a szolgáltatást, illetve különböző intézmények elérhetőségeiről érdeklődött.
Az összesen 207 ezer hívás közül 161 ezer bizonyult hamis riasztásnak, míg alig negyvenhatezerszer valósnak. A hamis riasztások országos ranglistáján mellesleg első helyen Kovászna, a másodikon Maros megye szerepelt.
A valós riasztások túlnyomó többségét – mintegy hatvan százalékát – a diszpécserek a mentőkhöz irányították, de a rendőrségnek (25%) és a katasztrófavédelem szakembereinek (13%) is bőven akadt dolguk. Hargita megyében hamis hívásokért tavaly mindössze két ember kapott büntetést. A Speciális Távközlési Szolgálat felhívja a lakosság figyelmét, hogy csak abban az esetben tárcsázzák a 112-t, ha valóban vészhelyzetről van szó.
Nagy Zoltán gyergyószentmiklósi polgármester szerint a részvételi arány kulcsfontosságú: a közvéleménykutatások szerint ha 60 százalék alatt marad, az Simionnak kedvez. Ha 60 százalék fölé kerül, az esélyt ad Nicușor Dannak.
Egy beteget szállító magánmentőautó ütközött egy furgonnal Gyergyóholló településen péntek délután. A mentőautó sofőrje és a mentőben szállított beteg is megsérült.
A Gyilkostó úton a Both-várától indulnak hétfőn a gépek: hozzálátnak a tavaly felásott útfelület helyreállításához, visszaaszfaltozásához. Mindeközben zajlik a kövezett utak, utcák javítása is, a fagyosszentek után pedig elkezdik virágok kiültetését.
A múzeum, a színház, a bábszínház, a hegyimentők, a labdarúgócsapat, a Godako, valamint gyergyói zenészek, művészek és sokan mások fognak össze a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonáért szombaton Gyergyószentmiklóson.
Átadták Borszék új sportbázisát, amely nemcsak a helyi sportélet fellendítését szolgálja, hanem a város életét meghatározó vendéglátás szempontjából is nagyon fontos beruházás. Újra számíthatnak az itt edzőtáborozó sportolókra, csapatokra.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
szóljon hozzá!