Sok a probléma az elektronikus receptekkel

Hibás az adatbázis, lassú és pontatlan a program, emiatt jelenlegi állapotában nem alkalmas az erre létrehozott rendszer arra, hogy január elsejétől teljesen az elektronikus receptekre álljon át a gyógyszerkiadás – mondják egybehangzóan háziorvosok és gyógyszerészek.

R. Kiss Edit

2012. október 11., 17:122012. október 11., 17:12

2012. október 11., 19:112012. október 11., 19:11

Júliusban vezették be Romániában az elektronikus recepteket, amelyeket a hagyományos vényekkel párhuzamosan használnak jelenleg az orvosok és a patikák. A gyógyszerfelírás és -kiadás a tervek szerint jövő év januárjától állna át teljesen elektronikus alapúra. Az elektronikus recepteket egy internetes program által állítják ki az orvosok, majd vonalkóddal ellátott papírra nyomtatják. A patikákban ezt a vonalkódot olvassák be szintén számítógépbe, és az internetes program alkalmazásával adják ki a receptet.

Soós Szabó Klára, a Hargita Megyei Háziorvosok Szövetségének elnöke szerint sok a probléma az elektronikus receptek kiállítása körül. Sok gondot okoz a háziorvosoknak az, hogy nem jó a biztosítotti adatbázis, amely szerepel az internetes programban, a különböző biztosítotti kategóriák nem felelnek meg a valóságnak. „A diákok és a társbiztosítottak nem szerepelnek biztosítottként, alkalmazottként vagy nyugdíjasként szerepelnek a teljesen térítésmentes gyógyszert élvező veteránok vagy volt munkaszolgálatosok, ha pedig valaki elmegy nyugdíjba, akkor hónapokig nem jelenik meg biztosítottként a rendszerben” – sorolta fel a munkát rendre megakasztó rendellenességeket a háziorvos.

Elmondta, a rendszer nem bírja a terhelést már most sem, gyakran kell hosszú percekig, esetenként félóráig várakozni, amíg egy receptet ki tud állítani. „Már most sem bírja a rendszer a terhelést, amikor a háziorvosok alig harminc százaléka dolgozik online. Mi lesz januártól, amikor az összes szolgáltató így kell dolgozzon? Ha harmincszázalékos leterhelés mellett várakozási idő van, mi lesz ezután?” – tette fel a kérdéseket Soós Szabó Klára. Hozzátette, most még meg tudják tenni, hogy ha nem működik az elektronikus rendszer, akkor kiállítják hagyományosan a receptet, januártól azonban ez már nem lesz lehetséges. A háziorvosi szervezet vezetője közölte, a problémákat folyamatosan jelzik írásos formában az illetékeseknek.

A háziorvos úgy véli, a rendszer jelen pillanatban nem áll készen arra, hogy januártól teljesen áttérjenek az elektronikus receptekre. Az erre vonatkozó jogszabályban ugyanakkor az szerepel, hogy ha egy orvos jövőtől nem online írja fel a receptet, akkor ki kell fizetnie annak az értékét. „Nem mi vagyunk a rendszer működtetői, ennek ellenére minket akarnak büntetni. Az informatikai rendszer fenntartása és működtetése nem az egészségügyi szolgáltatók kötelessége, hanem az egészségbiztosító pénztáré és a minisztériumé” – szögezte le Soós Szabó Klára. Véleménye szerint azért sem lehet teljesen átállni az elektronikus receptekre jövő év elejétől, mert az országban nem teljes a széles sávú internettel való lefedettség.

Az elektronikus receptek számítógépes programjának problémáiról számolt be Pál Gábor, a csíkszeredai Para-Farm gyógyszertár ügyvezetője is. Elmondta, látszik, hogy a működtetők folyamatosan dolgoznak a programon, az utóbbi időben valamelyest fel is gyorsult, de még mindig sok gond van vele. Hibajelzések akadályozzák a munkát, például ha egyes gyógyszereket a program nem ismer fel mint kedvezményesként kiadhatót, akkor, bár jogos lenne, nem tudják a betegnek kiadni a recept alapján, a hibaüzeneten ugyanis nem lehet túllépni. A hó végén továbbítandó jelentéseikkel is sokat kínlódtak, mert nagyon lelassult a program, sokat kellett várni – mesélte el a gyógyszertár vezetője.

