Fotó: Kristó Róbert
A rendszerváltás előtti években tapasztalt helyzetbe kerültek a gyógyszertárak: oly mértékű gyógyszerhiány alakult ki, hogy egyes készítményekből néhány doboznyi utánpótlásnak is örülnek a patikákban – hívja fel a figyelmet keddi címlaptörténetében az Udvarhelyi Híradó.
2015. szeptember 29., 10:282015. szeptember 29., 10:28
2015. szeptember 29., 10:292015. szeptember 29., 10:29
Nem várt eredményt hozott, sőt bizonyos esetekben a remélt hatásnak éppen az ellenkezőjét érte el a gyógyszerárak július elsején bevezetett csökkentése. Szakemberek szerint több száz gyógyszer tűnt el a piacról, a patikák gyakran még készpénzért sem kapnak utánpótlást a lerakatoktól. Az olcsó külföldi készítmények ugyan bekerülnek az országba, ám még mielőtt a patikákba jutna az áru, újra külföldre viszik azt a többszörös haszon miatt. A betegek már a drága gyógyszert is megvásárolnák, ha lenne készleten.
„Gyógyszerhiánnyal küzdünk, ezenkívül anyagilag is teljesen tönkretett minket ez az árcsökkentés” – panaszolta az Udvarhelyi Híradónak Melles Melinda, a Hargita Megyei Gyógyszerészkamara elnöke, megerősítve azt az információt is, hogy valóban sok kis gyógyszertár megmaradását veszélyezteti a kialakult helyzet. A drágán megvásárolt gyógyszereket olcsón kellett eladniuk az árcsökkentés után, most viszont már sok készítményhez még készpénzes fizetés esetén sem jutnak hozzá. Hozzáfűzte, a kialakult helyzet azért a kis patikákat veszélyezteti, mert a gyógyszertárláncok direkt importőrök, a kis gyógyszertárak viszont a lerakatokból szerzik be készleteiket. Ez azonban egyre nehezebb, mint Melles Melinda elmondta, minden gyógyszerért meg kell harcolniuk, de gyakran még készpénzes vásárlóként sem jut áruhoz, vagy nulla haszonnal forgalmazott gyógyszerekért kell könyörögnie, hogy a pácienseket ki tudja szolgálni.
Több száz készítmény tűnt már el a piacról, mondja a gyógyszerész, két keresettebb készítményt is megemlítve, a Detralex nevű érfalerősítőt, valamint a Seretide nevű asztma elleni gyógyszert. Utóbbi hiánya kritikusabb, hiszen jönnek a hidegek, és az asztmás betegeknek a kis patikák nem tudnak gyógyszert adni. Melles Melinda szerint egyébként nemcsak olcsó, hanem drágább gyógyszerek is eltűntek a piacról, a betegek gyakran még a drága készítményekhez sem jutnak hozzá. Az olcsó készítmények pedig végérvényesen eltűnhetnek, hiszen egy 39-ről 13 lejre csökkentett árú antibiotikumot nem fog a külföldi gyártó Romániában forgalmazni, inkább más országokban értékesíti – véli a gyógyszerészkamara elnöke, több nagy külföldi gyógyszergyártót is felsorolva, amelyek szerinte biztosan ki fognak vonulni az országból.
Drágul az élet, megszűnnek mentességek: augusztustól új adók, emelkedő ÁFA és szigorodó szabályok sújtják a lakosságot Romániában. A vállalkozók mellett nyugdíjasok, kismamák és családok is komoly terhekkel szembesülnek.
Jelentős felújítás kezdődött a székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskolában: a munkálatok idejére a diákokat más iskolák fogadják be szeptembertől, az önkormányzat pedig saját forrásból is hozzájárul a költségekhez.
Különleges filmes hétvégével várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen a városi könyvtár előtti térre. Július 18–19-én dokumentumfilm-vetítéseket és közönségtalálkozókat tartanak, neves rendezők és televíziós szakemberek részvételével.
A vezetékek befogadó és kifolyó részénél újabb betonozási munkálatokra van szükség, így csak nagyjából két hét múlva terelhetik el a Korond patakot. Jó hír viszont, hogy megérkezett az első előzetes jelentés a földtani mérésekről.
Kápolnásfaluban és Székelyudvarhelyen két egymást követő napon lesz áramszünet karbantartási munkálatok miatt – közölte az Electrica áramszolgáltató.
A Romániai Könyvelők Napját ünnepelték Székelyudvarhelyen hétfőn. Az esemény középpontjában a szakma digitális jövője és emberi oldala állt: „a jövő könyvelője már nemcsak számol, hanem irányt mutat” – hangzott el a rendezvényen.
Már csak néhány csövet kell összehegeszteni ahhoz, hogy átirányíthassák a vezetékekbe a Korond-patakot, ideiglenesen elterelve azt a beszakadt parajdi sóbányától. Kiderült az is, hogy a patak vize sajnos a bánya feletti részen is sós.
Ünnepélyes bokrétaavatóval hívták fel a figyelmet Abásfalván arra a különleges közösségi projektre, amely nemcsak építészeti, hanem kulturális és közösségformáló jelentőséggel is bír.
A turisták közül többen érdeklődtek, hogy miért zavarosabb a víz a parajdi sós vizű strand medencéiben, amelyre meglehetősen pozitív választ kaptunk: a gyógyhatású termálvíz teszi opálosabbá a strand medencéit.
Több láda sör szóródott szét péntek délután Felsősófalva főútján, miután egy teherszállító jármű rakománya a földre esett. Az országutat félpályán lezárták, emiatt kisebb torlódás alakulhat ki.
szóljon hozzá!