Fotó: Veres Nándor
Egy 153 éves csíkbánkfalvi székely kaput restaurálnak idén a Székely kapu-program keretében. A kaput tavaly nyáron döntötte ki a vihar, tulajdonosa szeretné eredeti állapotába visszaállítani.
2013. május 29., 16:392013. május 29., 16:39
2013. május 29., 18:222013. május 29., 18:22
A Székely kapu-program révén 2009 óta újítanak fel kapukat Hargita megyében. A program kezdeményezője Kovács Piroska máréfalvi nyugalmazott tanár, aki felismerte a székely kapukban rejlő értékeket. Hargita Megye Tanácsa támogatta az ötletét, ezért tagdíjat fizet a Kőlik Hagyományőrző Művelődési Egyesületnek, ebből a díjból finanszírozzák a régi székelykapuk restaurálását – tudtuk meg Süveg Évától, aki Hargita Megye Tanácsának műemlékvédelmi részlegén dolgozik. Az illetékes elmondta azt is, hogy az elmúlt négy év alatt sikeresen felújították – több udvarhelyszéki kapu mellett – Csíkszék legrégebbi kapuit: 2010-ben Szépvízen egy 1799-ben állított kaput, 2011-ben Csíkszentgyörgyön egy 1775-ben állítottat, míg 2012-ben Kotormányban egy 1806-ban, és Csíkvacsárcsiban egy 1813-ban állított kaput. Egy-egy székely kapu teljes felújítása 10-15 000 lejbe kerül, a munkálatokhoz többnyire hozzájárulnak a falvak polgármesteri hivatalai, valamint a kapu tulajdonosai is.
A tavaly egy nyári vihar által kidöntött egy 1860-ben állított székely kaput Csíkbánkfalván. Ez az egyetlen olyan faragott és festett székely kapu Csíkszéken, amelyik ennyi idő után ilyen szinten megőrizte eredeti színeit. Idén ennek a kapunak a felújítását tervezik, ami a többihez képest szerencsés eset, mivel a kapu tulajdonosa, Koronka Árpád, maga is székely kapukat farag, így nem szükséges azt más mesteremberhez szállítani. Mihály Ferenc farestaurátor már megnézte, és elmondta a tulajdonosnak, hogy milyen anyagokkal kell lekezelni a fát. Ha sikerül a Kőlik egyesületnek, a helyi önkormányzatnak és a gazdának megegyeznie, és Albert Homonnai Márton építész felméri a kaput, akkor elkezdődhet a tulajdonképpeni felújítás – részletezte Süveg.
A Koronka család kapuját 2012. július 15-én döntötte ki az erős szél. Koronka Árpád elmondta, hogy nem csupán a formai elemeket szeretné megőrizni, hanem a fa régiségét is szeretné rekonstruálni, ehhez az áztatás és a drótkorongozás a megfelelő eljárás. Emellett a színeket is vissza szeretné állítani, ehhez lakkbenzinre, szurokra, viaszra és porfestékre lesz szüksége. Ezeknek az anyagoknak a megfelelő elkészítése mélyrehatóan védi és tartósítja a fát. „Igaz, több munka van a régi kapunk felújításával, mint egy új kapu elkészítésével, viszont értékben meg sem közelíti egyik a másikat” – látta be a tulajdonos.
Évek óta terítéken van Csíkszeredában a parkolóház-építés ügye. Most a város egy megvalósíthatósági tanulmány elkészíttetését tervezi, hogy kiderüljön, lehet-e saját beruházásként létrehozni és működtetni egy ilyen létesítményt.
Pünkösd előtt, június 2–6. közötti fognak dolgozni a Hargita megyei Lóvész és Gyimesfelsőlok megállók közötti vasúti szakaszon, és a munkálatok miatt Csíkszeredát is érintő vonatjáratok menetrendje fog módosulni.
Szabó János festőművész munkáit állítják ki szülővárosában, Csíkszeredában, a Lázár-házban május 15-én, csütörtökön.
Divat és változás címmel nyílik kiállítás szerdán Csíkszeredában, a Mikó-várban, a tárlat a Kiscelli Múzeum közreműködésével jön létre.
Állás- és pályabörze, szakmai tanácsadás, kerekasztal-beszélgetés – egynapos pályaválasztási börzét szervez május 23-án Csíkszeredában a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség, valamint Hargita Megye Fejlesztési Ügynöksége.
A munkát befejezték, most a beüzemeléshez szükséges engedélyeztetés zajlik a Gyimesközéplokon és Gyimesfelsőlokon épült víz- és szennyvízhálózatok esetében. A működtetést szeretnék a több község által létrehozandó cégre bízni, de vannak kérdőjelek.
Noha a várakozással ellentétben nem volt akkora igény a lakótelepi kerékpártárolókra Csíkszeredában, hogy a helyek beteljenek, a városvezetés elégedett ezek működésével. Mivel más lakóövezetekből is igényelték, újabb tárolókat fognak telepíteni.
Borbáth Erzsébet több mint három évtizeden át alakította a gyerekek életét és a közösséget, amelyhez tartozott. Neve összefonódik a csíkszeredai József Attila-iskola alapításával, valamint a moldvai csángó gyermekek csíkszeredai magyar nyelvű oktatásával.
Napokon át a jövő művészeié lesz a csíkszeredai színpad. A Művészeti Egyetemek Fesztiválja (UNSCENE) ötödik kiadásának sajtótájékoztatóján nemcsak a programokról beszéltek, hanem mélyebb gondolatokra is „vetemedtek”.
A városvezetés nem tervez lépéseket a provokatív, nacionalista plakátok ügyében Csíkszeredában. Az alpolgármester szerint nem tudni, ki áll az üzenetek mögött, de ez a kampányidőszak realitása, és talán ennél rosszabbra is számítani lehet a jövőben.
szóljon hozzá!