Fotó: Veres Nándor
Az eddigi évektől eltérően a magyar szabadságharc idei csíkszeredai megemlékezésén nemcsak a „forradalom” és „szabadságharc” szavak voltak a leggyakoribbak, hanem újszerű elemként az „autonómia”, „önrendelkezés” és „Székelyföld” is sokszor elhangzott.
2013. március 15., 15:582013. március 15., 15:58
2013. március 17., 17:202013. március 17., 17:20
A Gál Sándor-szobornál tartották az 1848–49-es forradalom és szabadságharc központi emlékünnepségét Csíkszeredában pénteken. Az elmúlt hetek történéseinek hozadékaként a csíkszeredai eseményen – idén először – legalább annyi székely zászlót lengettek, mint magyart.
Ráduly: adják meg az autonómiát
Elsőként Ráduly Róbert Kálmán tartott ünnepi beszédet. Csíkszereda polgármestere az 1848. október 16-ai, agyagfalvi felhívásból idézett: „Békét akarunk e honban és szabadságot, melynek édes gyümölcsét veletek együtt élvezhessük. Mi tiszteljük nemzetiségtöket, nyelvtöket és vallástokat, s készek vagyunk azt fegyverünk élével oltalmazni.” Így gondolkodtak \'48-ban a székelyek – folytatta Ráduly –, és így gondolkodtak 2013. március 10-én a marosvásárhelyi Postaréten is.
„De vajon így gondolkodnak-e mások is, vajon mások betartották-e azt, amit ígértek irányunkba Gyulafehérváron 1918. december 1-jén?” – tette fel a kérdést, majd választ is adott: nem tartották be, ezért félnek, rettegnek. „Nekünk megnyugvásunk nem lesz addig, amíg el nem érjük a végső célt, a közösségi autonómiát.” Mint fogalmazott, sokan vannak, akik érzik az autonómia fontosságát, de olyanok állnak az élen, akik elfáradtak, ezért „egy lépést hátrább kellene lépjenek, hogy a fiatalok előléphessenek”.
Az autonómiáért aggodalmaskodóknak azt üzente Ráduly, hogy adják meg a területi autonómiát, „hadd mutassuk meg, mire vagyunk képesek”. Szónoklata zárásaként hangsúlyozta, egyetlen felelős magyar állampolgár sem nyugodhat, „amíg a székely szabadság nem kerül kivívásra”.
Zsigmond Barna: \'48 az együttműködés szimbóluma
„Március 15. az egész nemzet ünnepe, ezért érezzük úgy, hogy ki kell mozdulnunk otthonainkból, és kokárdát a szívünk fölé tűzve közösen kell emlékezzünk hőseinkre” – így kezdte beszédét Zsigmond Barna Pál. Magyarország csíkszeredai főkonzulja kiemelte, a nagy történelmi eseményekre való emlékezésekkor „szinte mindenkinek a híres, tragikus honfitársak jutnak eszükbe, de a csatákat nemcsak a rivaldafényben álló hősök vívják, ott áll mögöttük a láthatatlan tömeg”. Hozzátette, ma azokra emlékezik a magyarság, akik megtanították, hogy mit jelent az összefogás és az összetartozás.
„1848 az együttműködés szimbóluma, a kulcsszó pedig a közös ügy. A szabadságharcban nemcsak a magyarok, hanem más nemzetek is együtt küzdöttek a szabadságért. Már akkor is felismerhető volt, hogy a Kárpát-medence felemelkedése csak akkor lehet valóság, ha az itt élő népek kölcsönösen tisztelik és elismerik egymást” – emlékeztetett a főkonzul, aki zárásként a közép-európai szolidaritás megteremtésének fontosságát hangsúlyozta.
Darvas-Kozma: mindenkinek joga van az önrendelkezésre
„Azért ünnepelünk minden év március 15-én, hogy meg tudjuk különböztetni a szabadságot a szabadosságtól” – e szavakkal kezdte ünnepi szónoklatát Darvas-Kozma József csíkszeredai katolikus esperes, aki azt üzente a románoknak, hogy „minden népnek joga van az önrendelkezésre”.
Hozzáfűzte, Székelyföldet nem lehet feldarabolni, mert a Székelyföldön élők egy családot, egy közösséget alkotnak, amit a hatalomnak tudomásul kell vennie. „Az autonómia akkor lesz valóság, ha ezt mindenki akarja, a kicsiktől a legidősebbekig mindenkinek akarnia kell” – fejtette ki véleményét Darvas-Kozma.
Szatmári Szilárd csíkszeredai református esperes áhítata után a központi megemlékezés koszorúzással és a magyar, illetve székely himnusz eléneklésével zárult.
Miután a bíróság előzetes letartóztatásba helyezte, felfüggesztették állásából Kurkó Andrást, a Hargita Megyei Közpénzügyi Adminisztráció helyettes vezetőjét. Megpróbáltuk megtudni, miért volt szükség a letartóztatásra, de nem sikerült.
Rezesbanda, katonai tiszteletadás, közös ima, koszorúzás: idén is méltó megemlékezést tartottak a harmincöt éve elhunyt csíkszeredai kiskatona, Müller László sírja előtt.
Termetes pásztorkutyák téptek szét egy állattetemet Csíkszentlékek bejáratánál, a Véreskép közelében a 123B jelzésű megyei út szélén. A jelenetet egy helybéli örökítette meg és juttatta el a Székelyhonhoz.
Ünnepi előadást tartottak az elhelyező központok a 12. Csodálatos az árva szeretete program részeként. A szerdai csíkszeredai eseményen több intézmény jelen volt, a gyerekek versekkel, énekekkel, zenés műsorokkal készültek.
Munkavégzés közben támadtak meg vascsővel egy parkolóőrt Csíkszeredában szerdán délelőtt. Egy Bákó megyei járművet ellenőrzött, amely nem rendelkezett parkolójeggyel, de a pótdíj kifizetésére felszólító cédulát már nem tudta a szélvédőre helyezni.
Újabb munkafázisba érkezett Csíkszeredában a Sürgősségi Betegellátó Egység építése, és ebben a szakaszban több apró robbantást végeznek, hogy megkönnyítsék a majdani alapozási munkálatokat.
Ünnepi adománygyűjtő kiállítást szerveztek Csíkszeredában a fogyatékkal élők világnapján, december 3-án. Az asztalokon voltak gyertyák, koszorúk, sapkák, sálak, sütemények, de még rajzokat is állítottak ki.
Tetőjavítás, cserépcsere és egyéb munkálatok zajlottak, zajlanak a csíkszeredai római katolikus templomoknál: a csíksomlyói kegytemplomnál nemrég fejezték be az első szakaszt, a Millenniumi templomnál és a Szent Ágoston-templomnál még folyik a munka.
Eldőlt, hogy mégsem adja át a Hargita Megyei Katonai Központnak a csíkszeredai, Temesvári sugárúti egykori MÁV-irodaházat ennek tulajdonosa, a Hargita megyei önkormányzat. Most az épület energetikai felújítása következik, rendeltetése nem fog változni.
Rendkívül fontos három vasárnap előtt áll a romániai magyarság – jelezte sajtótájékoztatóján két csíkszeredai politikus. A december elsejére eső vasárnap mégis kiemelkedik mind közül: akkor dől el ugyanis, hogy bejut-e ismét a parlamentbe az RMDSZ.
szóljon hozzá!