Fotó: Kristó Róbert
Tervezett szenzomotoros terápiás foglalkozások zajlanak a csíkszeredai Puzzle Oktatási Központba járó autista gyerekek számára. Az érzékek fejlesztésére irányuló, okosító tornának is nevezett mozgásforma a maga szintjén mindenik gyereknek segített – mondta a foglalkozásokat végző két gyógypedagógus.
2012. október 19., 13:512012. október 19., 13:51
2012. október 20., 22:422012. október 20., 22:42
A Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóságnál nyert 9400 lejes támogatást a csíkszeredai AutHelp Alapítvány, a pénzből pedig a Puzzle Oktatási Központba járó autista gyerekek számára tervezett szenzomotoros terápiát (TSMT) tartanak. A júniusban elkezdődött foglalkozásokon 15 autista gyerek vesz részt, három csoportban. A foglalkozásokat Berei Beáta gyógypedagógus vezeti Dobai Judit gyógypedagógus segítségével, de – mint elmondták – a központban dolgozó gyógypedagógusok és szakemberek hozzájárulására is nagy szükség van.
A tornaóra keretében megtartott terápián, amelyre bekukkanthattunk, nyilvánvalóvá vát, hogy miért, a gyerekeket ugyanis segíteni kell, egy-egy testrész megfogásával rá kell vezetni a különböző mozgásformák elvégzésére, ismétlésére a speciális tornaszereken.
Dobai Judit szerint az autizmussal élő gyerekek eltérő viselkedése az érzékelés feldolgozásának és a kommunikáció súlyos zavarának a következménye, ezért esetükben különösen fontos az érzékek fejlesztése. A TSMT ezt segíti elő, különböző érzékek ingerlése által segíti adott információk feldolgozását, beépítését, az ingerekre létrejövő válaszok kialakulását, az ehhez szükséges agyi kapcsolatrendszerek felélesztését. A gyakorlatok során a gyerekek egyensúlyrendszerét ingerlik, összekapcsolva a tapintás, a saját mozgás érzékelése, a hallás és a látás ingereinek az alkalmazásával. A terápia nyomán rendezettebb lesz a gyerek mozgása, leépülnek kóros reflexek, kialakul a kétoldalú motoros koordináció, fejlődik a beszéd, a ritmusérzék, a térbeli tájékozódás. Ugyanakkor az emlékezet, a koncentrálóképesség, az egyidejű, többfelé irányuló figyelem képessége is javul a foglalkozások révén. Az autista gyerekek számára a gyógypedagógusok adaptálták a TSMT módszerét. A gyerekek maximális funkcionális szintjét szeretnék elérni a terápiákon, a közösségbe való könnyebb integrálódás reményében.
Amint Dobai Judit elmondta, minden gyerek esetében látnak változást a terápia nyomán, attól függően, hogy a gyerek milyen fizikai, illetve mentális szinten van. Berei Beáta példaként elmondta, sikerült elérni adaptív válaszokat, ami például azt jelenti, hogy ha elesik, akkor kitámasztja magát a kezével, és nem a fejét üti be. Bár ez apróságnak tűnhet, nagy eredmény, amint ugyanis Dobai Judit rámutatott, az autista gyerekre jellemző, hogy a világra nem figyelnek, egyesek olyannyira nem, hogy ha véletlenül meglöki őket valaki, vagy leesnek valahonnan, nem biztos, hogy védekeznek. A jobb és bal kéz, illetve a lábak mozgásának összerendezése, egy labda kifogása és eldobása is jelentős eredmény egyes gyerekeknél. Számos gyereknél fennmaradtak kóros reflexek, például nem tud könyököt, lábat kinyújtani – ezeken is javítani tudtak. A gyakorlatok során a csoportos tevékenységre is hangsúlyt fektettek, ez a szocializációt segítette elő. A biztató kezdet után a terápiát folytatni is szeretnék a Puzzle Oktatási Központban.
Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.
Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székhelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
szóljon hozzá!