Meglátása szerint sokat kell még a számítógépes programon finomítani ahhoz, hogy gördülékeny lehessen a munka. Ugyanakkor megoldást kell találni arra az esetre, ha kiesik az internet, hisz akkor elméletileg nem tudnak majd recepteket kiállítani. Pál Gábor úgy vélte, hogy a januárig hátralévő több mint két hónap alatt van esély arra, hogy megoldják a program működési problémáit. A gyógyszertár vezetője még rámutatott, a nyugati országokban is kísérleteztek az elektronikus receptekkel, de nem igazán vált be, így felhagytak ezzel a receptkiadási formával.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 16., szerda

Biciklis baleset Csíkszeredában, a sérültet kórházba kellett szállítani

Biciklist sodort el egy autós Csíkszereda központjában szerdán délelőtt, az illető megsérült.

Biciklis baleset Csíkszeredában, a sérültet kórházba kellett szállítani
2025. július 16., szerda

Újrakezdték, de nem egyedül: építkezik a tűzkárosult kászonújfalvi család

Egy csillagszóró és karácsonyfa – mindössze ennyi kellett, hogy a Kászonújfaluban élő Beáta és Hunor otthona rövid idő alatt leégjen. A tűz után csak kevés dolog maradt ép, köztük az oromkereszt, ami segítőiknek hála nemsokára új házukat védelmezheti.

Újrakezdték, de nem egyedül: építkezik a tűzkárosult kászonújfalvi család
2025. július 15., kedd

Székely zászlókat rongáltak a focihuligánok

Mégsem mentek rongálás nélkül haza a bukaresti Dinamo focidrukkerei a hétfői csíkszeredai mérkőzés után, ugyanis székely zászlókat téptek le Mikóújfaluban és autókban is kárt tettek.

Székely zászlókat rongáltak a focihuligánok
2025. július 15., kedd

Teljes egészében elkészült a város vázája

Több mint tízezer dugvány díszíti a csíkszeredai városháza előtti virágvázát, miután az utóbbi hetekben a városi kertészet a szerkezetét felújította és beborította növényekkel.

Teljes egészében elkészült a város vázája
2025. július 15., kedd

Egy korsó történelem: 50+1 éves a Csíkszeredai Sörgyár

A Csíki Székely Múzeumban nyílt kiállítás a Csíkszeredai Sörgyár történetéről. A tárlat nemcsak a sörgyártás ipartörténetét mutatja be, hanem egy közösség emlékezését és kitartását is ünnepli – ötven év képekben, emberekben, történetekben.

Egy korsó történelem: 50+1 éves a Csíkszeredai Sörgyár
2025. július 15., kedd

Utolsó tanévére készül jelenlegi helyén a Márton Áron Tehetséggondozó Központ

A Márton Áron Tehetséggondozó Központ a 10. tanévére készül, amely várhatóan az utolsó lesz jelenlegi helyén, mivel a Székelyföld Labdarúgó Akadémia bővülő tevékenysége miatt a MÁTK rendelkezésére álló terek csökkentek – olvasható a közleményükben.

Utolsó tanévére készül jelenlegi helyén a Márton Áron Tehetséggondozó Központ
2025. július 14., hétfő

Elkezdték kivágni a fákat a csíkszeredai megyeháza körül

Elkezdődött a fakivágás Hargita Megye Tanácsának székhelye körül Csíkszeredában, hétfőn délelőtt.

Elkezdték kivágni a fákat a csíkszeredai megyeháza körül
2025. július 14., hétfő

Készülnek a sátortetős műjégpályák építésére Csíkszentsimonban és Gyimesközéplokon

Tereprendezés, telekkönyvek összevonása, a szükséges áramellátás biztosítása – javában zajlanak az előkészületek Csíkszentsimonban és a Gyimesközéplokhoz tartozó Hidegségen a sátortetős műjégpályák építésére, amelyek várhatóan idén elkészülnek.

Készülnek a sátortetős műjégpályák építésére Csíkszentsimonban és Gyimesközéplokon
2025. július 12., szombat

Elkezdődött a kaszáló kaláka a csíkszentkirályi Bakalján

A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.

Elkezdődött a kaszáló kaláka a csíkszentkirályi Bakalján
2025. július 11., péntek

Helikopterrel érkezett Székelyföldre Ion Țiriac: jégpályákat szemlézett és az utánpótlásról tárgyalt

Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.

Helikopterrel érkezett Székelyföldre Ion Țiriac: jégpályákat szemlézett és az utánpótlásról tárgyalt