Fotó: Veres Nándor
Több mint száz tűzoltó, önkéntes és civil küzd szombat délelőtt óta a hargitafürdői Kossuth-szikla körül kialakult erdőtűz megfékezéséért. A nehezen megközelíthető helyszín miatt akár az egész hegyoldal is veszélybe kerülhet.
2012. augusztus 25., 16:212012. augusztus 25., 16:21
2012. augusztus 26., 20:302012. augusztus 26., 20:30
A csíkszeredai tűzoltóságot fél tizenkettőkor riasztották az egységes sürgősségi hívószámon, azonban a terepviszonyok miatt csak két locsolóautó tudott közel férkőzni a lángoló fákhoz. A négy hivatásosból álló tűzoltócsapatot a csíkcsicsói önkéntesek két és fél köbméteres víztartályos autója segíti, amely a biatlonpálya közepén lévő tóból megállás nélkül hordja a vizet a színhelyre.
Délután fél négykor a madéfalviak egy újabb tűzoltóautóval, míg a csicsóiak két, egyenként négy köbméteres víztartályt szállító traktorral is csatlakoztak, ám akkorra már több mint öt hektárnyi területet emésztett fel a tűz. A Csíkszeredából is jól látható füstfelhő közelről borzalmas látványt nyújt, a fel-felerősödő szél miatt a kolosszális lángok percek alatt hatalmas területeken söpörnek végig.
A mozgósított tűzoltók, önkéntesek és civilek túlnyomó része minden védőfelszerelés nélkül, füstmérgezést kockáztatva küzd a begyulladt száraz aljnövézettől lángra kapó, gyantadús fiatal fenyves megmaradt részének megmentéséért, viszont egy nagy területet annyira beborít a füst, hogy ott képtelenség megelőző intézkedéseket hozni, emiatt fennáll a veszélye annak, hogy a tovább terjedő lángok újabb hektárokat perzselnek fel. A tűzoltóság már értesítette a csíkmadarasi és csíkdánfalvi önkénteseket is, akik további járművekkel és emberekkel kapcsolódnak be az oltásba.
FRISSÍTVE: Folytatják az oltást, de terjed a tűz
Szombaton késő délutánra a tűz Piricske irányába terjedt tovább, ezért oda irányítottak át több csapatot, este a lángok már Csibából is láthatóak voltak. Közben a Kossuth-szikla körül sikerült részben megfékezni a tüzet, ott egy ásógéppel néhány óra leforgása alatt mintegy fél kilométeres sáncot ástak a munkások. Éjszakára is több tucat ember maradt a helyszínen, őrizni a terepet, illetve figyelni, hogy nehogy újból begyulladjon az erdő.
Időközben a Hargita Megyei Mentőszolgálatot is riasztani kellett, egy önkéntes láncfűrésszel megvágta a lábát, míg többen is füstmérgezést kaptak. Mindkét színhelyre egyre többen érkeztek Hargitafürdőről, Csíkszeredából és a környező településekről, a jelenlévők élő láncot alkotva ásókkal próbálták megállítani a tüzet.
Vasárnap délutánra már harmincöt hektárnyi erdő veszett oda, információink szerint a tűz keresztül jutott a Kossuth-szikla körül ásott árkon és további részek vannak veszélyben. Jelenleg a katonai tűzoltóság egy csapata és több, mint negyven önkéntes tartózkodik a két helyszínen, az emberek az esőt várják, amely nélkül nagyon nehéz lesz útját állni a lángoknak.
A háromnapos eseménysorozaton néptáncosok, gazdálkodók, helyi lakosok és városi látogatók találkoznak, hogy együtt elevenítsék fel a régi idők kaszáló hangulatát.
Helikopterrel jött Székelyföldre pénteken Ion Țiriac, Románia legismertebb sport- és üzletembere, aki jégpályákat nézett meg, valamint az utánpótlás-jégkorongról is tárgyalt. Úgy tudjuk, hogy Zsögödben Lénárd András üzletemberrel is találkozott.
Fakivágásra készülnek Csíkszeredában, Hargita Megye Tanácsának székelye körül, az érintett szakaszon útlezárásra kell számítani július 14-én, hétfőn.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
szóljon hozzá!