Fotó: Kristó Róbert
Brutális erőszakot alkalmaztak a csíkszeredai, Somlyó utcai cigányok ellen a rendőrök hétfő éjszaka – panaszolta az egyik, külföldről nemrég hazatért, helyszínen lakó roma fiatal. A közbiztonságért felelős szervek szerint részükről nem történt bántalmazás, csupán az egymás között dulakodó teleplakókat választották szét.
2012. augusztus 14., 21:522012. augusztus 14., 21:52
2012. augusztus 15., 09:342012. augusztus 15., 09:34
Több tucat, észrevételeikkel, történeteikkel egymást túlkiabáló cigány fogadott kedd délutáni, Somlyó utcai látogatásunkkor, kicsi és nagy, öreg és fiatal egyaránt meg akarta osztani az előző éjszaka átélt szörnyűségeket.
Az elmondottak alapján éjfél körül kezdett civakodni négy társuk, emiatt szóltak telefonon a rendőröknek, akik rövid időn belül három autóval, „legalább húszan” érkeztek a helyszínre, és rögtön összetűzésbe keveredtek „az összes cigánnyal”. Az ügy akkor kezdett igazán elfajulni, amikor „egy epilepsziában és szívbetegségben szenvedő idős asszonyt a rendfenntartók minden ok nélkül fellöktek, mire annak rokonai számon kérték őket” – mesélte a fiatal. Perceken belül megjelent egy gyors reagálású egység is, azután pedig elszabadult a pokol: a „maszkások” a panaszosok szerint válogatás nélkül ütöttek-vertek mindenkit, gázspray-vel befújtak a házakba, ablakokat törtek be, bútorokat rongáltak meg.
„A bulibás (a cigánytelep vezetője – szerk. megj.) szép szóval közeledett feléjük, oda akarta adni a négy rendbontót, de akkorra már annyira belejöttek a verésbe, hogy meg se hallgatták” – hangzott tovább a történet. „A hét gyermekemmel – akik közül egyik csak két hónapos – bent voltam a házban, amikor nagy csörömpöléssel betörték az ablakot, és befújtak a házba, mindenki könnyezett, a kicsi még most is fél” – fűzte hozzá a mellette álló fiatal anyuka.
Az újságírók jelenlétére összesereglett tömeg azt is nehezményezte, hogy teljesen ártatlanokat ráncigáltak elő, fektettek a földre, bilincseltek meg és szállítottak el, ráadásul távozáskor megfenyegettek mindenkit, hogy az éjszaka folyamán még visszajönnek egy újabb rend verést adni.
Gheorghe Filip, a Hargita Megyei Rendőr-felügyelőség szóvivője az esettel kapcsolatban elmondta, hogy hétfő éjjel egy, a sürgősségi hívószámon érkezett bejelentésre reagálva valóban több, rendőrökből és csendőrökből álló egységet is a helyszínre küldtek, hogy megfékezzék a cigányok között kirobbant verekedést, azonban jelenlétükkel csak felmérgesítették az ott lakókat, akik egyre ellenségesebben kezdtek viselkedni, ezért volt szükség a gyors reagálású csapat riasztására.
„Három személyt – egy nőt, egy férfit és egy fiatalkorút – kórházba kellett szállítani, szerencsére egyikük állapota sem súlyos. Eljárást az ügy pontos körülményeinek kivizsgálása után, a sérültek felépüléshez szükséges napok számának függvényében indítunk majd. Egyébként nem ez volt az első, de nem is a második alkalom, hogy az egymás között összeverekedő cigányokhoz nagy erőkkel kellett kivonuljunk” – árulta el a szóvivő, cáfolva, hogy erőszakosan léptek volna fel.
A szerkesztőségünket felkereső fiatal viszont nem hagyja annyiban a dolgot, az embertelen, megalázó bánásmód ellen feljelentést kíván tenni, míg a Somlyó utca – és egyben a társadalom – perifériájára szorult romák bíznak benne, hogy megszűnnek a fenyegetések és a rajtaütésszerű rendőrségi akciók.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!