Fotó: Veres Nándor
A rendezett székely falvak már-már hűlt helyét találja, aki autóval végigjárja a Csíkszereda közvetlen közelében fekvő településeket.
2012. július 04., 12:322012. július 04., 12:32
2012. július 04., 16:172012. július 04., 16:17
Könnyen eldönthető egy-egy csíkszentléleki vagy akár csíkpálfalvi földterületről, hogy annak helybéli vagy városi a tulajdonosa: előbbiek földjeiről legalább le van kaszálva a fű, utóbbiak jelentős részén viszont több éve nem járt kaszálógép.
„A községi újságunkban több alkalommal felkértük a területtulajdonosokat, hogy ha nem is az egész földjükön, legalább a portájuk előtti részen kaszálják le a füvet. Ez idáig nem igazán leltünk hallgató fülekre” – ismeri el Pál Péter, Csíkszentlélek polgármestere. A helyi önkormányzat döntéshozó testülete egyébként egy határozatot is elfogadott, amely többek között a saját porták előtti területek tisztán tartását szabályozza: a községgazdálkodásra vonatkozó intézkedés szépséghibája, hogy nem tartalmaz pénzbírságot, így egyelőre csak „szép szóval lehetne betartatni az abban foglaltakat”.
Csíkszentléleken több olyan csíkszeredai vásárolt telket – mondják a helybéliek –, akiket a vásárlást megelőző felmérés után évek óta nem láttak a szomszédok. „Ezen a részen harmadik esztendeje nem volt lekaszálva a fű” – mutatnak a szentléleki fafeldolgozó vállalkozás szomszédságában elterülő területekre, amelyek ráadásul a megyei út mentén fekszenek, a kaszálatlan fű, illetve gyom pedig veszélyezteti az autós és gyalogos forgalmat. „Ezen a részen nemrég volt is egy autós baleset” – teszi hozzá az egyik ottlakó.
Pálfalva községben is több tucatnyi csíkszeredai vásárolt telket. „A pálfalviak, csomortániak és delneiek kérés nélkül rendben tartják a saját portájuk előtti részeket, a városi telekvásárlók között viszont nem egy olyanról tudunk, akik miután megvásároltak egy-egy telket, majd bekerítették azt, rögtön elfeledkeztek azok gondozásáról” – mondja Csiszer Gábor, Csíkpálfalva alpolgármestere. A helyi polgármesteri hivatal egyelőre mindössze annyit tehet – folytatja –, hogy a községi gazdasági nyilvántartóban megadott elérhetőségekre felszólításokat küld. Elhagyott, megműveletlen telkeket a Pálfalva és Csomortán közötti részen, valamint Csíkdelne nyugati részén lehet találni.
Traktor vontatta kaszálógép
Hargita Megye Tanácsa júniusi ülésén elfogadta egy olyan multifunkcionális traktor beszerzését, amely nyári időszakban folyamatosan kaszálja majd a megyei utak melletti sáncok füvét. Ezt a munkát ezentúl nem bízzák más kivitelezőre, mert a tapasztalatok szerint nehéz ellenőrizni.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!