Fotó: Gecse Noémi
A legtöbb Csíkszeredán áthaladó Regio besorolású vonat mindössze két személyvagonnal közlekedik, és ez egyelőre így is marad. A vasúttársaságnál nem tudják kiegészíteni a szerelvényeket.
2017. február 09., 08:472017. február 09., 08:47
2017. február 09., 08:482017. február 09., 08:48
Megszokott látvány a csíkszeredai vasútállomáson, hogy a beérkező és induló vonatok jelentős része csak két személykocsiból és egy mozdonyból áll. Az utasok, különösen az Alcsík irányából reggel érkező ingázók nehezen férnek el, sokan a folyosón állva utaznak, annak ellenére, hogy bérlettel rendelkeznek.
A jelenségre többször felhívtuk a Román Vasúttársaság (CFR) illetékeseinek figyelmét, egyúttal kértük is, hogy ha van lehetőség, növeljék a személykocsik számát, egészítsék ki a szerelvényeket. Legutóbb a Brassó és Gyergyószentmiklós között közlekedő, 4501-es számú Regio vonat esetében merült fel a probléma, hogy szükség lenne még legalább egy vagonra – ez a szerelvény reggel 6 óra 27 perckor érkezik a megyeszékhelyre, jelentős számú ingázót szállítva az alcsíki településekről, alig két személykocsival. De szintén két vagonnal közlekednek ugyanezen az útvonalon délután a 4508-as és 4509-es számú Regio vonatok is.
A vasúttársaság személyszállítási részlege (CFR Călători) sajtóosztályától érdeklődtünk, hogy van-e lehetőség újabb személykocsik csatlakoztatására a szerelvényekhez, mint kiderült, ezúttal nincs. A válasz szerint a brassói területi igazgatóság jelenleg azért nem tud újabb vagonokat biztosítani, mert az összes, közlekedésre alkalmas személykocsi különböző szerelvények részeként forgalomban van.
„Amennyiben a tervezett javítások alatt lévő vagonok száma csökken, a szerelvényeket megfelelőképpen kiegészítik” – írják a válaszban, hozzátéve, remélhetőleg a dolgok jó irányba változnak.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!