Nem tartják be az együttélés legalapvetőbb szabályait, szemetelnek, a hétvégi házakból javakat tulajdonítanak el, tönkreteszik a magánterületeket és fenyegetik a lakosságot azok, a nyári szezonban felbukkanó vándorcigányok, akik az utóbbi időben a felcsíki falvak környékén vertek tábort.
2012. augusztus 01., 16:532012. augusztus 01., 16:53
2012. augusztus 01., 21:312012. augusztus 01., 21:31
Egy csíkrákosi, neve elhallgatását kérő károsult számolt be lapunknak az őt ért atrocitásokról, mint elmondta, tavaly százötven méter kerítését tüzelték el az egyik napról a másikra felbukkanó, majd ugyanolyan hirtelenséggel távozó romák, idei megjelenésük óta pedig egy újabb kerítésrészt bontottak le. „Legalább egy tucat szekér mellé matracokkal, pokrócokkal, összetákolt sátrakkal letelepedve önkényesen elfoglalják a magánterületeket, ahol legeltetnek, lelakják a földeket, az erdei házikókból minden mozdíthatót ellopnak, fittyet hánynak a gyümölcsszedést szabályozó törvényekre, esténként pedig nagy tüzet raknak – nyilván nem véletlen az sem, hogy az utóbbi időben ennyi erdőtűz pusztított” – panaszolta a férfi, aki olyan esetről is tud, amikor egy idős férfit durva fenyegetések közepette kergettek el az erdőből, mert az illető „rossz felségterületre merészkedett”.
„A kerékpárosokat minden apróságért megbüntetik, a sebességhatárokat minimálisan átlépő sofőröket úgyszintén, de egy ilyen méretű garázdaság fölött szemet hunynak a rendfenntartók. A helyi rendőr és a polgármester azt mondta, hogy nincs amit tenni, de ha már követelik tőlünk a földadót, akkor miért engedik a területeink kizsákmányolását, ahelyett, hogy segítenének megvédeni azokat?” – tette hozzá.
Császár Attila, Csíkrákos község polgármestere visszatérő problémaként látja az ügyet, mint fogalmazott, „egy örökzöld dologról van szó”. „Előző években a rendőrökkel karöltve próbáltuk őket kiutasítani, a hivatal, amiben csak tudott, segített az itt lakó embereknek. Idén viszont addig nem tehetünk semmit, amíg a közbirtokosság és az egyes területek tulajdonosai nem kérik – és eddig még nem kérte senki” – számolt be az elöljáró a korábbi években hozott intézkedésekről és a megoldási lehetőségekről.
„Nyáron az egész csíki térségre jellemző ez az állapot, nálunk nagyobb nézeteltérések még nem adódtak, igaz, havonta vagy kéthavonta rendőri ellenőrzést kérünk, de beavatkozásra még nem volt szükség” – nyilatkozta Ferencz Alajos, Csíkszentdomokos első embere. „Tudjuk, hogy lopnak, megdézsmálják a termést és civilizálatlanul viselkednek, ám reméljük, hogy ezúttal sem fajul tovább a dolog” – egészítette ki.
Incze Miklós, a Hargita Megyei Rendőr-felügyelőség helyettes szóvivője az elmesélt esettel kapcsolatban közölte, hogy idén még sehonnan nem érkezett lakossági bejelentés, de felszólítja a kárt szenvedett érintetteket, hogy a még nagyobb veszteségek és az esetleges összetűzések elkerülése érdekében mindenképpen jelezzék észrevételeiket a rendőrségen, mivel a félelem okán hivatalos panaszt nem tevők miatt vérszemet kaphatnak a garázdálkodók. „Minden bejelentés esetén kiszállunk a helyszínre, és a tett súlyossága függvényében büntetést szabunk ki, illetve eljárást is kezdeményezhetünk.”
Kedd esti csíkrákosi terepszemlénk során nem sikerült a táborozókat megtalálnunk, viszont a község egyik pásztora és több, erdőn dolgozó munkás is megerősítette a jelenlétük tényét, ugyanakkor „ne merészkedjenek közel hozzájuk, mert veszélyesek” felhívással fokozott óvatosságra intettek.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
szóljon hozzá!