Akár a gyerekvállalási kedvet is fellendíthetik a csíkszeredai kórház szülészeti osztályán kialakított körülmények – vélte Tiboldi Bea, a Csíki Anyák Egyesületének elnöke az osztály szombati avatóünnepségén. Az egyik ott dolgozó szakorvos szerint most már megyei sürgősségi kórházhoz méltó az osztály.
2012. május 19., 20:022012. május 19., 20:02
2012. május 20., 17:322012. május 20., 17:32
Felavatták szombaton a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház felújított szülészeti osztályát. A már évek óta nagyon rossz állapotba került osztály avatóünnepségén a sajtó mellett a Csíki Anyák Egyesületének több tagja is részt vett. Borboly Csaba, a kórházat fenntartó Hargita megyei tanács elnöke felidézte, régóta javítani akarták a körülményeket a szülészeti osztályon, hisz sok kismama Székelyudvarhelyre járt szülni, azonban számos korábbi próbálkozásnak és ígéretnek nem volt eredménye. Az utóbbi két évben egy megnyert, kétmillió euró értékű világbanki pályázat állt elméletileg rendelkezésre a felújításra, azonban hiába volt az RMDSZ kormányon, a bürokrácia útvesztőjében valahol elveszett ez a pályázat – mutatott rá az elnök. Elmondta, miután hiába vártak a pályázat megvalósulására, úgy döntöttek, hogy megpróbálják más forrásból, és negyedmillió eurónyi összegből sikerült is megvalósítani a felújítást.
Demeter Ferenc, a kórház menedzsere elmondta, hogy már családorvosként is úgy gondolta, javítani kellene a szülészeten lévő körülményeket, menedzserként pedig az egyik első intézkedéseként megoldást keresett a felújításra.
Vitos Attila, a kórház orvosigazgatója hangsúlyozta, örül, hogy meghozták ezt a döntést, és az egészségügyi tárca, illetve a megyei tanács finanszírozásával felújították az osztályt.
Dr. Hompoth György, az osztályon dolgozó szülész-nőgyógyász szakorvos szerint az elvégzett munkálatok nemcsak ráncfelvarrást jelentenek, hanem alapos átalakulást az osztály számára, amely így megyei sürgősségi kórházhoz méltó körülményeket nyújt.
Kiss Gyöngyi főnővér felidézte, hogy mennyire rossz körülmények uralkodtak az utóbbi időben az osztályon, ahol nehéz volt a higiéniai szabályokat betartani, hisz például minden linóleumkocka körül tíz hiányzott, a plafon pedig esett a fejükre. „Most minden kórteremben fürdőszoba van, és megszűnt az a gettó, ami volt” – mondta a főnővér a régi mosdóra utalva, amelyből egyetlen volt az egész folyóson, rozsdás, csöpögő csapokkal, beázott falakkal, és amelyet sokan cigarettázó helyiségnek használtak.
A szülészeti osztályra a felújítás során új padló került, új ajtókon lehet bejutni, lefestették a falakat, korlát segíti a közlekedést a folyóson, minden kórteremben fürdőszoba van, új betegágyakat és kiságyakat helyeztek el. A kórtermekben a mosdókagylók mellett a kisbabák fürdetésére alkalmas kis kádak is találhatók. Két várandós kismama, akik a Csíki Anyák Egyesültének tagjai és mindketten szültek már a csíkszeredai kórházban, az egyik kórterembe benézve, elmondták, nagyon örülnek a változásoknak, így többek között annak is, hogy most nem rozsdás kiságyakba kell tenni a babákat, hogy nem a mosdókagyló fölött, a csap alatt kell lemosni őket, és hogy saját fürdőszobája van a kórteremnek.
Amint arról korábban beszámoltunk, a tervek szerint egy szinten helyezik el a szülészeti osztályt, az újszülöttosztályt és a szülőszobákat. Ennek érdekében bővítették az épületet. Amint Demeter Ferenc elmondta, a két osztály, a négy szülőszoba és a császármetszések elvégzésére alkalmas műtő május végére kerülhet mind egy helyre, addigra készül el ugyanis a műtő ventillációs rendszere, ami korábban kimaradt a tervekből. A négy szülőszoba közül egy alternatív szülési módokra ad lehetőséget, nemcsak apás szülést lehet igényelni, hanem számos újdonságot is be kívánnak vezetni.
Dr. Hompoth György Magyarországon több szülészeti osztályon megnézte az ottani gyakorlatot, és a látottak alapján itt is otthonosabbá akarják tenni a vajúdás idejére a körülményeket. A szakorvos elmondta, más vajúdóágy és más szülészeti segédeszközök lesznek ebben a szülőszobában. A szakorvos szerint, mire a többi szülőszoba leköltözik a szülészeti osztály mellé, addigra sikerül berendezni ezt az alternatív szülőszobát is.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!