Fotó: Gecse Noémi
Járom, harcsafűrész, dagasztóteknő, favilla, szalmazsák – ilyen és ehhez hasonló, a jelenben ritkán igénybe vett eszközöket használva versengtek egymás ellen a második alkalommal megszervezett Falun az olimpia elnevezésű vetélkedőn a részt vevő csapatok. A csíkszenttamási neves eseményre több százan voltak kíváncsiak.
2016. szeptember 04., 20:162016. szeptember 04., 20:16
2016. szeptember 04., 22:282016. szeptember 04., 22:28
Második alkalommal szerveztek ötkarikás játékokat a csíkszenttamási Szent Anna-feredő mellett, ahol elsősorban falusi munkákhoz kapcsolódó furfangos feladatokat kellett teljesítenie az arra vállalkozó kilenc felcsíki csapatnak. A vasárnap délután két órától kezdődő jól szervezett eseményen több száz érdeklődő fordult meg, akiket az olimpiai láng érkezése előtt Kedves Róbert polgármester üdvözölt.
Elmondta, az ötkarikás játékok ötletét a Magyarországon ismert parasztolimpia adta, ugyanis korábban a község képviselői Szücsiben vettek részt egy hasonló vetélkedőn. Mivel az egy jó hangulatú rendezvénynek bizonyult, úgy döntöttek, itthon is gyakorlatba ültetik az ott látottakat, igaz a helyi munkálatokhoz igazítva, némi székely furfanggal, humorral megfűszerezve. Kiemelte, mindenképp folytatják ezt az eseményt, mert nemcsak összefogja a felcsíki közösséget, jó szórakozási lehetőséget biztosít, hanem a hagyományok megélésében is jelentős szerepe van.
A köszöntő végére meghozták a régi disznóperzselőből felcsapó olimpiai lángot, amivel hivatalosan is megnyitották a második csíkszéki falusi olimpiát. A balánbányai, csíkszentdomokosi, csíkszenttamási, csíkkarcfalvi, csíkdánfalvi, csíkmadarasi, csíkrákosi, madéfalvi és csíkszentmihályi csapatok párhuzamosan teljesítették a tizenegy versenypályát. Amíg az egyik csapat tagjai bekötött szemmel tolták a szalmabálát a kijelölt pályán, addig egy másik csapat női tagja szintén bekötött szemmel próbálta begyűjteni a tyúkok alól a tojásokat. A legszórakoztatóbb feladatnak a tojások célba hajítása bizonyult, a nézők ugyanis nagyokat derültek a versenyzők arcába, ruhájára csapódó tojásokon, ugyanakkor érdemes volt figyelni a csapatok különböző szénaboglya-hordó, gumicsizma-hajító módszereit is.
Frappáns bátorítások, élcelődések is elhangzottak ugyanakkor a pálya széléről szurkolóktól. Volt, aki a boglyahordókat „Ne kerítsetek neki olyan nagy feneket” felszólítással próbálta segíteni, míg a járomba futás alatt megállapították, hogy az bizony a „pontosan ábrázolja a férfiak sorsát”. Olyan is volt, aki a fűrészelésben gyengén teljesítő balánbányai csapat kapcsán fogalmazta meg, hogy a domokosi erdőket tőlük biztosan nem kell félteni.
Bőjte Csongor, a csíkszentdomokosi csapat egyik tagja érdeklődésünkre kifejtette: „Tavaly mi nyertük meg a parasztolimpiát, s mikor idén is meghirdették, akkor fogalmazódott meg bennünk, hogy jó lenne megvédeni ezt a címet – hogy a felcsíki legnagyobb parasztok továbbra is mi legyünk. A fő szempont azonban az volt, hogy élvezzük a játékot, s az már csak mellékes, ha jól is teljesítünk”.
A csíkszenttamási csapat tagja, Baróti Barna pedig arról számolt be, hogy tavaly csak mint nézelődők vettek részt az eseményen, s mivel nagyon megtetszett nekik a program, így már akkor eldöntötték, hogy ha tehetik, idén ők is indulnak a megmérettetésen. Habár korábban nem gyakoroltak, jóval a verseny előtt érkeztek a helyszínre és átbeszélték, hogy melyik pályán mire érdemes figyelni. Nagyon szórakoztatónak, ötletesnek tartják a vetélkedőt, egyetlen nehézségük az volt, hogy a csizmák nagyon felsértették a lábukat.
A versenyben legjobban Csíkdánfalva csapata teljesített, így idén ők az olimpiai bajnokok. Második helyen a csíkszenttamásiak végeztek, míg a harmadik helyezést Csíkszentmihály csapata érte el – melynek tagja volt a helyi polgármester is.
Egyetlen orvosság létezik a szélsőjobboldal előretörése ellen, éspedig az, ha elmegy a magyarság szavazni annak jelöltje ellen. Korodi Attila, Csíkszereda polgármestere kampányzáró beszélgetésre hívta csütörtökön a sajtó képviselőit.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
szóljon hozzá!