Fotó: Kristó Róbert
A 2014-es év nehézségeiről és megvalósításairól adott számot vasárnap Szentes Csaba, Madéfalva polgármestere a helyi kultúrotthonban tartott falugyűlésen.
2014. december 07., 18:142014. december 07., 18:14
Megtelt a madéfalvi kultúrház vasárnap délután. A település vezetője falugyűlést hívott össze, hogy beszámoljon a 2014-es év költségvetéséről és beruházásaikról.
„Az elmúlt év nehéz volt számunkra. Pénzügyi gondokkal küszködött a község, ugyanis az állami költségvetésből négyszázezer lejjel kevesebb pénzt kaptunk idén” – fejtette ki Szentes Csaba. Mint magyarázta, éppen ezért év elején csak az első hét hónapra tudták megtervezni a költségvetést. „Most úgy látom, az év végére rendeződik a pénzügyi helyzetünk, és mindenki felé tudjuk adósságainkat törleszteni” – adott hangot reményének a településvezető.
A madéfalvi önkormányzat idén több mint kétmillió lejből gazdálkodott. Ebből többek között utakat és utcákat köveztek le, aszfaltoztak is, továbbá a helyi napközi otthonnál hozzáláttak a területrendezéshez, a kultúrotthonba hangtechnikai felszerelést vásároltak, a helyi önkéntes tűzoltó-alakulatnak pedig tűzoltó-felszerelést. Ugyanakkor a Siculicidium emlékévet is megszervezték. A jövő évi elképzeléseikről a polgármester elmondta, szeretnék folytatni a beruházásokat, főleg az utak javítására fektetve a hangsúlyt. „Emellett dokumentációk összeállításával szeretnénk készülni a 2014–2020-as uniós pályázati időszakra, hogy minél több uniós pénzt lehívhassunk beruházásokra” – adta tudtunkra Szentes.
A falugyűlésen napirendre került Madéfalva önállósodásának tizedik évfordulója. A polgármester szerint a leválás jót eredményezett, azóta jó együttműködés alakult ki a szomszédos településekkel. „2008-ban pedig már arról tárgyaltunk, hogy egy kistérséget hozzunk létre közösen, hiszen együtt kellene fejlesszünk” – osztotta meg terveiket Szentes.
A bizonytalan környezet új fogalmakat is a felszínre hozott – ezek közül az egyik legfontosabb a digitális fittség, amely a szakértők szerint egyre inkább meghatározza, ki tud talpon maradni a munkaerőpiacon.
Háromszéken született, Balánbányán kezdte pedagógusi pályafutását, most mégis arról a több mint harminc évről mesél, amelyet könyvtárosként élt meg. Kelemen Katalinnal, a Kájoni János Megyei Könyvtár egykori munkatársával beszélgettünk.
Nemzetközi elismerésben részesült a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium diákja, Bodor Mátyás: aranyérmet szerzett a világ legnívósabb középiskolás matematikai versenyén.
Történelmi jelentőségű esemény helyszíne volt szombaton a csíkszentmártoni plébániatemplom: első alkalommal történt papszentelés a településen, ráadásul a kegyelettel övezett, ötszáz éves Mária-szobor jubileumi évében.
Tisztázzuk a legelején: a Sepsi OSK kiesése után a román sportsajtónak úgy kellett a titokzatos, egyetlen porcikájában sem román FK Csíkszereda a Superligába, mint egy falat kenyér. De mi, romániai magyarok hol vagyunk ebben a sokismeretlenes egyenletben?
Baleset következtében föld alá szorult deréktól lefelé egy férfi, miközben árkot ásott Csíkszentkirályon.
Továbbra is lesz Csíkszeredában Helyi és hagyományos termékek kiállítása és vásárára, csak más helyszínen: a megyeháza oszlopcsarnoka helyett ezentúl a Szabadság téren és a Promenádon várják a vásárlókat.
A tavalyi megtorpanás után folytatódik a Madéfalvát, Csíkcsicsót és Csíkrákost kiszolgálni hivatott gázhálózat kiépítése, amely idén befejeződik, és következhet az engedélyeztetés. Azt szeretnék, ha jövőben már lehetne használni a földgázt.
Pappá szenteli Gergely József diakónust Kovács Gergely gyulafehérvári érsek július 19-én, szombaton délelőtt 11 órától a csíkszentmártoni plébániatemplomban.
Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.
szóljon hozzá!