Fotó: Veres Nándor
Egy 153 éves csíkbánkfalvi székely kaput restaurálnak idén a Székely kapu-program keretében. A kaput tavaly nyáron döntötte ki a vihar, tulajdonosa szeretné eredeti állapotába visszaállítani.
2013. május 29., 16:392013. május 29., 16:39
2013. május 29., 18:222013. május 29., 18:22
A Székely kapu-program révén 2009 óta újítanak fel kapukat Hargita megyében. A program kezdeményezője Kovács Piroska máréfalvi nyugalmazott tanár, aki felismerte a székely kapukban rejlő értékeket. Hargita Megye Tanácsa támogatta az ötletét, ezért tagdíjat fizet a Kőlik Hagyományőrző Művelődési Egyesületnek, ebből a díjból finanszírozzák a régi székelykapuk restaurálását – tudtuk meg Süveg Évától, aki Hargita Megye Tanácsának műemlékvédelmi részlegén dolgozik. Az illetékes elmondta azt is, hogy az elmúlt négy év alatt sikeresen felújították – több udvarhelyszéki kapu mellett – Csíkszék legrégebbi kapuit: 2010-ben Szépvízen egy 1799-ben állított kaput, 2011-ben Csíkszentgyörgyön egy 1775-ben állítottat, míg 2012-ben Kotormányban egy 1806-ban, és Csíkvacsárcsiban egy 1813-ban állított kaput. Egy-egy székely kapu teljes felújítása 10-15 000 lejbe kerül, a munkálatokhoz többnyire hozzájárulnak a falvak polgármesteri hivatalai, valamint a kapu tulajdonosai is.
A tavaly egy nyári vihar által kidöntött egy 1860-ben állított székely kaput Csíkbánkfalván. Ez az egyetlen olyan faragott és festett székely kapu Csíkszéken, amelyik ennyi idő után ilyen szinten megőrizte eredeti színeit. Idén ennek a kapunak a felújítását tervezik, ami a többihez képest szerencsés eset, mivel a kapu tulajdonosa, Koronka Árpád, maga is székely kapukat farag, így nem szükséges azt más mesteremberhez szállítani. Mihály Ferenc farestaurátor már megnézte, és elmondta a tulajdonosnak, hogy milyen anyagokkal kell lekezelni a fát. Ha sikerül a Kőlik egyesületnek, a helyi önkormányzatnak és a gazdának megegyeznie, és Albert Homonnai Márton építész felméri a kaput, akkor elkezdődhet a tulajdonképpeni felújítás – részletezte Süveg.
A Koronka család kapuját 2012. július 15-én döntötte ki az erős szél. Koronka Árpád elmondta, hogy nem csupán a formai elemeket szeretné megőrizni, hanem a fa régiségét is szeretné rekonstruálni, ehhez az áztatás és a drótkorongozás a megfelelő eljárás. Emellett a színeket is vissza szeretné állítani, ehhez lakkbenzinre, szurokra, viaszra és porfestékre lesz szüksége. Ezeknek az anyagoknak a megfelelő elkészítése mélyrehatóan védi és tartósítja a fát. „Igaz, több munka van a régi kapunk felújításával, mint egy új kapu elkészítésével, viszont értékben meg sem közelíti egyik a másikat” – látta be a tulajdonos.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!