Elegendő erdő, fahulladék, gyorsfolyású patak, napsütéses időszak és műszaki szaktudás van Hargita megyében ahhoz, hogy megújuló energiaforrásokkal működő beruházásokat lehessen létrehozni, mégis hiányzik a legfontosabb tényező, a beruházáshoz szükséges saját tőke – hangzott el a Megújuló energiaforrások Hargita megyében című konferencián, kedden.
2012. május 29., 14:282012. május 29., 14:28
2012. május 29., 14:592012. május 29., 14:59
„Erőforrások tekintetében a megye okosabban kell gazdálkodjon, mint tette eddig. Különböző építkezési engedélyek kiadásakor arra lettem figyelmes, hogy egyre több külföldi cég kér biomassza, nap- és kis kapacitású vízi erőmű építésére vonatkozó engedélyt. Ezek a vállalkozások a profitot kiviszik a megyéből, ezért arra gondoltam, hogy az itt élőknek kellene ezeket az ötleteket kivitelezniük” – vetette fel Borboly Csaba megyei tanácselnök, aki a megújuló energiaforrások kihasználása érdekében összefogásra szólította fel a hargitai önkormányzatokat, cégeket és közbirtokosságokat.
A hiányzó három dolog
„Műszaki tudásunk és nyersanyagforrásaink megvannak ahhoz, hogy a biomasszát hasznos energiává alakítsuk, de egyelőre hiányzik a beruházásokhoz szükséges három dolog: pénz, pénz és pénz. Pedig nekünk is szükség lesz az alternatív energiaforrások kiaknázására, ugyanis világviszonylatban csak a következő tíz esztendő alatt annyi kőolajat fognak elhasználni, mint a történelem folyamán eddig összesen” – hívta fel a figyelmet Lánczky Zoltán előadó, az Oxo Kft. munkatársa.
Pelletkazánok sorsa
Csíkszereda Polgármesteri Hivatala részéről Páll Árpád a csíkszeredai kazánházak pellettel működő kazánjairól tartott előadást. „A létező tizenöt kazánházunkból a felújítás után hét látja el hővel és meleg vízzel a rendszeren lévő háztartásokat. A hét kazánházból négyet teljesen felújítottunk, most zajlik az ötödik rendbetétele” – számolt be az eddigi évek eredményeiről Páll, aki a pellettel fűtött kazánok szükségszerű leállására is kitért. Mint fogalmazott, a hazai pelletgyártók leginkább Nyugat-Európában forgalmazzák árujukat, ahol magas annak piaci értéke, ezért jelenleg nem éri meg Csíkszeredában tőlük vásárolni.
„2008-ban egy tonna pelletért 420 lejt fizettünk, tavaly pedig már 655 lejt, így 2011-ben az ugyanannyi egységnyi hő előállítására elhasznált pellet öt százalékkal többe került, mint a földgáz. Egyelőre kérdéses, hogy mi lesz a pelletkazánokkal, azokban ugyanis átalakítással faőrleménnyel lehetne továbbfűteni, csak hát a csíkszeredai lakónegyedekben lévő kazánházakhoz nehézkes eljuttatni és azok környékén tárolni a fahulladékot” – hagyta nyitva a probléma megoldását Páll, aki abban bízik, hogy „talán visszaáll az egyensúly az energiahordozók ára között”.
A szakmai konferencián szó volt továbbá az energianövények (például az energiafűz) hasznosítási lehetőségeiről, a szentegyházi kis kapacitású vízerőmű technikai működéséről, a csíkmadarasi mikrovízerőmű majdani építéséről, valamint a székelyudvarhelyi napkollektoros rendszer körüli tapasztalatokról.
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
szóljon hozzá!