Fotó: Veres Nándor
Tizenkét és húsz év közöttieket vár a csíkszeredai Siculum Band Egyesület, hogy újraalakítsa Csíkszereda fúvózenekarát. A tervek szerint a Siculum Band fúvószenekar repertoárjában a klasszikus, jazz, népzenei és a hagyományos fúvós művek mellett helyet kapnak majd a filmzenék, az operettek és a könnyűzenei slágerek is.
2014. október 15., 21:012014. október 15., 21:01
„Néhány fiatal zenészkollégámmal együtt néhány évvel ezelőtt kerestük meg a városvezetést, azzal a kérdéssel, támogatnák-e, hogy Csíkszeredának is legyen saját fúvózenekara, hiszen a környező településeken már mindenhol vannak zenekarok. Mostanra sikerült eljutni odáig, hogy megvannak a város jóvoltából a hangszerek, van próbaterem és most toborozzuk a zenekari tagokat. Szeretném, ha kialakulna egy jó kis csapat, amellyel lehet dolgozni. Szeretnénk kinevelni egy olyan generációt, amelyre a későbbiekben lehet alapozni” – vázolta a zenekarindítás előzményeit Veress Hunor.
A Siculum Band leendőbeli karmestere fontosnak tartotta kiemelni: nemcsak azokat várják, akik már zenészek, illetve rendelkeznek zenei ismeretekkel, hanem azokat is, akik a későbbiekben szeretnének zenészekké válni, vagy egyszerűen szeretnék megtapasztalni az együtt zenélés örömét. „Szerintem presztízskérdés, hogy Csíkszeredának legyen egy hozzá méltó fúvózenekara, amely képviselni tudná különböző eseményeken” – jegyzete meg Veress Hunor.
Hegedűsként fúvózenekari karmester
Veress Hunor 2011-ben érettségizett a csíkszeredai Nagy István Művészeti Szakközépiskolában, jelenleg a brassói zeneegyetemen mesterizik. „Az lenne igazán szép, ha néhány éven belül a városnak nemcsak egy komoly vonós- és fúvószenekara lenne, hanem egy komplett szimfonikus zenekara” – jegyezte meg. „Nehéz, mert manapság a fiatalokat számítógépek elől, a szórakozóhelyekről kell elszívni, de remélem, hogy csak akad harminc olyan tehetséges gyerek, akikkel valami szépet tudunk összehozni. A remények szerint idővel bővül a hangszerállomány, de most szívesen látunk olyanokat is, aki már rendelkeznek saját hangszerrel. Olyan közösségformáló ereje van egy ilyen együttesnek, amelyre nagy szükségük van a gyerekeknek” – fogalmazott a fiatal karmester.
Önkormányzati döntés fúvózenekar ügyben
A csíkszeredai önkormányzati képviselők áprilisban szavazták meg a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes státusjegyzékének módosítását, amellyel egy koncertmester alkalmazását tették lehetővé. „Szeretnénk, ha a városnak lenne egy fúvószenekara. A hangszereket tavaly megvettük, most kellene azt az embert is megtaláljuk és alkalmazzuk, aki ezzel foglalkozna. Ebben a tervünkben partnerünk a Hargita együttes” – fejtette akkor akkor Ráduly Róbert polgármester.
Toborzó és előzetes meghallgatás
Október 25-én tíz órától toborzót tartanak az Erőss Zsolt Arénában. Jelentkezési határidő október 23-a, a meghallgatáshoz a 0752-993 284-es telefonszámon kell bejelentkezni. Az érdeklődőket egész napos hangszerkiállítás várja.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!